یکی از شایعترین دردهایی که اغلب افراد تجربه آن را دارند سردرد می باشد.طرز نشستن می تواند در بروز سردردهای روزانه نقش مهمی داشته باشد.

عوامل مهم در بروز سردرد

بروز سردرد می تواند علت های مختلفی داشته باشد.برخی از عادت های غلط روزانه می تواند خود باعث سردرد شده و افرادی که مستعد این بیماری هستند را زودتر مبتلا کند.این سر دردها ممکن است در هر بخشی از سر علی الخصوص در ناحیه های پشت گردن رخ دهند. شدت این درد می تواند از کم تا متوسط و یا حتی شدید متغیر باشد.

مثلا سردرد شما می تواند ناشی از طرز غلط نشستن شما باشد افرادی که دائم دچار سردرد می شوند بهتر است در طرز نشستن خود تغییراتی ایجاد کنند و از نشستن زیاد پرهیز کنند.

عوامل بروز سردرد

سردرد نشانه بروز بیماری های مختلف محسوب می شود، ولی به طور معمول عوامل متعددی ممکن است باعث سردرد شود. در واقع هر مساله به ظاهر کوچکی که استرس و هیجان به دنبال داشته باشد، ممکن است آغاز سردردی تازه باشد. درگیری در محل کار و جر و بحث با دوستان و همکاران یکی از شایع ترین عوامل سردرد در میان کارمندان و شاغلان به شمار می رود. سازوکار دقیق این پدیده هنوز مشخص نیست، ولی حساسیت بالای مسیرهای عصبی​ مغز در بروز درد ​نقش دارد.
 نقش تغییرات آب و هوایی را نمی توان بر شروع سردرد نادیده گرفت. موج گرما یا سرما هم ممکن است باعث سردرد شود. روزهای آفتابی، تغییر فشار هوا و هوای بارانی از دیگر عوامل مهم است.​ اگر سابقه سردرد دارید، بهتر است در روزهای آفتابی از عینک آفتابی استفاده کنید. رایحه های تند علاوه بر این که در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند، با تحریک دستگاه عصبی، شروع سردردهای میگرنی را نیز به دنبال دارد. روابط جنسی، مدل بستن موها و استفاده از سربند و کلاه های تنگ، بویژه در خانم ها، گاه باعث سردرد در نواحی پیشانی و شقیقه ها می شود. دم اسبی بستن موها که باعث کشیدگی بافت های رابط روی سر می شود نیز گاه سردرد​ در پی دارد.
نوع نشستن پشت میز، خم کردن گردن و تنه به سمت جلو و کج نشستن پشت میز بدترین حالات ممکن برای کارمندان به شمار می رود. تنظیم فاصله نمایشگر رایانه تا چشم و قرار ندادن گوشی تلفن بین گوش و سرشانه هنگام استفاده از آن، از جمله نکاتی است که رعایت آنها بروز سردرد را تا حد زیادی کاهش می دهد. مواد غذایی از جمله انواع پنیر مانند پنیر آبی، چدار و پارمزان به علت داشتن ماده ای به نام تیرامین، مصرف مواد گوشتی فرآوری شده بخصوص انواع سرد آن، به دلیل داشتن مواد تیرامید و نیتریت و حذف وعده های غذایی در افرادی که مستعد ابتلا به سردرد و میگرن هستند، ممکن است عوامل مهمی برای مواجه شدن با این بیماری باشد.
 به منظور اجتناب از بروز درد در ناحیه ی پشت سر و گردن، لازم است که شما حالت خوبی را به هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن در خود حفظ نمایید. بر روی یک صندلی خوب بنشینید که وضعیت نشستن شما را حفظ می کند.

بروز سردرد با حالت نشستن

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دکترسلام-/ف
نظرات
وبگردی