نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت علت سرد بودن انگشتان دست چیست؟
سرد بودن دست ، علت سرد بودن انگشتان دست
قرار گرفتن در هوای سرد با سرد بودن انگشتان دست همراه است،این اتفاق طبیعی است چون بدن خون بیشتری را به اندام های حیاتی می فرستد اما اگر انگشتان شما همیشه سرد هستند،می تواند یک هشدار باشد.

آیا سرد بودن دست و انگشتان نشانه بیماری است؟

 
اگر انگشتان شما همیشه و حتی در هوای گرم، سرد هستند، این ممکن است نشانه دلایل دیگری باشد. سرد بودن دست به شرایطی اطلاق می شود که در آن تنگی عروق خونی در انگشتان دست، و گاهی اوقات پا، گوش و بینی ایجاد ی شود. این شرایط پاسخ به سرما و یا احساسات است. مبتلایان به نشانگان رینود اغلب دارای انگشتان سرد و بی حس هستند. تغییر در شیوه زندگی از قبیل پوشیدن دستکش در هنگام سرما و اجتناب از استرس برای مدیریت این اختلال کافی هستند.

دست و انگشتان دست بعضی افراد همیشه سرد است حتی در هوای خوب. گاهی اوقات این سردی همراه با درد انگشتان هم میشود. این افراد همیشه سعی میکنند برای برداشتن اشیاء سرد از فریزر دستکش دست کنند. گاهی اوقات رنگ انگشتان دست این افراد در هوای سرد کبود یا قرمز میشود. در بعضی از این افراد زخم های دست هم دیرتر خوب می شوند. علت اغلب این ناراحتی ها اختلال در جریان خون دست است.
گرمای دست انسان به علت جریان یافتن خون گرم در آن تامین می شود. خون شریانی توسط دو سرخرگ به نام های رادیال و اولنار از ساعد به مچ دست و سپس به کف دست و انگشتان می رود. نبض شریان های رادیال و اولنار را می توان در مچ دست احساس کرد.

در دیواره و جدار تمام شریان های بدن عضلاتی وجود دارد که با انقباض خود می توانند قطر داخلی آنها را کم و زیاد کنند. این عضلات تحت کنترل سیستم عصبی سمپاتیک قرار دارند. بدن انسان با کنترل این عضلات می تواند مقدار خونی را که به هر اندام و هر عضو بدن می رساند، تنظیم کند، درست مانند شیر آبی که مقدار آب جریان یافته را در لوله ها کنترل می کند. شریان های دست هم از این قاعده مستثنی نیستند.

سرد بودن دست

دلیل سرد بودن دست چیست؟


در بعضی بیماری ها انقباض عضلاتی که در جدار شریان های دست هستند یا بیش از حد است یا طولانی تر از حد لازم باقی می ماند. به انقباض عضلات عروق وازوکنستریکشن Vasoconstrictio- می گویند. در افراد مبتلا به این بیماری ها وقتی دست در مجاورت سرما قرار می گیرد سیستم سمپاتیک تحریک شده و موجب انقباض بیش از حد و طولانی شریان های آن می شود.

وقتی خون به حد کافی به دست و انگشتان آن نرسید آنها سرد و رنگ پریده و سفید می شوند. بعد از چند دقیقه اکسیژن موجود در عروق انگشت کم شده و در نتیجه رنگ خون به کبودی زده و رنگ انگشت کبود می شود. به این تغییر رنگ به کبودی سیانوز می گویند. وقتی جریان خون دوباره به این انگشتان می رسد رنگ آنها قرمز شده و دردناک می شوند. بعد از مدتی رنگ انگشت دوباره به حد طبیعی می رسد ولی انگشت ورم کرده و گزگز می کند.

وقتی که این کاهش جریان خون شدیدتر می شود به علت کاهش شدید اکسیژن در بافت های نوک انگشت، زخم هایی در آنها ایجاد می شود که خوب ترمیم نمی یابند. به تدریج این زخم ها گسترش یافته و ممکن است نوک انگشت کاملا سیاه شده و فرد قسمتی از انگشت خود را از دست بدهد.

بیماری رینود می تواند علت سرد بودن دست ها باشد

بیماری های بسیاری وجود دارند که این مشکلات را ایجاد می کنند. معروف ترین آنها بیماری رینود است.

گاهی اوقات انگشتان فرد حساسیت زیادی به سرما داشته ولی مشکل وی فقط همین بوده و بیماری عروقی دیگری ندارد. به این وضعیت بیماری رینود یا رینود اولیه می گویند. بیماری رینود بیشتر در دختران نوجوان و زنان جوان دیده می شود. این بیماری تا حدودی ارثی است.

وقتی که فرد به جز حساسیت زیاد به سرما بیماری های عروقی دیگری هم مانند لوپوس یا اسکلرودرمی یا روماتیسم مفصلی دارد به این وضعیت پدیده رینود یا رینود ثانویه می گویند.

بیماری هایی که موجب رینود ثانویه می شوند، در واقع بیماری های مستقلی هستند ولی در آنها حساسیت انگشتان به سرما هم وجود دارد. مهم ترین این بیماری ها عبارتند از:
لوپوس سیستمیک
اسکلرودرمی
روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید
سندرم شوگرن
بیماری برگر یا بورگر.

علت سرد بودن انگشتان دست چیست؟

علت سرد بودن انگشتان دست چیست؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از روزنامه سپید/ی
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف