نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علائم سرطان خون در کودکان
سرطان خون ، سرطان خون کودکان
سرطان خون در کودکان جزء شایعترین سرطان هاست و بین سنین دو تا شش سال تظاهر می کند. سرطان خون که از آن به لوسمی هم یاد می شود فرایند تکثیر، خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می کند.

نشانه های سرطان خون در کودکان

 والدین کودک باید به طور معمول از نشانه های سرطان در کودک آگاهی داشته باشند. آنها باید متوجه علایمی باشند که مدت زیادی طول می کشند و از روند طولانی و بدتر شدن علایم غافل نشوند، اما این آگاهی نباید افکار والدین را مغشوش کرده و حتی تب ساده کودکان خود را به عنوان یکی از نشانه های سرطان تلقی کنند. سرطان خون نوعی از سرطان است که بیشتر در کودکان بروز می کند و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود با هزینه کم و روش های سبک درمان می شود.

نشانه های کودکان مبتلا به سرطان

عوامل موثر در ایجاد این بیماری

 

دکتر «حسین اصفهانی» در گفت وگو باایسنا، در خصوص عوامل موثر در ایجاد سرطان خون در کودکان اظهار کرد:عوامل گسترده ای هم چون شرایط تغذیه ای، آلودگی ویروسی، آلودگی آب، آلودگی هوا و عوامل ژنتیکی و ... در ایجاد این بیماری دخیل هستند اما هیچ یک از این عوامل به تنهایی موجب ایجاد سرطان نمی شوند.

وی تصریح کرد:سرطان خون پس از تومورهای مغزی از شایع ترین سرطان ها در میان کودکان بشمار می رود که در بیشتر موارد از 2 تا 4 سالگی آغاز شده و ادامه دارد اما این نوع سرطان در هر سنی ممکن است آغاز شود و کودک را درگیر کند.

دکتر اصفهانی گفت:معمولاً علائم سرطان خون در کودکان خیلی اختصاصی نیست اما اگر علائمی مانند بی اشتهایی، بی حالی و ضعف، تب خفیف، رنگ پریدگی، رشد بیش از حد غده های لنفاوی، بزرگ شدن طحال و دردهای مزمن استخوانی در کودک دیده شود نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر دارد.

علائم سرطان خون در کودکان

نشانه های تشخیص ابتلا به سرطان

 

این فوق تخصص سرطان خاطرنشان کرد:علائم بیان شده حتماً علتی بر وجود سرطان خون در کودکان نیست و ممکن است این علائم به هزاران علت دیگر در کودک ظاهر شود. به طور مثال دردهای استخوانی در کودکان می تواند به علت رشد قدی یا فعالیت های روزانه کودک باشد.

دکتر اصفهانی خاطرنشان کرد:برای تشخیص سرطان خون آزمایش شمارش خون (CBC) از بیمار گرفته می شود تا معلوم شود آیا تغییری در خون یا گلبول های خون و شمارش پلاکت ها به وجود آمده است یا خیر.

وی ادامه داد:در مراحل بعدی به بررسی های بیشتر مانند آزمایش مغز استخوان نیاز است که از استخوان لگن بیمار گرفته می شود البته گاهی نمونه ای که گرفته می شود قطعی نیست و لازم است پس از مدتی آزمایش تکرار شود، چون در برخی موارد به صورت پیش سرطان است که هنوز به سرطان منجر نشده و ممکن است به حالت قبل برگردد.

وی خاطرنشان کرد:اگر بیمار در مرحله پیش سرطان باشد و عفونت کنترل شود، مواد شیمیایی و مواد غذایی حاوی نگهدارنده و ... مصرف نکند ممکن است به حالت قبل برگردد اما این نیز قطعی نیست.

دکتر اصفهانی تصریح کرد:درمان سرطان خون با توجه به شرایط بیمار و مرحله پیشرفت بیماری متفاوت است به طوری که برخی درمان ها سبک و برخی سنگین است.

وی تصریح کرد:در درمان سرطان خون در مواردی از روش پیوند مغز استخوان استفاده می شود که این امر در اغلب استان های کشور انجام می شود.

دکتر اصفهانی خاطرنشان کرد:پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی در 60 درصد موارد به درمان پاسخ می دهد و 80 تا 85 درصد کودکان هم با شیمی درمانی بهبود می یابند و به طور متوسط 70 درصد کودکان مبتلا به سرطان خون با درمان ها بهبود می یابند.

علائم سرطان خون در کودکان

علائم سرطان خون در کودکان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 255
برگرفته از شهر خبر -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 235 20
نظر کاربران
ابوالفضل

ابوالفضل

اگه این علایم رو دارید قضیه رو با یکی از اعضای خانواده یا دوست درمیون بذارید و با هم به پزشک مراجعه کنید گفتن به یکی باور کنید بار سنگینی رو از دوشتون بر میداره چون این علایم در بیماری های دیگه هم هست حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه هیچم خجالت نداره سلامتی از همچی مهمتره

پاسخ دادن 23 2
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف