نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها آنچه باید خانم ها در مورد سرطان سینه بدانند
سرطان سینه ، ماموگرام منظم
هر چقدر سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان تر و موفقیت آمیز تر است. به همین دلیل لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقی را در مورد این بیماری بدانند.

مهمترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه

سرطان سینه ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان است. در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود، در تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد تا حدی که در صورت عدم درمان، تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد.

اکثریت پزشکان ماموگرام منظم را برای همه خانم های بالای 40 سال پیشنهاد می کنند. بیماری های زیادی ایجاد ترس می کنند، مثل سرطان سینه یکی از هر هشت زن در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شوند:دکتر باربارا لوی، معاون مدیر سیاست سلامت دانشگاه امریکایی زنان و زایمان می گوید، «همه ما کسانی را می شناسیم که به سرطان سینه مبتلا شده باشند.»
اما تا چه اندازه باید به این بیماری ترس داشته باشیم؟ و آیا می دانیم چطور باید از آن پیشگیری کنیم؟
برای کشف پاسخ این سوالات، مجله سلامت تحقیق گسترده ای بر روی 753 نفر انجام داد. نتیجه تحقیق کاملاً غافلگیرکننده بود:حتی زنان بسیار باهوشی مثل شما هم سوءتعبیرهای زیادی درمورد این بیماری دارند. در زیر برداشت شما درمورد سرطان سینه و نکاتی که پزشکان می خواهند بدانید و همچنین خبرهایی که ممکن است زندگیتان را متحول کنند را مطرح می کنیم.
نتیجه غافلگیرکننده 1:63 درصد از زنان تصور می کنند که سابقه خانوادگی بزرگترین عامل خطر در ابتلا به سرطان سینه است.
اکثریت خانم هایی که به سرطان سینه مبتلا می شوند هیچ سابقه خانوادگی نداشته اند.

درواقع، جدا از زن بودن، سن شما مهمترین عامل خطرساز است.

دکتر سوزان بول بال، رئیس بخش جراحی سینه در یک مرکز پزشکی در نیویورک می گوید:«هر چه سن بالاتر می رود، بافت های بدن پیرتر می شوند، و خطر ابتلا به بیماری نیز بیشتر می شود.»
در سن بالا، قرارگیری در معرض استروژن نیز بیشتر بوده است که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. این توضیح می دهد که چرا احتمال تشخیص سرطان سینه در دهه 30 سالگی 1 به 233 و در دهه 60 سالگی 1 به 29 می شود.
با این تفاسیر، راه های ساده ای برای کمک به مراقبت از خودتان وجود دارد. و بااینکه سن عامل خطرساز مهم تری است، داشتن سابقه خانوادگی احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

سرطان سینه

سرطان سینه

اگر یکی از اعضای خانواده تان دچار این بیماری شده باشد (یا حتی سرطان های تخمدان، پروستات و لوزالمعده)، پزشکتان را در جریان بگذارید تا آزمایشات زودتر برایتان انجام شود و از پزشکتان بخواهید درصوت لزوم تست ژنتیک یا داروهای پیشگیری برایتان استفاده شود.
نتیجه غافلگیرکننده 2:40 درصد از زنان می گویند سرطان سینه سرطانی است که بیشتر از سایر سرطان ها نگرانشان می کند.
سرطان سینه، اگر زود تشخیص داده شود، کاملاً قابل درمان است.
بااینکه سرطان سینه متداول ترین سرطان درمیان خانم هاست، اما سرطان ریه سرطانی است که هرساله جان بیشترین تعداد خانم ها را می گیرد. خطر مرگ از سرطان ریه 1 به 20 و سرطان سینه 1 به 36 است.
دلیل آن این است که درمقایسه به ریه و سایر سرطان هایی که درمان سختی دارند (مثل سرطان تحمدان). سرطان سینه بخاطر ماموگرام ها و تست های مختلف، در مراحل زودتر و قابل درمان تری تشخیص داده می شود (به همین دلیل برای زنان بالای 40 سال خیلی مهم است که به صورت منظم تست ماموگرام انجام دهند).
اما چرا سرطان سینه اینقدر ترس آور است؟ شاید به این دلیل که این سرطان خیلی بیشتر در رسانه ها منعکس می شود.
نتیجه غافلگیرکننده 3:39 درصد از زنان می گویند مهمترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، تست معاینه ماهیانه ای است که توسط خود فرد انجام می شود. به عبارت دیگر، تصور زنان بر این است که این تست از ماموگرام مهمتر است.

براساس اعتقاد 73 درصد از پزشکان، ماموگرام مهمترین راه تشخیص است.

درمورد اینکه این تست چند وقت یکبار باید انجام شود، 85 درصد از پزشکان اعتقاد دارند که بعد از 40 سالگی می بایست سالی یا هر دو سال یک بار انجام شود.
در تحقیقی که در سال 2010 روی 600،000 زن بین 40 تا 50 سال انجام گرفت، مشخص شد که انجام ماموگرام خطر مرگ به واسطه سرطان سینه را تا 20 درصد کاهش می دهد.
اما چرا خانم ها تصور می کنند که تست معاینه سینه که خودشان ماهیانه انجام می دهند مهمتر است؟ برای سالها، متخصصین زنان و زایمان براساس راهبردهایی که توسط مهمترین موسسات سلامت مثل انجمن سرطان امریکا، از ما می خواستند که معاینات سینه را برای تشخیص وجود توده های سرطانی در خانه انجام دهیم.
اما این گروه ها دیگر دست از پیشنهاد دادن این روش برداشته اند. تحقیقات زیادی صحت این معاینات را دچار تردید کرده اند مثل تحقیقی که نشان داد که میزان مرگ ومیر به واسطه سرطان سینه در زنانی که هر ماه معاینه سینه را انجام می دادند نسبت به آنهایی که انجام نمی دادند، هیچ تفاوتی نداشته است.
این معاینات شخصی قابل اعتبار نیستند و به جای آن هرازگاهی سینه هایتان را بررسی کنید و اگر متوجه مشکل یا تغییری شدید حتماً با پزشکتان درمیان بگذارید.
نتیجه غافلگیرکننده 4:4 درصد از زنان می گویند وزن بیشترین تاثیر را در خطر ابتلا به سرطان دارد.

سنگین وزن بودن تا حد زیادی احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا 40 درصد بالا می برد.

تحقیقی که نشان داد زنانی که بعد از سن 18 سالگی 10 تا 15 کیلو وزن اضافه کرده بودند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی داشته اند. درواقع، افزایش وزن یک عامل خطرساز مهم است که 78 درصد از پزشکان به بیماران توصیه می کنند برای مقابله با سرطان سینه، حتماً وزنشان را کاهش دهند.
این پیامی است که ممکن است درمورد خیلی از شما باشد:32 درصد از زنان می گویند که برای پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی و ورزش وزنشان را کاهش داده اند. حتی رفتن به پیاده روی هم می تواند خطر ابتلای شما را کاهش دهد، پس از همین امروز برای محافظت از سینه هایتان وارد عمل شوید.

آنچه باید خانم ها در مورد سرطان سینه بدانند

آنچه باید خانم ها در مورد سرطان سینه بدانند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از آلامتو -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف