نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها سرطان هایی که در مردان رایج تر است
سرطان ، سرطان چیست
سرطان بیماری ای است که در آن سلول های بدن در یک تومور بدخیم به طور غیر عادی تقسیم میشوند که برخی از سرطان ها در بین مردان بیشتر است تا زنها.

شایع ترین سرطان ها در مردان کدامند؟

همیشه گفته می شود که مردان به سلامت خود کمتر توجه می کنند و بیماری های مختلف از جمله سرطان در بین آنان شیوع دارد.

سرطان، نوعی بیماری کشنده است که هم مردان و هم زنان دچار آن می شوند. با این حال، تعداد معدودی از سرطان ها در مردان بیشتر از زنان رخ داده و کشنده تر است. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

یکی از شایع ترین سرطان های فعلی در جهان، بیماری سرطان پروستات است .
سرطان پروستات: تنها مردان این عضور را دارند و مسلما زنان دچار سرطان آن نمی شوند. در حالت مطلوب، هر مردی باید بعد از 50 سالگی تست PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) را انجام دهد تا مطمئن شود که آیا پروستاتش سالم است یا نه، چرا که سرطان پروستات قاتلی صامت بوده و در بسیاری از مواقع شخص متوجه وجود آن نمی شود و زمانی می فهمد که سرطان به مراحل پیشرفته خود رسیده است.
سرطان ریه:در حالی که گفته می شود مصرف سیگار و تنباکو یکی از علل اصلی سرطان ریه در مردان است، اما اخیرا این مسئله در زنان هم به وفور گزارش شده است.

سرطان

سرطان ریه در مردان

با این حال، تحقیقات نشان داده است مردان سیگاری بیشتر از زنان سیگاری در معرض خطر سرطان ریه هستند.
سرطان مثانه: بسیاری از افراد فکر می کنند که سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان شایع بوده و باید گفت که همین طور است. طی تحقیقی که در سال 2008 و بر اساس اطلاعات مربوطه در این زمینه بین سال های 1969 تا 1997 از مردان و زنانی که دچار سرطان مثانه بودند جمع آوری شد، محققان دریافتند نسبت مردان به زنان 2.2 به 1 بوده و نیز میزان پیشروندگی تومورهای آن در زنان کمتر از مردان گزارش شد.
سرطان کلیه:این هم نوعی سرطان است که در مردان بیشتر از زنان دیده می شود. در واقع خطر پیشرفت سرطان کلیه در مردان سه برابر زنان گزارش شده است. محققان بر این باورند سیگار کشیدن، عوامل ژنتیکی و سایر عوامل کاری می تواند احتمال بروز کارسینوم سلول کلیوی را در مردان بیشتر از زنان افزایش دهد. هم چنین سرطان کلیه در مردان با تومورهای بزرگ تری همراه بوده که در حالت طبیعی میزان پیشروندگی آنها بیشتر از تومورهای زنان است.

سرطان هایی که در مردان رایج تر است

سرطان هایی که در مردان رایج تر است
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 5
برگرفته از عصر خبر -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 3 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف