سرطان گوارش با مصرف خیارشور
متخصصین تغذیه و گوارش میزان و نوع تغذیه را عامل مهمی در ایتلا به سرطان دستگاه گوارش دانسته و تاثیر آن را بیشتر از عوامل محیطی و ژنتیکی می دانند.

مصرف خیارشور و افزایش احتمال ابتلا به سرطان گوارش

 

همانطور که اگر دستگاهی به خوبی کار نکند و دچار مشکلی شود، سیستم های هشداری آن شروع به آژیر کشیدن می کنند، بدن انسان هم با هر مشکل و بیماری، از خود نشانه هایی بروز می دهد و بروز علائمی در بدن که نشان دهنده کارکرد غیر طبیعی آن است می تواند میزان خطر را مطرح کرده وفرد بیمار را آگاه سازد.یکی از مهمترین نوع بیماری های بدن سرطان دستگاه گوارش است که گفتگوی دکتر پورشمس را در این زمینه مشاهده می کنید.

 اکرم پورشمس فوق تخصص دستگاه گوارش، در مورد عوامل ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش بر عوامل محیطی و تغذیه تأکید کرد و گفت:سرطان دستگاه گوارش بیشتر از آنکه زمینه ژنتیک داشته باشد به عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و آب و غذا وابسته است.

امروزه استفاده از مواد شیمیایی، جزئی از زندگی ما شده است و از طرفی کودهای شیمیایی در تولیدات کشاورزی در همه جای دنیا از جمله کشور ما بی رویه مصرف می شود که زمینه ساز ایجاد سرطان های مختلف است.
 
سرطان دستگاه گوارش

نکاتی مهم در مورد نحوه صحیح تغذیه 

 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:50 سال پیش چیزی به اسم غذای آماده و فرآوری شده وجود نداشت ولی اکنون اکثر مواد غذایی آماده حاوی مواد نگهدارنده است که سوسیس، کالباس، سالاد الویه و سایر مواد غذایی از جنس مواد گوشتی برای پیشگیری از کپک زدن بیشتر حاوی مواد نگهدارنده مانند نیترات هستند.
 
عضو مرکز تحقیقات گوارش و کبد علوم پزشکی تهران به این نکته اشاره کرد که مادربزرگ های ما برای شست وشوی ظرف ها از خاک سنگ استفاده می کردند ولی اکنون مواد شیمیایی جایگزین آن شده که در صورت آبکشی نشدن درست ظرف و باقیماندن مواد شیمیایی روی ظرف زمینه ایجاد سرطان به وجود می آید.
 
پورشمس استفاده از اسپری های خوش بو کننده های هوا را در محیط های خانه و کار یکی دیگر از مشکلات دانست و گفت:می توان از گل های تازه خوش بو مانند گل مریم به جای این مواد استفاده کرد.
این فوق تخصص گوارش و کبد با تأکید بر اینکه مصرف بی رویه لوازم آرایشی از جمله رژ لب نیز به دلیل وجود سرب در این مواد به ایجاد سرطان کمک می کند گفت:افرادی که به طور مداوم از لوازم آرایشی استفاده می کنند به مرور زمان بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان گوارش قرار دارند.
 
وی یادآور شد:تا هنگام پخت کباب، گوشت و گوجه فرنگی از خوردن قسمت های سوخته خودداری شود چرا که قسمت های سوخته حاوی مقدار زیادی پلی امید و هیدروکربن است که ماده سرطان زای قوی محسوب می شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران چاقی را یکی دیگر از عوامل دخیل در ایجاد سرطان دانست و گفت:افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ، سینه، رحم و تخمدان قرار دارند.
 
پورشمس خاطرنشان کرد :استفاده از ترشی و شور جزو فرهنگ ماست،در صورتی که مصرف بیش از حد نمک و موادی مانند خیارشور یا در سرکه خواباندن مواد غذایی  عاملی برای افزایش سرطان معده است ولی در عین حال فعالیت های فیزیکی می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. 

افزایش خطر سرطان گوارش با مصرف خیارشور

4.427
این مطلب مفید بود ؟243
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ف
وبگردی