نمناک اخبارجامعه دستگیری 17 هزار محکوم سرقت در تهران قبل از عید
سرقت در تهران ، تهران
دادستان تهران گفت: از پلیس خواسته ایم تمام محکومان سرقت در تهران که قریب به17 هزار نفر هستند، تا آخر سال جاری دستگیر شوند.
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1394
بازدید : 2,575 نفر

دستگیری محکومان سرقت در تهران

عباس جعفری دولت آبادی در ادامه غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران با انتقاد از عدم ابلاغ برخی احکام دادگاه ها، به بیان مشکلات دادسرا از جنبهٔ ارتباط با محاکم پرداخت و از عدم ابلاغ برخی دادنامه ها به دادستان انتقاد کرد و گفت:دادستان باید از آرا مطلع شود تا حق خود بر اعتراض را اعمال کند.

منع اقدامات خنثی کننده دادگاه ها نسبت به دادسرا
جعفری دولت آبادی سپس از خنثی کردن برخی اقدامات دادسرا از سوی دادگاه ها گلایه کرد و گفت:بسیار پیش آمده که دادسرا در اجرای وظایف ذاتی خود یعنی حمایت از حقوق عامه و سلامت و بهداشت عمومی، برخی اماکن متخلف را پلمپ کرده و دادگاه بلافاصله دستور رفع پلمپ داده است.
وی با تایید اقدامات قانونی دادگاه ها بر رفع اثر از اقدامات دادسرا در مواردی که منطبق با قانون نباشد، در مقابل از وضعیتی گلایه کرد که متهم با توسل به شیوه های مختلف، موفق به خنثی نمودن اقدامات دادسرا از طریق محاکم شده است.
دادستان عمومی تهران بر ضرورت برخورد با مته مان تاکید کرد و از جلسات مفصلی که دادسرای عمومی تهران با ضابطان در موضوعات مهم مانند سرقت، پیشگیری از وقوع جرم، سلامت و بهداشت عمومی و زمین خواری برگزار کرده یاد کرد و نتیجه این جلسات را چنین ارزیابی کرد:احساس می شود پیگیری­های و مطالبات اجتماعی از مراجع ذی­صلاح موثر بوده است. از جمله از پلیس خواسته ایم تمام محکومان سرقت در تهران که قریب به هفده هزار نفر هستند، تا آخر سال جاری دستگیر شوند.
جعفری دولت آبادی در تبیین اقدامات دادستانی پیرامون آسیب های اجتماعی به برگزاری جلساتی میان دادسرا و شهرداری و پلیس و برخی دستگاه های اجرایی اشاره کرد و گفت:در خصوص زنان ویژه، کودکان خیابانی، معتادان متجاهر و کارتن خواب ها برنامه­ های مفیدی در دستور اجرا قرار گرفته است اگر چه برخی مشکلات در این زمینه هنوز پا بر جاست.
وی با گلایه از کمبود نیروی قضایی و اداری، از رییس کل دادگستری استان تهران خواست ضمن مقایسه وضعیت دادسرا و دادگاه ها از جنبه نیروی انسانی، در جهت تعدیل این وضعیت تدبیر کند و در تبیین مشکل نیروی انسانی دادسرا، به بازنشستگی تعداد زیادی از کارمندان طی سال جاری اشاره کرد و پیرامون حذف کارمندان ناکارآمد گفت:حاضر به معرفی کارمندان ناکارآمد بدون نیاز به نیروی معوض به دادگستری استان هستیم.
دادستان عمومی و انقلاب تهران سپس به مشکل نیروی قضایی پرداخت و با اشاره به اینکه بیش از سیصد قاضی دادسرا بین ده تا پانزده سال سابقه خدمتی دارند و شایسته ارتقا بوده و درخواست انتقال به محاکم را کرده اند، خروج یک باره این عده را آسیبی به دادسرای عمومی تهران و مردم دانست و ضمن اعلام آمادگی برای موافقت تدریجی با خروج این قضات، به منظور رفع مشکل، پیشنهاد انتصاب این قضات به سمت مستشاری دادگاه تجدیدنظر یا ریاست دادگاه بدوی و اعطای ماموریت هم زمان به دادسرای عمومی تهران را ارائه داد.

تشویق نیروی انسانی
جعفری دولت آبادی به مساله تشویق قضات و کارکنان اداری توجه کرد و با تاکید بر ضرورت تشویق همکاران به منظور تقویت انگیزهٔ خدمتی آنان، از رییس کل دادگستری استان خواست بودجه لازم را در این خصوص تامین کند.
وی هم چنین کمبود امور رفاهی برای دادسرا شامل وام، خانه­ های سازمانی و بهره وری را مورد اشاره قرار داد و ضمن اینکه اختصاص کارانه ویژه برای رسیدگی به پرونده های مهم را خواستار شد، از اختصاص بهره وری به نواحی دادسرا بدون اطلاع دادستان انتقاد کرد و اظهار داشت:بهره وری دادسرا باید از طریق دادستان بین نواحی تقسیم شود تا امکان مدیریت دادستان بر نواحی فراهم شود.

ضرورت تغییر نگاه به دادسرای تهران
دادستان تهران با تاکید بر ضرورت نگاهی متفاوت به سازمان و ساختار دادسرا و انتقاد از مقایسه دادسرای عمومی تهران با دادسرای دیگر استان ها، در توجیه این ضرورت اظهار داشت:تهران شهر بسیار بزرگی است و هر ناحیه دادسرا به اندازه یک استان پرونده دارد.
وی هم چنین به تعداد قضات دادسرا اشاره کرد که بیشتر از شمار قضات بسیاری از استان ها است و بر این اساس مقایسه دادسرای عمومی تهران با دادسرای دیگر شهرستان را قیاس مع الفارق خواند و گفت:به ما حق دهید که بخواهیم نگاه ها به دادسرای عمومی تهران تغییر کند.
جعفری دولت آبادی پیشنهاد کرد که دادگستری استان اختیار برخی امور را به دادسرا تفویض کند و بسط اختیارات دادسرا در برخی حوزه ها مانند امور مالی، پیشگیری از وقوع جرم و امور آموزشی را موثر خواند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه از ضرورت وجود مشاور برای دادستان به ویژه در حوزه های اقتصادی و فضای مجازی در ساختار دادسرا صحبت نمود و گفت دادستان کلان شهری مانند تهران، باید از مسائل مطرح در تمام حوزه های کاری آگاه باشد.

انتقاد از واگذاری امر پیشگیری از وقوع جرم به دادگستری استان
جعفری دولت آبادی ضمن انتقاد از واگذاری موضوع پیشگیری از وقوع جرم به معاونتی در دادگستری های استان، اظهار داشت:اولاً، اعتباری برای اقدامات دادسرا در راستای پیشگیری از وقوع جرم به دادسرای تهران اختصاص نیافته است و ثانیاً آثاری و نقشی از اقدامات از این معاونت استانی مشهود نیست.
تامین حفاظت فیزیکی ساختمان های دادسرا و نوسازی تاسیسات و تجهیزات از دیگر مطالبات دادستان تهران بود که در تبیین ضرورت توجه دادگستری استان تهران به این مشکلات، اظهار داشت:شرف و اعتلای دادستانی بیش از آن است که دست نیاز به سوی برخی دستگاه های اجرایی دراز کند.
وی تاکید کرد که همواره از معاونان دادسرا خواسته است که این کمبود ها مانع از انجام وظیفه آن ها به نحو احسن نشود.
در ادامه این جلسه، معاونان دادسرا و سرپرستان نواحی آن به بیان مشکلات و کمبودهای موجود در ناحیه تحت تصدی خود پرداختند و متعاقباً رییس کل دادگستری استان تهران نیز با قبول بسیاری از مشکلات موجود، اظهارات را در چند محور ارائه کرد.

استقبال دادگستری از جلسات مشترک با دادسرا
غلامحسین اسماعیلی با استقبال از استمرار این جلسات اظهار داشت این مشکلات و درد و دل ها برای اینجانب که نیروی دادسرایی هستیم، ملموس است و هدف این است که در رفع مشکلات گام بر داشته و پیگیری مجدانه کنیم.
وی با اعلام تاکید بر ضرورت رعایت نظم و انضباط از سوی کارکنان و توجه خاص دادگستری استان بر سلامت کادر اداری و قضایی، با اعلام اینکه طی یکی دو سال اخیر گام هایی رو به جلو برداشته شده، تاکید کرد:باید پیشرفت های بیشتری داشته باشیم.
رییس کل دادگستری استان تهران قائل به افزایش آمار جرایم از جمله جرایم ارتکابی از سوی برخی قضات نبوده و رصد مطلوب جرایم و تعقیب بهتر مجرمان را موجب افزایش شمار پرونده ها دانست و اظهار داشت:به عنوان مثال در حوزه زمین خواری معتقدم موارد زمین خواری افزایش نیافته بلکه رصد این جرایم و تعقیب زمین خواران مطلوب تر شده است.
اسماعیلی هم چنین از احداث ساختمان هایی برای دادگاه های تجدیدنظر استان تهران و مجتمع قضایی اطفال و نوجوانان خبر داد و با اشاره به در پیش رو بودن سفر رییس قوه قضاییه به دادگستری استان تهران، برای این سفر برکات زیادی را پیش بینی کرد.

دستگیری 17 هزار محکوم سرقت در تهران قبل از عید

دستگیری 17 هزار محکوم سرقت در تهران قبل از عید
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از روابط عمومی دادستانی تهران - /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف