نمناک ورزشفوتبال توضیح امیر دولاب درباره سر کار گذاشتن سرهنگ علیفر + عکس
سرهنگ علیفر ، امیر دولاب
امیر دولاب جوان خورموجی کاری کرد که سرهنگ علیفر سوتی بزرگی در اواسط بازی لهستان و ایرلند شمالی بدهد که چرا و چگونه اش را در ادامه مشاهده کنید.
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1395

هدف امیر دولاب از این کار چه بود؟

سرهنگ علیفر گزارشگر بازی لهستان و ایرلند شمالی در اواسط مسابقه این دو تیم در مسابقات یورو 2016 گاف جالبی داد! او که اطلاعاتش را از ویکی پدیا به دست می آورد، به اشتباه نام مهندس ناظر استادیوم شهر «نیس» فرانسه را «امیر دولاب» معرفی کرد. اما ماجرا چه بود؟

ماجرا از این قرار است که شب قبل از بازی لهستان و ایرلند، یکی از کاربران شبکه های اجتماعی به نام امیر دولاب که از شیوه جمع آوری اطلاعات سرهنگ علیفر مطلع بوده است، به صفحه ویکی پدیا می رود و نام مهندس ناظر را به اسم خودش تغییر می دهد و سرهنگ را دست می اندازد تا ساعتی پس از پایان بازی، این سوتی به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شود.

او چت خود با دوستش برای گرفتار کردن سرهنگ را در اینستاگرام منتشر کرد

سرهنگ علیفر

عکس امیر دولاب

این کارم نوعی اعتراض به صداوسیما در انتخاب گزارشگران بود

امیر دولاب، جوان 28 ساله خورموجی درباره این کارش می گوید:من می دانستم که سرهنگ علیفر اطلاعاتش را از ویکی پدیا به دست می آورد که اصلا معتبر نیست. برای همین شب قبل از بازی ایرلند، با دوستم در واتس آپ چت می کردم، قرار شد در نام ورزشگاه تغییر ایجاد کنم. هدف خاصی هم نداشتم و فکر نمی کردم که سرهنگ علیفر از آن استفاده کند.

وی ادامه داد:فردا شب که بازی پخش شد، من آن را ندیدم، بلکه برادرم زنگ زد و گفت گزارشگر اسم تو را به عنوان سازنده ورزشگاه معرفی کرد. بعد هم که فیلم آن را دیدم، مشخص شد سرهنگ در تله افتاده است!

دولاب با بیان اینکه از علیفر عذرخواهی می کنم، ادامه داد:مصاحبه ظهر امروز وی با سایت ها درباره این اتفاق نشان داد که انسان با جنبه ای است ولی کار من هم نوعی شوخی آمیخته با اعتراض به صداوسیما در انتخاب گزارشگران ورزشی اش بود.

وی افزود:وقتی گزارشگری به خود اجازه می دهد در مسائل فنی فوتبال دخالت کند و مثلا بگوید بهتر از مورینیو مربیگری می داند، باید این حق را به من مخاطب هم بدهد که انتظار داشته باشم در کار گزارشگری وی مداخله کنم و او را مورد سنجش قرار دهم. ​​

سرهنگ علیفر

شوخی امیر دولاب با سرهنگ علیفر

امیر دولاب از چگونگی و دلیل انجام این کارش بیشتر توضیح میدهد

این جوان با بیان اینکه افرادی نظیر فردوسی پور یا مزدک میرزایی به دلیل تسلط به زبان خارجی از منابع معتبر خارجی برای گزارش بازی استفاده می کنند ولی برخی به سراغ ویکی پدیا می روند که منبع متعبری نیست و هر فردی امکان ویرایش اطلاعات آن را دارد، ادامه داد:قاعده ویکی پدیا این است که وقتی کاربری اطلاعاتی را ویرایش می کند، ناظر در محدوده زمانی خاصی بررسی و اگر مستند قوی نداشته باشد رد می کند. از شانس علیفر، ویرایشی که من در نام ورزشگاه «نیس» فرانسه کردم، زمان بیشتری برای بررسی برد و نهایتا بعد از رخ دادن این اتفاقات از ویکی پدیا پاک شد.

وی که اخیرا به عنوان بازیکن با تیم شاهین خورموج به قهرمانی مسابقات این شهر رسیده، خاطرنشان کرد:بدیهی است که انتخاب گزارشگر مناسب باعث جذب بیننده می شود. دیروز بازی اسپانیا و چک را یک گزارشگر جوان گزارش کرد که من واقعا از دیدن بازی لذت بردم. امیدوارم صدا و سیما به سلیقه مخاطبش اهمیت بدهد و نسبت به این مسائل بی اهمیت نباشد.

دولاب که به تازگی از دانشکده کشاورزی دشتستان فارع التحصیل شده است، قبلا در یک موبایل فروشی شهر خورموج فعالیت می کرده و همزمان روی برنامه نویسی های کامپیوتری مسلط شده است. او فعلا بیکار است.

وی متولد روستای «میته» از توابع بخش کاکی شهرستان دشتی است و اکنون ساکن خورموج است.

به عنوان پرسش پایانی از دولاب می پرسیم آیا قصد دارد گزارشگر دیگری را گیر بیندازد؟! پاسخ می دهد:دوستانم مرا به شوخ طبعی زیاد می شناسند و در خصوص سرهنگ هم هدفم فقظ شوخی بود و خوشبختانه ایشان هم خیلی باجنبه بود و گفت اگر سوتی وی باعث خنده مردم شده، خوشحال است و از من دلگیر نیست. دیگر برنامه ای در این خصوص ندارم و همین یک بار کفایت می کند که نظارت بر گزارشگران بیشتر شود.

توضیح امیر دولاب درباره سر کار گذاشتن سرهنگ علیفر + عکس

توضیح امیر دولاب درباره سر کار گذاشتن سرهنگ علیفر + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 10
برگرفته از برترین ها -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 10 0
نظر کاربران
زورو

زورو

من از آقای دولاب ممنونم چون فکر میکردم میشه به ویکیپدیا اعتماد کرد و اطلاعاتش درست و صحیحه ولی از این که یک نفر را در تلویزیون مسخره کنند اصلا خوشایند و قابل قبول نیست.
بی حرمتی به ساحت خوبان قشنگ نیست

پاسخ دادن 0 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف