نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون سریال حریم سلطان و بازیگران این سریال
حریم سلطان ، بازیگران حریم سلطان
سریال حریم سلطان که یکی از سریال های تاریخی ترک زبان می باشد مربوط به امپراطوری عثمانی می باشد. بازیگران نقش هایی چون خرم سلطان، سلطان سلیمانی قانونی، خدیجه سلطان، ابراهیم پاشا و ...
تاریخ انتشار : 14 فروردین 1392

حریم سلطان و داستان و بازیگران این سریال...

 حریم سلطان (به ترکی استانبولی:Muhteşem Yüzyıl؛ به معنای سدهٔ باشکوه) نام یک سریال تلویزیونی تاریخی ترک زبان است. داستان سریال بر پایهٔ زندگی سلطان سلیمان قانونی، مشهورترین سلطان امپراتوری عثمانی و خرم سلطان (روکسلانا)، کنیز و برده ای که ملکه شد، نوشته شده است.برخی از نمایندگان مجلس ترکیه وهمچنین رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور خواهان توقف پخش این سریال شدند و لایحه ای به مجلس ترکیه درباره توقف ساخت ادامه سریال ارائه کردند.

 داستان حریم سلطان:

نام اصلی سریال (سدهٔ باشکوه) به دوران سلطنت سلطان سلیمان قانونی اشاره دارد و این مجموعهٔ تلویزیونی، توطئه ها و دسیسه هایی که در حرمسرا و دربار او روی می داد را به تصویر می کشاند. جزئیات اکثر حوادث و اتفاقاتی که در سریال روی می دهد، واقعیت ندارد اما کلیت حوادث، واقعیت تاریخی دارد.

 سلطان سلیمان در 26 سالگی بر تخت سلطنت نشست. او در پی آن بود که امپراتوری عثمانی را قدرتمندتر و گسترده تر از امپراتوری اسکندر کبیر سازد و به آن وجهه ای شکست ناپذیر بخشد. در تمام مدت 46 سال سلطنتش، سلیمان به عنوان مقتدرترین سلحشور و فرمانروای شرق و غرب شناخته می شد. در سال 1520، سلیمان در حال شکار بود که از مرگ پدر خبردار شد و بدین ترتیب امپراتوری عثمانی صاحب سلطانی جدید می گشت. سلیمان همسرش، ماه دوران سلطان و پسرش، شاهزاده مصطفی را در کاخ مانیسا ترک گفت و به همراه یار و همدم نزدیکش، ابراهیم پارگایی رهسپار کاخ توپقاپی شد. سلیمان بدون آنکه خود بداند در مسیری قدم گذاشته بود که در نهایت، اوج شکوه و عظمت امپراتوری عثمانی را در پی داشت.

در حالیکه آن دو در راه کاخ توپقاپی بودند، یک کشتی متعلق به دولت عثمانی از کریمه در قسطنطنیه پهلو گرفته بود و بردگان مسیحی به اسارت گرفته شده را به کاخ عثمانی اهدا می کرد. یکی از بردگان که الکساندرا لا روسا نام داشت، دختر یک کشیش ارتودوکس اهل اوکراین بود که قتل پدر، مادر و نامزدش به هنگام یورش تاتارها را به چشم خود دیده بود. این دختر جوان که به اسارت در آمده بود و به کاخ عثمانی فروخته شده بود، بعدها نام خرم سلطان را اختیار می کند و آنچنان سلیمان را شیفتهٔ خود می کند که سلطان حاضر می شود با زیر پا گذاشتن رسوم و عادات پیشین، او را به ازدواج نکاحی خویش درآورد (پس از آنکه تیمور، بایزید را شکست داد و زنش را به اسارت گرفت، سلاطین عثمانی از ازدواج نکاحی خودداری می کردند). خرم برای سلطان پسر به دنیا می آورد و از طریق خونریزی و دسیسه چینی در کنار سلیمان بر امپراتوری عثمانی حکمرانی می کند. عشق شدید سلیمان به خرم باعث می شود که راه ها برای اعمال نفوذ خرم بر دربار باز باشد.

سریال تلویزیونی حریم سلطان به روابط حاکم بین اعضای خاندان سلطنتی، به ویژه گرفتاری ها و رقابت های رمانتیک آن ها می پردازد. عداوت بین خرم سلطان و ماه دوران سلطان، ترقی خرم از جایگاه یک کنیز به جایگاه سوگلی سلطان، فرو افتادن خرم از چشم سلطان پس از به دنیا آوردن مهرماه سلطان، و اوج گرفتن دوبارهٔ او، مضمون اصلی این سریال تلویزیونی را تشکیل می دهد. علاقهٔ وزیر اعظم (ابراهیم پاشا) به یکی از زنان دربار (خدیجه سلطان) و علاقه نگار کالفا به ابراهیم پاشا و رابطه پنهانی آنها و انتقام جویی خرم سلطان از ابراهیم پاشا، تنش بین اروپای مسیحی و امپراتوری سنی مذهب عثمانی و فتوحات سلیمان از جمله مضامین و داستان های فرعی سریال به شمار می آیند.

جنجال ها

پخش سریال حریم سلطان، انتقادات و اعتراضاتی را در کشور ترکیه برانگیخت. برخی از بینندگان به آنچه ارائهٔ تصویری «نامحترمانه»، «شرم آور»، و «خوش گذران» از شخصیت تاریخی سلطان سلیمان می خواندند واکنش نشان دادند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرد که بیش از 70٬000 شکایت دربارهٔ این سریال دریافت کرده است و به شو تی وی اخطار داد تا به خاطر نمایش نادرست «حریم خصوصی یک شخصیت تاریخی» به صورت عمومی عذرخواهی کند. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد. گروه های کوچک اسلام گرا و ملی گرا به نشانهٔ اعتراض مقابل استودیوی شو تی وی تجمع کردند اما سریال همچنان مخاطبان و علاقه مندان فراوانی دارد.

نمایندگان اسلام گرای وابسته به حزب عدالت و توسعه بسیاری از نیروهای ملی گرا نیز با ممنوع شدن سریال "عصر پرشکوه" (حریم سلطان) موافق هستند، زیرا عقیده دارند که این سریال تصویری مخدوش از سلطان عثمانی ارائه داده است. پارلمان ترکیه به زودی به لایحه ای رسیدگی می کند که هدف آن توقف ادامه پخش سریال "عصر پرشکوه" در سال 2013 است.طرفداران پرشمار سریال می گویند که سریال با فیلم مستند تفاوت دارد و لازم نیست عین واقعیات تاریخی در سریال بازسازی شود و هدف سریال درس تاریخ نیست، بلکه سرگرم کردن مردم با مضمونی تاریخی است. از سویی دیگر برخی از منتقدان مرال اوکای، نویسنده فیلمنامه سریال را متهم می کنند که برای جذاب کردن اثر خود از بکار بردن تحریفات تاریخی هیچ ابایی نداشته است.

در همین حال "ارطغرل گونای" وزیر فرهنگ ترکیه در اظهاراتی درباره سریال بحث برانگیز حریم سلطان گفت که دولت هیچ قصدی مبنی بر توقف پخش این سریال ندارد ولی عوامل و سازندگان این سریال باید دقت بیشتری بر ساخت آن داشته باشند تا با حقایق تاریخی در تضاد نباشد.پیش ازین نخست وزیر ترکیه در رابطه بااین سریال گفته بود:«ما هرگز چنین پدرانی نداشتیم و سرزمین ما هم هرگز چنین سلطانی نداشته است.»

نام اصلی و نقش بازیگران حریم سلطان

نام بازیگرنقشتوضیح
خالد ارگنچسلطان سلیمان قانونیدهمین سلطان امپراتوری عثمانی
مریم اوزرلیخرم سلطانخاصگی سلطان، مادر پنج فرزند سلطان
نباهت چهرهعایشه حفصه سلطانوالده سلطان و خاصگی سلطان سلیم اول
نور فتاح اوغلوماه دوران سلطانسوگلی دوم سلطان، مادر اولین فرزند سلطان
سلما ارگچخدیجه سلطانخواهر سلیمان
اوکان یالابیکابراهیم پاشاوزیر اعظم امپراتوری عثمانی
محمد گونسورشاهزاده مصطفیفرزند نخست سلیمان و ماه دوران
پلین کاراهانمهرماه سلطاندختر سلیمان و خرم
اورکون اونگنشاهزاده محمدفرزند نخست سلیمان و خرم
جانسو درهفیروزه خاتونمعشوقهٔ سلیمان
اوزان گوونرستم پاشاهمسر مهرماه و وزیر اعظم امپراتوری عثمانی
فیلیز احمدنگار کالفاخدمتکار و کارآموز حرم سرا
آلپ اویکنکلمنت هفتمپاپ کلیسای کاتولیک
سلما کچیکدایه خاتونپیشخدمت والده سلطان
نیهان بویوک آغاچگل شاهپیشخدمت ماه دوران، پیشخدمت خرم
سلیم بایراکتارسُمبل خانرئیس خواجگان حرمسرا
فاتح آلماتراکچی نصوحریاضی دان، مورخ، جغرافی دان، چهره نگار مینیاتور، و مخترع
بوراک اوزچیویتمالکوچ اوغلو بالی خانخاص اوداباشی (اتاقدار مخصوص سلطان)
ازگی ایوب اوغلوآیبیگه خاتونبرادرزادهٔ والده سلطان، شاهزادهٔ کریمه، معشوقهٔ بالی خان
تونجل کورتیزابوسعود افندیخدمتکار سلطان سلیمان
یوکسل اونالشکر آغاسرآشپز کاخ
انگین گونایدینگل آغاخواجهٔ حرمسرا و مورد اعتماد خرم
ایپک یالوواایزابلا فورتوناشاهدخت کاستیا، یکی از معشوقگان سلیمان
 

 

سریال حریم سلطان و بازیگران این سریال

سریال حریم سلطان و بازیگران این سریال
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 32
برگرفته از fa.wikipedia.org
این مطلب مفید بود ؟ 25 7
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف