نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون گفتگو با ژاله زکی زاده طراح لباس سریال شهرزاد
سریال شهرزاد ، طراح لباس سریال شهرزاد
ژاله زکی زاده طراح لباس بازیگران سریال شهرزاد درباره حاشیه های کارش در این سریال سخن گفت.
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1395

طراح لباس بازیگران سریال شهرزاد

گفتگویی با ژاله زکی زاده طراح لباس بازیگران سریال شهرزاد انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

طراح لباس مجموعه شهرزاد درباره طراحی لباس های بازیگران، گفت:به نظرم بخش کلی آنچه که مخاطبین شاهدش بودند، سهم کلی است که به فیلمنامه مربوط می شود چرا که فیلمنامه به ما تاریخ می دهد و شخصیت را نیز به ما معرفی می کند. همچنین با توجه به اینکه این فیلمنامه با کیفیت بود شرایط را فراهم کرد که بتوانیم شخصیت ها را روانشناسی کنیم. این موارد باعث شده بود که کار ما در زمینه طراحی و لباس به درستی پیش برود.البته بخشی مربوط به سلیقه شخص خودم است که در بخش هایی از کار شاهد آن بوده ایم و این به دلیل اعتمادی است که کارگردان این پروژه به من کرده است.

وی در ادامه گفت:به هر حال در فیلمنامه بخشی از آنچه که مشاهده می کنیم مربوط به بخش هایی می شود که بسیار علنی به آن اشاره شده است مانند تاریخ اما در بحث شخصیت شناسی و روانشناسی باید به تحلیل لایه های زیرین متن و کاراکتر بپردازیم که یک طراح باید شناخت و سواد کافی را برای تحلیل داشته باشد.قطعاً در اینجا اثرگذاری یک طراحی لباس بیشتر می تواند حس شود به همین دلیل نمی توان همه چیز را به پای فیلمنامه گذاشت.

ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار

 

او در ارتباط با روند کارش اظهار کرد:ما ابتدا فیلمنامه را می خوانیم و سپس بر اساس کاراکترها و آنچه که برداشت کرده ایم در مورد آنها صحبت می کنیم شخصاً نظرم را می دهم و سپس کارگردان نیز تصوری را که از فیلمنامه و شخصیت های آن دارد به من منتقل می کند طی بحث ها و جلساتی که گذاشتم تلاش کردیم به یک نقطه مشترک برسیم که برای هر دویمان قابل اعتماد باشد.

زکی زاده عنوان کرد:اصولاً من یک طرح کلی می زنم سپس با کارگردان «فتحی»، صحبت می کنیم سپس نتیجه ای که در صحبت هایمان حاصل می شود از جایی اهمیت پیدا می کند که بتواند عملی شود. البته بسیار مهم است که به نظرات خود بازیگران توجه کنیم و آنها هم آنچه که از نقششان را برداشت کرده اند در بخش های مختلف به ما منتقل کنند. به هر حال نتیجه تمام این مشورت ها تبدیل به چیزی شد که شما در پروژه «شهرزاد» شاهدش بودید.

این طراح لباس درباره منابع خود برای طراحی لباس بازیگران گفت:بر اساس تاریخی که در فیلمنامه به ما داده شده بود، شروع به تحقیق های گسترده کردیم که البته خوشبختانه در این سریال خیلی در مضیقه نبودیم و واقعاً مجبور نبودم که روایت های طولانی را در تاریخ بخوانم بلکه عکس هایی موجود بود که با دیدن آنها می توانستیم به نتیجه مطلوبی برسیم. اما نکته اینجاست که این تصاویر به صورت سیاه و سفید بود اما ما می دانستیم که در این پروژه یکی از نکات اصلی که باید رعایت شود و دیده شود رنگ است. در نتیجه رنگ و لعاب لباس ها و میزان تیرگی و کمرنگی شان و همچنین اینکه کدام شخصیت از چه رنگی بیشتر استفاده می کند برایمان اهمیت پیدا کرد. خوشحالم که این دقت و ریزبینی ها و تلاش ها مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است.

 

 

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی

 

به طور مثال در مورد کاراکتر بزرگ آقا با بازی بازیگر پیشکسوت علی نصیریان باید بگویم که از ابتدا بنا داشتیم صلابت و قاطع بودن و بزرگی این کاراکتر را به نمایش بگذاریم به همین دلیل کمی در طراحی رنگ لباس ها به سمت رنگ های تیره تر رفتیم.این رنگ ها به طور ضمنی در ابهت، قاطعیت و صلابت این کاراکتر تأثیر می گذاشت اما این نکته را هم مورد توجه قرار داده بودیم که بزرگ آقا در نهایت انسان لطیفی نیز است اگر به صحنه هایی که با دخترش مواجه می شود، دقت کنید به این نکته پی خواهید برد. حتی به نظرم بزرگ آقا آدم سیاهی نیست. رنگ تیره به بزرگ آقا اقتدار داد.

او با بیان این که به نظرم فضا بسیار آزاد بود و همراهی و مشورت در تمام بخش های این پروژه احساس می شد. عنوان کرد:باید دقت داشته باشیم که یک کار هنری، کار جمعی است و من به تنهایی نمی توانم یک کار را پیش ببرم اما واقعاً خوشحالم که بازیگران این پروژه من را قبول داشتند و کمتر انتقاد می کردند. بدین معنی که سلیقه ام را دوست داشتند. به همین دلیل همیشه ترانه علیدوستی به من می گفت:«ای ول». شهاب حسینی هم از همین تیکه کلام استفاده می کرد و به من انرژی مثبت و روحیه می داد تا کار را بتوانم با نگاه بازتری پیش ببرم. این روحیه دوستان باعث شد که بتوانم کار را با انرژی پیش ببرم و انگیزه ام زیاد شده بود.حتی حسن فتحی هم به عنوان کارگردان کمتر از من ایرادی می گرفت و اگر هم این اتفاق رخ می داد متوجه می شدم که حق با او است. به نظرم تذکراتی که داده می شد به جا بود.

زکی زاد درباره طراحی لباس برخی از بازیگران گفت:در مورد طراحی لباس شهاب حسینی نیز باید بگویم به دلیل اینکه کاراکتر وی برگرفته از شخصیتی سر به هوا بود و از طرفی اهل خانه و زندگی نیز نبود به همین دلیل و دلایل دیگر تصمیم گرفتیم از رنگ های روشنی که مربوط به آن سال ها می شود استفاده کنیم.

 

 

ترانه علیدوستی و مصطفی زمانی

 

نکته ای که باعث شده بسیار از آن لذت ببرم، این بود که قالب بازیگرانی که نقش های اصلی را ایفا می کردند استایل بسیار خوبی داشتند و این یک ویژگی بسیار مثبت برای بازیگران است چرا که دستم برای زدن طرح های مختلف باز بود و هر طرحی که می زدم به قول معروف به تن آنها می نشست. واقعاً بدون اغراق می گویم که یکی از دلایلی که باعث شده است طراحی لباس ها به خوب دیده شود به اندام مناسب بازیگران مربوط می شود. واقعاً برخی از هنرپیشه ها هستند که شخصاً در زمان طراحی برای آنها با مشکل مواجه می شوم و نمی دانم دقیقاً چه چیزی باید برایشان طراحی شود.

با توجه به اینکه نقش فرهاد که توسط مصطفی زمانی ایفا می شد، کاراکتری خاص بود و جزو قشر روشنفکر و دانشجوی آن زمان قرار می گرفت، با توجه به خصوصیاتش به این نتیجه رسیدیم که نباید خیلی از مردم جدا باشد و این را در طراحی و رنگ لباس او نیز در نظر گرفتیم. به این ترتیب او را از جامعه جدا نکردیم.

نکته ای که برای من مهم است این است که واقعاً افرادی که در پشت صحنه زحمت می کشند کارشان دیده نمی شود و از این فرصت استفاده می کنم و از تک تک افرادی که در کنارم بودند تشکر می کنم.

گفتگو با ژاله زکی زاده طراح لباس سریال شهرزاد

گفتگو با ژاله زکی زاده طراح لباس سریال شهرزاد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 13
برگرفته از فارس - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 13 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف