نمناک فرهنگ و هنرچهره ها حضور یک خواننده معروف در سریال معمای شاه + عکس
سریال معمای شاه ، علی موسویان
علی موسویان نقش داریوش رفیعی خواننده ترانه های معروف منتشرت بودم و گلنار را در سریال معمای شاه بازی کرده است.

داریوش رفیعی در سریال معمای شاه

علی موسویان در سریال معمای شاه نقش داریوش رفیعی خواننده آهنگهای معروف منتظرت هستم و گلنار را ایفا میکند.

او تاکنون حضور در فیلم سینمایی «تمشک» ساخته سامان سالور و چندین تله فیلم در شبکه های استانی و سال ها فعالیت در عرصه تئاتر را داشته است.

به همین بهانه گفتگوی مفصلی را با این بازیگر ترتیب داده ایم که در ادامه آن را می خوانید:
*در مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» در چه نقشی ظاهر شده اید؟
داریوش رفیعی خواننده معاصر در دهه 30، که وارد منزل دکتر وزیری شده و در مجالس نیز حضور می یابد.


*چه قطعاتی از این خواننده را در سریال شاهد هستیم؟
سه ترانه معروف از این خواننده به نام های «منتظرت بودم»، – که چندین بار توسط خوانندگان دیگر بازخوانی شده-، «گلنار»، و «زهره» را در « معمای شاه » با صدای خودم و به صورت زنده اجرا کرده ام.

علی موسویان در سریال معمای شاه

*اجرای کار ها به چه صورت بوده اند؟ لب خوانی و یا اجرا با صدای خودتان؟
تمام کارهایی که از این خواننده پخش می شوند، با صدای خودم است. خیلی برای اجرای این ترانه ها تلاش کردم. به طور مداوم هدفون در گوشم گذاشته و با دقت به تحریر های خاص او گوش می کردم. اما باید بگویم که سعی کردم صد در صد آن چیزی را که داریوش رفیعی اجرا کرده را نخوانم، بلکه سبک خود را در آن به نمایش بگذارم.


*چه ابعادی از زندگی داریوش رفیعی به تصویر کشیده شده است؟
به زندگی خصوصی او به طور خاص و ویژه ای پرداخته نشده است؛ اما صحنه های مختلفی را از این کاراکتر شاهد هستیم. از جمله حضور در یک گلخانه و همخوانی آقایان شریفی نیا و نیک پور با او. یک کنسرت هم در سریال نمایش داده می شود.


*چطور شد که به بازیگران «معمای شاه» اضافه شدید و کار خود را آغاز کردید؟
از آنجا که من از شاگردان امیر دژاکام بودم، به دفتر او رفت و آمد زیادی داشتم. در حدود 5 یا 6 سال پیش آقای مسعود عجمی به دفتر آمد و مرا دید. همان جا عکس از من گرفت و از من خواست تا به دفتر آن ها بروم. آقای ورزی هم اظهار داشتند که از چهره من خوششان آمده و علاقه مند هستند با آنها همکاری نمایم. در ادامه شهرام خلج با دیدن چهره من لب تاپ خود را آورده و عکسی را به آقای ورزی نشان دادند که همانجا به من گفته شد، برای تست گریم آماده شو. در نهایت همان روز با من قرار داد بسته شد.


*آیا از قبل نقش کاراکتری که ایفا کردید را می شناسید؟
عکس های این خواننده را دیده بودم. ترانه های او را زمزمه می کردم. من علاوه بر بازیگری، آواز هم کار می کنم. از قبل به ترانه های داریوش رفیعی علاقه مند بودم.


*صدای شما در کار دوبله شده است؟
صدای خود من در مجموعه پخش می شود. با توجه به انرژی که صرف ادای دیالوگ ها در کار می شود، فکر می کنم زیباتر و پسندیده تر است که صدای خود بازیگر پخش شود.


*همکاری با آقای ورزی چطور بود؟ او چگونه کارگردانی است؟
آقای ورزی کارگردان خوش ذوق و همچنین مدیر بسیار خوبی است. به علاوه او تاریخ را نیز به خوبی می شناسد. او برای تمام سکانس هایی که نوشته رفرنس ارائه می دهد. حتی در مورد چرایی سکانس ها نیز صحبت می کرد.


*چه مدت زمانی را در «معمای شاه» حضور داشته اید؟
من جزو اولین نفراتی بودم که در این مجموعه تلویزیونی قرارداد نوشته ام. یعنی چیزی در حدود 20 روز قبل از پیش تولید. اما با دو سال تأخیر جلوی دوربین حاضر شدم. دو سکانس دیگر از کار من باقی مانده است. تقریباً به مدت چهار سال است که در سه مقطع و در 6 الی 7 جلسه در کار حضور داشته ام.


*«معمای شاه» یک اثر تاریخی است، ویژگی این کار از نظر شما چیست؟
کار تاریخی تماشاگران خاص خود را داراست و معمولاً جزو کار های «الف» ویژه محسوب می شود. حساسیت های کار های این چنینی بالاست و لاجرم به بازیگر نیز ربط پیدا می کند. به همین دلیل سکانس های این کار هم به شکلی ویژه خواهند بود.

داریوش رفیعی

*پیش بینی شما از بازخورد مخاطبان چگونه است؟
کاری با این وسعت و تولید گسترده، کاری است که گروه وسیعی از مخاطبان را راضی نگه می دارد. به همین جهت معتقدم با اتفاقات این مجموعه مردم ارتباط خوبی با آن برقرار می کنند. «معمای شاه» فقط روایت صرف تاریخ نیست. تماشاگر قبل از اینکه مجذوب جاذبه های تاریخی شود، مجذوب خانواده و تاریخ آن می شود.


*ویژگی های گریم نقش ما و کار آقای شهرام خلج چطور بود؟
هنگامی که شهرام خلج تست گریم را زد، بیان کرد، باید کمی وزن خود را کم کنی تا صورت استخوانی پیدا کرده و بیشتر به نقش شبیه شوی. من هم این کار را کردم و در حدود 5-6 کیلو از وزنم را کاهش دادم. در تست گریم نهایی کلاه گیسی هم استفاده شد که چهره من را بسیار به این شخصیت نزدیک کرد.


*بارزترین و حساس ترین قسمت گریم شما کدام است؟
نوع سبیلی که برای من در نظر گرفته شده است، در حدود 1/5 الی 2 ساعت زمان می برد. شاید در نگاه اول این مدت زمان طولانی به نظرم برسد، اما آقای خلج حساسیت بسیار زیادی برای در آمدن فرم صورت و سبیل، مو و ابروی من داشت. این موارد نشان دهنده حساسیت های بالای کار و ریزه کار ی های فراوان آن است.


*از اینکه در چنین کاری حضور داشته اید چه احساسی دارید؟
قبل از هر چیزی حضور در کنار اساتیدی مانند آقای والی، مشایخی و نیک پور، اتفاق بسیار خوبی بود. آرزو داشتم که روزی در کنار آن ها باشم. نکته دیگر آشنایی با آقای ورزی است که اتفاق بسیار خوبی برای من بوده است. از آنجا که این سریال ها ماندگارند و مخاطب به آنها علاقه مند است، قرار گرفتن اسم بازیگر جزو لیست آدم هایی که مقطعی از تاریخ را به تصویر کشیده اند، افتخار است.

*در چه لوکیشن هایی حضور داشته اید؟
شهرک سینمایی – کاخ گلستان


*صحبت پایانی خود را بفرمایید؟
«معمای شاه» جزو سریال های پرمخاطب و فاخر تلویزیونی ما خواهد بود. خوشحالم که سهم کوچکی در این کار داشته ام. امیدوارم روز های پایانی مجموعه نیز به خوبی طی شود. در نهایت برای مردم کشورم آرزوی سعادت و سلامتی دارم.


داریوش رفیعی

زندگینامه داریوش رفیعی
داریوش رفیعی خواننده قطعات ماندگاری همچون «زهره»، «گلنار» و«شب انتظار» (منتظرت بودم) است. وی در 4 دی سال 1306 در شهر بم متولد شد. پدر او لطفعلی رفیعی، نماینده مردم شهر بم در مجلس شورای ملی بود.
 
وی در همان دوران جوانی به دلیل علاقه فراوان به موسیقی تحصیل خود را نیمه کاره گذاشته و راهی تهران می شود. بعد از ورود به تهران با جواد بدیع زاده آشنا می شود و از این طریق آموزش های مفیدی را از او دریافت می کند. ارتباط رفیعی با بدیع زاده چنان نزدیک بود که به نوعی جزو یکی از اعضای خانواده او محسوب می شد. درهمان زمان داریوش رفیعی وارد رادیو می شود و در آنجا با مصطفی گرگین زاده ومجید وفادار دوست شده و زمینه های پیشرفتش در عرصه موسیقی فراهم می شود، به شکلی که داریوش رفیعی با اجرای قطعات به یاد ماندنی تبدیل به یکی از محبوب ترین خوانندگان دهه 30 می گردد. از جمله بزرگان موسیقی که با داریوش رفیعی همکاری داشته اند عبارتنداز:پرویز یاحقی، نواب صفا و بیژن ترقی. 
 
افول در اوج شهرت و جوانی
داریوش رفیعی در سن 31 سالگی، بر اثر تزریق آمپول آلوده، به بیماری کزاز مبتلا شده و در 2 بهمن 1337 در بیمارستان هزار تختخوابی تهران (بیمارستان امام خمینی تهران) درگذشت و در قبرستان ظهیر الدوله به خاک سپرده شد.

حضور یک خواننده معروف در سریال معمای شاه + عکس

حضور یک خواننده معروف در سریال معمای شاه + عکس
: امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
برگرفته از موسیقی ایرانیان - / ک
این مطلب مفید بود ؟
7 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف