سریال گذر از رنج ها

ناگفته های سریال گذر از رنج ها از زبان پژمان بازغی

تاریخ انتشار : 10 بهمن 1393کد مطلب : 11522زمان مطالعه : 4 دقیقه
پژمان بازغی بازیگر سریال گذر از رنج ها به کارگردانی فریدون حسن پور در خصوص بازی در این سریال گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می خوانید.

پژمان بازغی بازیگر سریال گذر از رنج ها درباره این سریال گفت:سریال گذر از رنجها توانسته مخاطبان زیادی را با خود همراه کند و باعث شده مردم آن را جایگزین سریال های ماهواره ای کنند.

در ادامه گفت و گو با پژمان بازغی یکی از بازیگران اصلی سریال را می خوانید.

این روزها سریال گذر از رنج ها با بازی شما در حال پخش است،به عقیده بسیاری این سریال از همان روزهای ابتدایی پخش توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.
-همین طور است، «گذر از رنج ها» یک سریال قصه گو است و از ساختار بسیار خوبی برخوردار است، همین موضوع باعث شده این اثر از همان روزهای ابتدایی پخش مخاطبان زیادی را با خود همراه کند و آنها را پای تلویزیون بکشاند. معمولا برای اینکه سریالی بتواند مخاطب را با خود همراه کند، زمانی لازم است، اما این اثر به دلیل جذابیت هایی که در قصه خود داشت توانست در کمترین زمان ممکن مخاطب را درگیر کند طوریکه مردم آن را جایگزین سریال های ماهواره ای کردند.
 
پژمان بازغی در سریال گذر از رنجها
 
یکی از گزینه هایی که به آن اشاره کردید قصه داستان بود. موضوعی که در حال حاضر به حلقه مفقوده در تلویزیون و سینمای ما تبدیل شده و اکثر سازندگان آثار آنرا نادیده می گیرند.
-به نکته خوبی اشاره کردید،ما با وجود پشتوانه غنی ادبیات و سابقه طولانی که در قصه گویی داریم، اما سال هاست که از این مهم فاصله گرفتیم. این در حالی است که دنیا برای جذب مخاطب به آثار قصه گو روی آورده است. از همان روز اولی که متن سریال «گذر از رنج ها » را خواندم حس کردم که این اثر از یک قصه پرکشش برخوردار است و قابلیت جذب مخاطب را دارد. به همین خاطر با آرامش خاصی جلوی دوربین فریدون حسن پور رفتم.
شاید بخشی از این موضوع به این خاطر باشد که حسن پور سابقه طولانی در داستان نویسی دارد و می داند که چطور قصه ای را بنویسد که روی مخاطب تاثیر بگذارد.
-دقیقا،وقتی کارگردان از دانش کافی در حوزه داستان نویسی برخوردار باشد با تسلط بیشتری اثرش را هدایت می کند. ایشان از ذهن بازی در قصه نویسی برخوردارند و با تسلطی که به متن داشتند توانستند به خوبی فیلمنامه این کار را به یک سریال جذاب بدل کنند.
و قسمت ابتدایی به پایان برسند، نمونه اش شخصیت زیبا بود که به تشخیص کارگردان در همان قسمت ابتدایی حضورش در سریال به پایان رسید، اما اثر گذاری اش تا پایان سریال همراه مخاطب است.
 
پژمان بازغی و بابک حمیدیان
 
«گذر از رنج ها » روایت گر تاریخ معاصر ایران است، به راحتی توانستید خودتان را با آن مقطع زمانی تطبیق دهید؟
-اینکه این سریال روایت‍گر تاریخ ایران بین سال های 1318 تا سال 1357 بود برای من بسیار جذاب است. چون همه ما نسبت به آن دوره کنجکاوی های زیادی را داریم. خوشبختانه متن کار بسیار کامل بود ضمن اینکه فریدون حسن پور هم به خوبی بازیگرانش را هدایت می کرد، از طرفی سعی کردم در آن مقطع مطالعات خودم را هم پیرامون آن برحه تاریخی بیشتر کنم.حسن کارهایی نظیر «گذر از رنج ها» در این است که برای بازیگران و سایر عوامل تازگی بیشتری دارد و آنها فارغ از زندگی روزمره می توانند روایتگر یک قصه متفاوت باشند. همین حس متفاوت هم در نهایت به مخاطبان منتقل می شود.
 
تصویربرداری این سریال در شمال کشور انجام شد و همین موضوع باعث شد مخاطب این امکان را داشته باشد تا تصاویر زیباتری را ببیند.
-درست است، اینکه دوربین از تهران خارج شود و از سایر شهرها و مناطق به عنوان لوکیشن استفاده شود خودش یک اتفاق بزرگ است، بخشی از دلیل اینکه فیلم و سریال های ما به تکرار کشیده می شوند این است که صرفا زندگی شهری و آپارتمانی را به تصویر می کشند و این موضوع باعث شده چشم مخاطب خسته شود. در حالی که وقتی شما دوربین را از تهران خارج می کنید، می توانید از لوکیشن های بکری بهره ببرید. به طور خاص در این سریال در هر سکانس مخاطب تصویر زیبا و عکاسی شده ای را می بیند به گونه ای که زیبایی لوکیشن مخاطب را محو خودش می کند و به او این امکان را می دهد که برای ساعتی هم که شده از فضای زندگی شهری فاصله بگیرد. بزرگترین حسن «گذر از رنج ها » در این است که در کنار روایت قصه تاریخی زیبا، فضای صادقانه روستایی را نشان می دهد و رنگ آمیزی جذابی که در لوکیشن ها وجود دارد برای مخاطبان 
 
یکی از انتقادهایی که به فیلمنامه های ما می شود این است که به شدت دیالوگ محور هستند و بار کمتری روی تصویر است.
-همین طور است و این موضوع همواره مورد انتقاد من هم بوده، آثار ما بیشتر به سمت کارهای رادیویی رفته و تصویر در این کارها کمرنگ شده است. بار اصلی روی دوش دیالوگ هاست.در حالی که اگر شما تصویر جذاب و خوبی را داشته باشید نیازی نیست که تا این حد روی دیالوگ ها تاکید داشته باشید.
 
پژمان بازغی در سریال گذر از رنجها
 
در حین بازی در این سریال چقدر در بیان دیالوگ ها به فیلمنامه وفادار بودید؟
-بسیار زیاد،فکر می کنم اگر غیر از این باشد جای تعجب دارد.یک بازیگر باید دیالوگ هایش را در چهار چوب فیلمنامه بیان کند.
 
اما برخی از بازیگران معتقد هستند اگر قرار باشد بازیگر دیالوگ ها را از فیلتر خودش رد نکند، نمی تواند آن طور که باید با نقش ارتباط برقرار کند؟
-من با این تحلیل موافق نیستم، متاسفانه مدتی است که باب شده بازیگران در کارهای شان به بداهه گویی روی آوردند،این موضوع آسیب زیادی را به فضای اثر وارد می کند. به نظرم اگر یک فیلمنامه قوی باشد یک بازیگر حتی نباید کلمه ای از آن را تغییر دهد.
 
شما پیش از این سریال،«دولت مخفی » را برای پخش از شبکه دو سیما داشتید که اتفاقا اثر ارزشمندی نیز بود.
-این سریال هم از جذابیت های زیادی برخوردار بود و نگاه متفاوتی را به مقوله اسارت داشت. تاکنون در تلویزیون ما از این زاویه به جنگ و موضوع اسارت پرداخته نشده بود و از این جهت کار قابل اعتنا و جذابی بود.از بازی در این کار لذت زیادی بردم و خوشحالم که این اثر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

ناگفته های سریال گذر از رنج ها از زبان پژمان بازغی

4.2212
این مطلب مفید بود ؟17636
برگرفته از فارس - / ک
برچسب :
وبگردی