نمناک آشپزخانه نمناکگوناگون تاریخچه و شهرت جهانی سس تند تاباسکو
سس تاباسکو ، تاریخچه سس تاباسکو
اکثرا سس تاباسکو را میشناشند و میدانند فقط چند قطره کوچک از این سس کافیست تا غذا حسابی تند شده و دهان و زبانمان را بسوزاند.

سس تاباسکو در این جزیره آمریکایی

جزیره اوری (Avery Island)، یک جزیره نمکی در جنوب ایالت لوئیزیانا در کشور آمریکاست و به این علت که خاستگاه «سس تَبَسکو» است، شهرت جهانی یافته است. تقریبا همه ما سس تند و فلفلی Tabasco را می شناسیم و به خوبی می دانیم فقط چند قطره کوچک از این سس کافیست تا غذا حسابی تند شده و دهان و زبانمان را بسوزاند.
این جزیره که اطرافش را مرداب و باتلاق های نمکی فراگرفته است در پهن ترین قسمت خود حدود 4 کیلومتر امتداد داشته و از دهه 1800 میلادی تاکنون خاستگاه اصلی سس تبسکو بشمار رفته است.
فلفل های چیلی که این سس مشهور از آن ها تهیه می شوند، همگی در جزیره آوری کشت داده می شوند. شاید جالب باشد بدانید که تبسکو، در واقع از نام خانوادگی خاندانی گرفته شده که مالکیت این کارخانه را به مدت 200 سال پیاپی به دست داشته اند. «ادموند مک ایلهنی» (1815-1890) فردی بود که نخستین بار این چاشنی مشهور جهانی را اختراع کرد. او در پی جنگ های داخلی به همراه همسرش به جزیره اوری فرار کردند؛ جایی که خانواده اش معدن نمک داشت.

سس تاباسکو

تندترین مکان جهان

تولد تاباسکو

پنجمین نسل از خانواده مک ایلهنی، آنتونی «تونی» سیمونس، که مدیرعامل کنونی کمپانی مک ایلهنی است در رابطه با سس تبسکو گفته:«جد بزرگ من یک بانکدار و کارآفرین بود و به شدت به طعم فلفل علاقه داشت. او طعم غذاها بدون فلفل را دوست نداشت. از این رو، سس تبسکو را برای طعم بخشیدن به غذاهای موردعلاقه خود اختراع کرد.»
با اینکه در مورد چگونگی دستیابی به فلفل های چیلی مخصوص سس تبسکو و اینکه چگونه وارد این منطقه شده اند هیچ اطلاعاتی در دست نیست، اما گفته می شود که ممکن است این ماده اولیه و کلیدیِ سس از مکزیکو یا آمریکای مرکزی به اوری رسیده باشد. 
بر اساس افسانه یک سرباز اهل نیو اورلئان که نامش معلوم نیست، دانه های این فلفل را به مک ایلهنی داده و وی نیز بذرها را در زمین کاشته و فلفل هایی با میزان تندی بسیار زیاد را برداشت کرده است. سپس، او در مرحله بعدی به کوبیدن فلفل ها و مخلوط کردن آن ها با سنگ نمکی که از همین جزیره به دست آمده، پرداخته. مخلوط به دست آمده را درون بطری شیشه ای ریخته و یک ماه کنار گذاشته است.

سس تاباسکو

تندترین مکان جهان

در مرحله بعدی به آن سرکه افزوده و یک ماه دیگر نیز در آفتاب گذاشته تا برسد. پس از این مراحل، سس به دست آمده را در میان دوستان و فامیل تقسیم کرده و به این ترتیب، پایه گذار تولید سس تبسکو شده است. مک ایلهنی در سال 1968 میلادی کارخانه تولید چاشنی موردبحث را راه اندازی کرد.

تاریخچه و شهرت جهانی سس تند تاباسکو

تاریخچه و شهرت جهانی سس تند تاباسکو
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از روزیاتو/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف