نمناک اخبارعلمی داوطلبان ایرانی سفر بی بازگشت به مریخ + تصاویر
مریخ ، سیاره مریخ
سفر بی بازگشت به مریخ که قرار است طی چند سال آینده انجام شود با هدف ارسال نخستین انسان به سطح مریخ تعریف می شود و از بین 100 نفر کاندیدای این سفر 3 نفر ایرانی هستند.
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1393

بیشتر ما انسان ها از رفتن به سفر استقبال می کنیم به خصوص اگر مقصد جایی باشد که تا کنون ندیده باشیم اما اگر این سفر یک مسافرت بی بازگشت به سیاره مریخ باشد تعداد کسانی که آماده سفر بودند کم می شود چون یک چنین سفری احتیاج به جرات زیادی دارد و علاوه بر آن آینده انسان را تحت تاثیر قرار میدهد.

در پی فراخوان بین المللی طرح بلندپروازانه اعزام انسان به سفری بی بازگشت به مریخ، هزاران نفر از سراسر جهان برای حضور در این ماموریت اعلام آمادگی کرده اند که در بین آنها بیش از 71 ایرانی نیز حضور دارند. بسیاری معتقدند این ماجراجویی فضایی که تبلیغات گسترده ای پیرامون آن صورت گرفته به دلیل مشکلات ومسائل فنی فراوان پیش روی آن قابل تحقق نخواهد بود اما از قرار، مسوولان پروژه Mars One و دانشمندان علاقه مند، این طرح را کاملا جدی گرفته اند و هر روز اخبار و مطالب تازه ای در خصوص ابعاد مختلف این ماموریت منتشر می شود.

با محدودتر شدن فهرست داوطلبان سفر بی بازگشت به سیاره سرخ، سه ایرانی در جمع 100 نفر برگزیده نهایی پروژه «مارس وان» آماده می شوند تا بخت خود را برای قرار گرفتن در جمع چهار فضانورد فاتح مریخ امتحان کنند. در این فهرست، کشورهای آمریکا، هند و چین با بیشترین داوطلب، رتبه های یک تا سه را به خود اختصاص دادند.

پروژه مارس وان

از راست به چپ :سعید قندهاری , صادق مدرسی , الهه نوری

 

حضور سه ایرانی در این جمع 100 نفره که از بین بیش از 202 هزار داوطلب اولیه انتخاب شده اند احتمال این که کهن ترین تمدن بشری در بنا کردن نخستین اقامتگاه دائمی زمینی ها در ماورای جو نیز نماینده ای داشته باشد را بسیار بالا برده است.

دکتر کرفت (Dr. Norbert Kraft)، از مسئولان پروژه مارس وان، می گوید:«ما تحت تاثیر روحیه قوی داوطلبان این سفر قرار گرفته ایم، به طوری که انتخاب از میان آن ها واقعا کار دشواری بوده است.»

الهه نوری و صادق مدرسی از ایران و سعید قندهاری، دیگر ایرانی ساکن نیوزلند در کنار 49 زن و 48 مرد دیگر آماده می شوند تا در مرحله اولیه این انتخاب بزرگ، شایستگی خود را در انجام پروژه های گروهی نشان دهند.

نها و رقبایشان در مصاحبه های انفرادی بهترین شناخته شده اند، اما این برای این سفر کافی نیست و باید شرایط داوطلبان در گروه و در مواجه با چالش های کار گروهی سنجیده شود. به نوشته تارنمای مجله نجوم، آن ها باید روی توافق دائمی برای همکاری با همسفران خود تمرکز کنند. 100 نفر منتخب که شامل 39 نفر آمریکایی، 31 اروپایی، 16 آسیایی، هفت آفریقایی و هفت نفر از اقیانوسیه هستند در این مرحله در یک پایگاه شبیه سازی شده با شرایط پایگاهی در مریخ اقامت خواهند یافت و آزمون های مختلف را پشت سر می گذارند تا چهار نفر نهایی انتخاب شوند.

سفر به مریخ

نقشه راه پروژه سفر به مریخ

 

پروژه مارس وان با هدف ارسال نخستین انسان به سطح مریخ تعریف می شود اما این سفر بی بازگشت خواهد بود و به نوعی برای مسافران همیشگی آن، مهاجرت از زمین به حساب می آید. مارس وان برای انتخاب مسافران این سفر فراخوان عمومی منتشر کرد تا هر کس از هر کجای دنیا و با هر شرایطی امکان شرکت داشته باشد. مسئولان این پروژه ادعا می کنند تا چند سال آینده چهار نفر را به مریخ می فرستند.

هنوز سوال ها و شک و تردیدهای زیادی برای امکان پذیر بودن این سفر چه از نظر فنی و چه از نظر انسانی و اخلاقی وجود دارد. با این حال این پروژه تاکنون مرحله به مرحله جلو رفته است و به کار خود ادامه می دهد.

داوطلبان ایرانی سفر بی بازگشت به مریخ + تصاویر

داوطلبان ایرانی سفر بی بازگشت به مریخ + تصاویر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 84
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 75 9
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف