سقط جنین
سقط جنین به از دست دادن جنین تا قبل از هفته بیستم بارداری اطلاق می شود. حدود 10 تا 15 درصد بارداری ها، به دلایل مختلفی دچار سقط می شوند. احتمال سقط جنین، معمولا در سه ماهه اول بارداری بسیار بالاست.

نگران بارداری بعد از سقط جنین نباشید

باردارشدن پس از تجربهٔ سقط ناخواستهٔ جنین می تواند استرس زا و گیج کننده باشد و خانمی که قصد بارداری دارد احساس اضطراب، بیم و سردرگمی در رابطه با علت سقط شدن جنین، امکان بارداری پس از سقط و احتمال سقط مجدد جنین داشته باشد.

در این مطلب با علل سقط ناخواستهٔ جنین، احتمال سقط ناخواسته در بارداری های بعدی، آزمایش های لازم پیش از اقدام برای بارداری و راه های افزایش شانس بارداری موفق آشنا خواهید شد.

علل سقط ناخواستهٔ جنین

سقط ناخواستهٔ جنین یا به عبارتی افتادن بچه به معنای از دست دادن خودبه خودی جنین پیش از هفتهٔ بیستم بارداری است. بیشتر سقط های ناخواسته به این دلیل رخ می دهند که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند. مشکلات مربوط به کروموزوم های کودک عامل درصد بالایی از سقط ها در اوایل بارداری هستند. اکثر این مشکلات کروموزومی در حین رشد و تقسیم رویان به طور تصادفی اتفاق می افتند و ارتباطی با مشکلات ارثی والدین ندارند. گاهی اوقات وضعیت سلامتی مادرِ باردار مانند دیابتِ کنترل نشده یا مشکلِ رحمی ممکن است باعث سقط جنین شود با این حال غالباً علت سقط ناخواستهٔ جنین شناخته شده نیست.

سقط جنین

سقط ناخواستهٔ جنین

حدود 10 تا 20 درصد بارداری ها به سقط جنین منتهی می شوند. تعداد کل سقط جنین ها احتمالاً بالاتر از این است زیرا تعداد زیادی از خانم ها پیش از آنکه بفهمند باردارند دچار سقط جنین می شوند.

احتمال سقط ناخواستهٔ جنین در بارداری های بعدی

سقط ناخواستهٔ جنین معمولاً یک بار اتفاق می افتد. اکثر خانم هایی که سقط ناخواستهٔ جنین را تجربه می کنند پس از سقط جنین، بارداری موفقی خواهند داشت. تعداد کمی از خانم ها دو یا چند سقط جنین دارند. بر اساس یک تحقیق ریسک پیش بینی شدهٔ سقط ناخواستهٔ جنین در بارداری پس از یک سقط حدود 14 درصد است. پس از دو سقط، ریسک سقط شدن جنین به 26 درصد و بعد از سه سقط به 28 درصد افزایش پیدا می کند.

آزمایش های لازم پیش از اقدام برای بارداری

خانم هایی که سابقهٔ دو یا چند سقط ناخواسته داشته اند باید پیش از تلاش برای باردار شدن با پزشک دربارهٔ آزمایش های احتمالی برای تشخیص هرگونه علتی که ممکن است باعث سقط شود صحبت کنند. آزمایش هایی همچون:
· آزمایش های خون، نمونهٔ خون خانمی که قصد بارداری دارد به تشخیص مشکلاتی در رابطه با هورمون ها یا سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
· آزمایش های کوروموزومی، ممکن است به منظور تشخیص ارتباط احتمالیِ کروموزوم های خانم و آقا و سقط جنین، نیاز به آزمایش خون باشد.

سقط جنین

 آزمایش های لازم پیش از بارداری

ممکن است این روش ها برای تشخیص مشکلات رحمی انجام شوند:
· سونوگرافی: پزشک با قرار دادن دستگاه سونوگرافی بر روی شکم یا داخل واژن، تصاویری از رحم به دست می آورد. سونوگرافی ممکن است مشکلات رحمی مانند فیبروم های داخل حفره رحم را شناسایی کند.
· هیستروسکوپی: پزشک یک تلسکوپ کوچک به نام هیستروسکوپ را از طریق دهانهٔ رحم وارد رحم می کند تا بتواند مشکلات رحمی را تشخیص دهد.
· هیستروسالپینگوگرافی: پزشک تیوبی را داخل دهانهٔ رحم قرار می دهد و با کمک این وسیله مایعی را در رحم تزریق می کند، از این طریق حفره رحم و لوله های فالوپ در تصاویر اشعه ایکس قابل مشاهده می شوند. این روش اطلاعاتی دربارهٔ خطوط داخلی رحم و هرگونه مانع در لوله های فالوپ به دست می دهد.
· سونوهیستروگرافی: نوعی سونوگرافی است که به کمک تزریق محلول سالین به درون رحم انجام می شود این روش اطلاعاتی در مورد خطوط داخلی رحم، سطح بیرونی رحم و هرگونه مانع در لوله های فالوپی را فراهم می کند.
اگر علت سقط جنین شما شناسایی نشد امیدتان را از دست ندهید. اکثر خانم هایی که سقط مکرر جنین داشته اند احتمال تجربهٔ بارداری موفق برایشان وجود دارد.

 سقط جنین

اقدام به بارداری بعد از سقط ناخواسته

راه های بالا بردن شانس بارداری موفق

اغلب هیچ کاری نمی توان برای جلوگیری از سقط جنین انجام داد با این حال انتخاب شیوهٔ زندگی سالم پیش از حاملگی و در طول بارداری برای مادر و جنین مهم است. راه هایی که برای این منظور موثرند عبارتند از:مصرف روزانهٔ ویتامین یا فولیک اسید چند ماه پیش از بارداری، حفظ وزن مناسب، محدود کردن کافئین، اجتناب از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر

اگر خانمی سقط های مکرر جنین را تجربه کرده باشد برای بارداری های آینده باید دقیقاً برنامه ریزی کند و تحت نظارت پزشک قرار بگیرد بنابراین لازم است پیش از باردار شدن مجدد یا به محض اطلاع از بارداری به پزشک مراجعه شود.

عوامل مؤثر در افزایش احتمال سقط جنین

اگرچه برای همۀ زنان، احتمال سقط ناخواستۀ جنین وجود دارد، اما برخی از عوامل می تواند خطر سقط ناخواستۀ جنین را در مادر افزایش دهد. برخی از این عوامل در زیر آمده است:

سن:با افزایش سن، احتمال داشتن جنینی با اختلالات کروموزومی که می تواند منجر به سقط ناخواسته شود، بیشتر خواهد شد. این احتمال در یک زن 40 ساله تقریباً دو برابر یک زن 20 ساله است.

وجود سابقۀ سقط جنین:زنانی که سابقۀ دو سقط جنین پشت سر هم را داشته اند، بیشتر در معرض خطر سقط جنین مجدد قرار دارند.

بیماری های مزمن:برخی از بیماری های مزمن مانند دیابتی که خوب کنترل نشده باشد، مشکلات انعقادی خون، بیماری های سیستم ایمنی یا اختلالات هورمونی مثل تخمدان پلی کیستیک می تواند احتمال سقط ناخواستۀ جنین را افزایش دهد.

مشکلات رحم یا دهانۀ رحم:عواملی مثل ابتلا به برخی ناهنجاری های رحمی مادرزادی، چسبندگی شدید رحمی، دهانۀ رحم ضعیف یا کوتاه غیرطبیعی که به عنوان نارسایی دهانۀ رحم شناخته می شود، خطر سقط جنین را افزایش می دهد. ارتباط بین فیبروئید و سقط جنین بحث برانگیز است، اما غالباً فیبروئید باعث ایجاد مشکل جدی نمی شود.

سابقۀ نقص های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی: اگر زن باردار، همسرش یا خانوادۀ هر دو دارای مشکلات ژنتیک، سابقۀ بارداری با نقص شناخته شده کروموزومی جنین یا داشتن نوزادی با نقص های مادرزادی باشد، احتمال سقط جنین افزایش خواهد یافت.

عفونت:تحقیقات نشان داده اند که در صورت ابتلا به عفونت هایی مثل لیستریوز، اوریون، سرخک، سرخجه،سیتومگالوویروس، پاروویروس، گنوره، ایدز و عفونت های مشخص دیگر خطر سقط جنین افزایش خواهد یافت.

مصرف دخانیات، مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی:سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی های الکلی و استفاده از مواد مخدر در طول مدت بارداری همگی می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. بعضی تحقیقات رابطه ای بین میزان مصرف زیاد کافئین و افزایش خطر سقط جنین نشان می دهد.

باردارشدن پس از تجربهٔ سقط ناخواستهٔ جنین

520
این مطلب مفید بود ؟200
برگرفته از تبیان - مادرشو / ر
نظرات
وبگردی