نمناک اخبارحوادث سقوط مرگبار 4 کارگر از ارتفاع 50 متری
سقوط ، سقوط از ارتفاع
سقوط پنج کارگر از برج خنک کننده نیروگاه برق سیکل ترکیبی شهرستان شیروان، مرگ تلخ چهار نفر از آنها را رقم زد. اکنون پیمانکار پروژه بازداشت شده است.
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1394

عقربه های ساعت 13 و 20 دقیقه را نشان می داد و کارگران در حال جا به جایی قالب های بدنه بتن ریزی شده در ارتفاع 50 متری برج خنک کننده نیروگاه برق سیکل ترکیبی شیروان بودند که ناگهان پنج کارگر از ارتفاع 50 متری به پایین سقوط کرده و 45 کارگر دیگر روی جرثقیل میان زمین و آسمان معلق ماندند.

با وقوع این حادثه، موضوع به سامانه 125 آتش نشانی و 115 اورژانس گزارش شد و امدادگران برای نجات این افراد به محل حادثه اعزام شدند. دقایقی بعد نخستین گروه امداد و نجات اورژانس و آتش نشانی آژیر کشان در محل حادثه حاضر شدند.

با معاینات اولیه مشخص شد چهار نفر از این کارگران به دلیل سقوط از بلندی و صدمات ناشی از آن فوت کرده اند و پنجمین کارگر هم بشدت مصدوم و بی هوش شده است.

همزمان با شروع تحقیقات و پیوستن دیگر گروه های آتش نشانی به آنها، تلاش ها ادامه پیدا کرد و آتش نشانان با ایمن کردن محل، 45 کارگر دیگر را که همچنان روی جرثقیل معلق مانده بودند پس از عملیاتی نفسگیر یکی پس از دیگری به پایین منتقل کردند.

اجساد چهار قربانی حادثه به پزشکی قانونی منتقل شد و یکی از مصدومان به بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان شیروان انتقال یافت.

درهمین رابطه رئیس شبکه بهداشت و درمان دانشکده پرستاری شهرستان شیروان به جام جم گفت:با اطلاع از وقوع این حادثه، امدادگران اورژانس به محل مورد نظر اعزام شدند و به امدادرسانی پرداختند. تحقیقات اولیه نشان می داد دو نفر از قربانیان ساکن شهرستان شیروان و دو نفر دیگر اهل رشت و اردبیل بودند که از مدتی پیش فعالیت کاری خود را در این پروژه آغاز کرده بودند.

دکتر حسین زارع ادامه داد:تنها مصدوم حادثه نیز از شهرستان اردبیل بوده که از ناحیه دو پا و دو دست و قفسه سینه دچار صدماتی شده بود که برای ادامه درمان از بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان شیروان به بیمارستان شهرستان بجنورد منتقل شده و تحت درمان است.

معاون فرماندار شهرستان شیروان نیز در این رابطه به مهر گفت:کارشناسان اداره کل کار و امور اجتماعی خراسان شمالی و آتش نشانی و سایر مقامات مسئول در حال بررسی علت این حادثه هستند که طی روزهای آینده با پایان یافتن تحقیقات در این زمینه نتیجه آن اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین با پایان یافتن عملیات آتش نشانان محل ایمن سازی شده تا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری شود.

محمد عوض زاده ادامه داد:هم اکنون کار در این بخش از نیروگاه تعطیل شده است و پیمانکار تا روشن شدن علت حادثه با دستور قضایی در بازداشت به سر می برد. این بخش از نیروگاه در اختیار پیمانکار بخش خصوصی بوده و تاکنون به دلیل ناتمام ماندن کار، به نیروگاه تحویل نشده بود. نیروگاه در دست تکمیل سیکل ترکیبی شیروان در 10 کیلومتری جنوب شرقی شیروان واقع است و فاز نخست آن در آستانه بهره برداری بود که این حادثه تلخ رخ داد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده شیروان و فاروج از پیگیری قضایی برای شناسایی مقصران این حادثه خبر داد و به آنا گفت:با توجه به ارتفاع بالای محل حادثه و سرعت اجرای پروژه، ضروری بود رعایت نکات ایمنی توسط کارفرما و پیمانکار جدی تر گرفته شود؛ همچنین از کارگران حرفه ای استفاده شود که تجربه کار در ارتفاع را داشته باشند. تحقیقات در این باره آغاز شده و پیگیری قضایی برای شناسایی مقصران این حادثه در حال انجام است.

عبدالرضا عزیزی افزود:افراد کشته شده و مصدوم حادثه بیمه بوده اند و پیگیر پرداخت خسارت به خانواده های آنها خواهیم بود.

وی یادآور شد:کارفرمای این پروژه سازمان توسعه برق ایران، مشاور کارفرما شرکت مهندسین مشاور قدس نیرو و ناظر کارگاهی شرکت مشانیر است. در این پروژه، شرکت توسعه یک و دوی مپنا پیمانکاران اصلی بخش گاز و بخار نیروگاه بوده اند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران نیز در این باره گفت:کانون آمادگی دارد تا در صورت درخواست خانواده قربانیان حادثه نیروگاه شیروان، مشاوره و خدمات مربوط به وکالت آنها را به صورت رایگان بر عهده بگیرد.

هادی ابوی افزود:متاسفانه برخی کارفرمایان بویژه واحدهای پیمانکاری در زمان بروز حوادث به علت ترس ناشی از پیگیری های حقوقی پس از آن، آدرسی از کارگران حادثه دیده در اختیار ما قرار نمی دهند، در حالی که ما در درجه نخست به دنبال دلجویی از این خانواده ها هستیم.

وی با بیان این که آموزش در پیشگیری از حوادث حرف اول را می زند، اظهار کرد:گرچه کارگران نیروگاه شیروان از ارتفاع پرتاب شده اند، اما شاید اگر آموزش های لازم را دیده بودند، می توانستند از میزان صدمه حادثه بکاهند، بنابراین پیمانکاران باید به آموزش های کارگری توجه بیشتری داشته باشند.

سقوط مرگبار 4 کارگر از ارتفاع 50 متری

سقوط مرگبار 4 کارگر از ارتفاع 50 متری
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 4
برگرفته از جام جم - /م
این مطلب مفید بود ؟ 2 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف