نمناک سرگرمیگوناگون سلفی های جالب ناصرالدین شاه
ناصرالدین شاه ، عکس سلفی ناصرالدین شاه
سلفی های جالبی که در زمان قاجار توسط شخص ناصرالدین شاه گرفته شده و این سلفی ها با توجه به زمانی که عکاسی پیشرفت زیادی نداشت در نوع خود بی نظیر می باشند.
بازدید : 9,310 نفر

عشق و علاقه به هنر به طور ذاتی در نهاد هر انسانی نهفته است و این هنر می تواند هر چیزی باشد حتی عکاسی.در این میان شاهان قاجار نیز از این امر مستثنی نبوده اند تا جایی که ناصر الدین شاه علاقۀ وافری به عکاسی داشت و همیشه مشتاق به عکاسی بود و سوژه ای که بیشتر از آن عکس می گرفت خودش بود.

ناصرالدین شاه قاجار در عین آنکه در زمره اولین چهره هایی است که در تاریخ عکاسی ایران تصویرش بر صفحه "داگرئوتیپ" ثبت شده است، خود از پیشگامان تاریخ عکاسی در ایران به شمار می رود.

ناصرالدین شاه قاجار در کنار علاقه به شعر و نقاشی از اولین برخورد با دوربین عکاسی و قرار گرفتن در مقابل دوربین عکاسان فرنگی مجذوب این پدیده شد و با دایر کردن نخستین عکاسخانه ایران و آوردن معلمان فرنگی عکاسی به دارالفنون، خود نیز یادگیری مهارت ها و فنون آن را آغاز کرد.

شاید علاقه ناصرالدین شاه به عکاسی به زمانی برگردد که ژول ریشار نخستین معلم زبان فرانسه مدرسه دارالفنون با دوربین اهدایی ملکه ویکتوریا از او عکاسی و شاه جوان را از دیدن تصویر خود سخت ذوق زده کرد.

این ذوق و علاقه باعث شد ناصرالدین شاه وقتی 19 سال داشت دستور دهد با دوربین عکاسی از تخت جمشید گزارش تصویری بگیرند و برای او بیاوردند. او همچنین دستور داد آقا رضاخان اقبال السلطنه، از درباریان نزدیک شاه، عکاسی را از فرانسیس کارلهیان عکاس فرانسوی بیاموزد تا بتواند در سفرهای مختلف همراه ناصرالدین شاه باشد و از او عکاسی کند.

در این میان خود ناصرالدین شاه با علاقه و پشتکار خاصی کار یادگیری عکاسی را دنبال می کرد و از هر فرصتی برای عکاسی یا سوژه عکس شده استفاده می کرد. سوژه های ناصرالدین شاه برای عکاسی زنان حرمسرا، وقایع روزمره در کاخ سلطنتی، پرتره نزدیکان و درباریان، اردوکشی ها، ییلاق ها، سفرها، مراسم سلام، اسب دوانی ها، شهرها، طبقات مختلف مردم، رجال و البته خودش بود.

ناصرالدین شاه یکی از عکاسانی بود که به گرفتن عکس سلفی بسیار علاقه داشت و ذوق آن را داشت که سوژه و عکاس خودش باشد؛ عکس زیر یکی از همین موارد است. شاه قاجار در این عکس که مربوط به سال 1282ه.ق است و نسخه ای از آن در آلبوم خانه کاخ گلستان نگهداری می شود به خط خود نوشته:این عکس خودم را خودم در اندرون انداخته ام. 

ناصرالدین شاه

ناصرالدین شاه قاجار
 

سلفی های جالب ناصرالدین شاه

سلفی های جالب ناصرالدین شاه
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 33
برگرفته از آکا - صراط / ل
این مطلب مفید بود ؟ 30 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف