نمناک اخبارفرهنگ و هنر سلیم موذن زاده اردبیلی درگذشت + زندگی نامه
سلیم موذن زاده ، بیوگرافی سلیم موذن زاده اردبیلی
سلیم موذن زاده خالق اثر فراموش نشدنی زینب زینب و صاحب صدای لاهوتی که به گفته ی کارشناسان 100 سال یکبار در جهان پدیدار می شود به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت.
تاریخ انتشار : 2 آذر 1395

سلیم موذن زاده اردبیلی دارفانی را وداع گفت

به گزارش فارس؛ سلیم موذن زاده از مداحان و ذاکران مشهور اهل بیت در عالم تشیع بود که در سن 80 سالگی و بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت تا شهر دارالارشاد اردبیل داغدار این مداح عالیقدر عالم تشیع باشد.

زمان تشییع پیکر مرحوم «موذن زاده اردبیلی»

 
«وَدود موذن زاده»، پسر مرحوم موذن زاده اردبیلی گفت:ایشان بعد از اقامه نماز صبح به دلیل ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.
 
مراسم تشییع مرحوم «موذن زاده اردبیلی» فردا (چهارشنبه) در شهر زادگاهش برگزار خواهد شد، با این حال جزئیات برگزاری این مراسم پس از جلسه شورای شهر اردبیل مشخص می شود.

بیوگرافی سلیم موذن زاده اردبیلی

سلیم مؤذن زادهٔ اردبیلی (1315-1395) یکی از مداحان ایرانی به زبانهای ترکی، فارسی و عربی بود که در سال 1315 خورشیدی در شهر اردبیل زاده شد. وی که بیش تر نوحه هایی را به زبان ترکی آذربایجانی سروده، به زبان های فارسی و عربی نیز تسلط داشت. پدرش شیخ عبدالکریم مؤذن زادهٔ اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم مؤذن زادهٔ اردبیلی نیز از مؤذنان اسلامی است. سلیم مؤذن زاده در مراسم ختم حیدر علی اف رئیس جمهور پیشین جمهوری آذربایجان برای اجرای نوحه دعوت شده بود.

سلیم موذن زاده اردبیلی

عکس سلیم موذن زاده اردبیلی  در مراسم ختم حیدر علی اف رئیس جمهور پیشین جمهوری آذربایجان 

 موذن زاده بطور متوسط روزانه پنج ساعت از عمر خود را صرف مداحی کرده بود و بیش از دو هزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه های او از زمان پیدایش ضبط صوت تاکنون به زبان های ترکی، فارسی و عربی موجود است. 

سلیم، صدای خوب در مداحی را از رشته های هنری ظریف توصیف می کند که ملاحت، زیر و بم آهنگ، ادای کلام و تحریرهای مناسب لازمه این هنراست.

 وی که خود علاوه برحفظ روش های قدیمی، سبک های جدیدی با اصالت فرهنگی را در نوحه خوانی و مداحی ابداع نموده، گفته است:صدای من در برابر صدای پدرم مانند قطره ای است درمقابل دریا. 

موذن زاده در حضور آیت الله طباطبایی مفسر تفسیر المیزان نیز مداحی داشته اند که ایشان از موذن زاده تقاضای مداحی عربی میکرده است.

جوانی سلیم موذن زاده

عکس جوانی سلیم موذن زاده اردبیلی

برترین آثار سلیم موذن زاده اردبیلی در دنیای مداحی

 به گفته کارشناسان اگر آثار او از طریق سازمان های دولتی ثبت و حق تکثیر در آنها لحاظ می شد فقط کاست "زینب زینب" ایشان که در سال 1363 در یک هیآت عزاداری محلی اجرا شده است شاید بیش از ده میلیارد تومان برای ایشان سود دهی داشت در حالی که تمامی اجراهای ایشان بدون ذره ای چشم داشت مالی در اختیار عشاق امام حسین قرار دارد. به گفته مردم استان اردبیل در دهه 60 ایشان بیش از 5 ساعت در اوج می خواند و بیش از 15 ساعت پی در پی مداحی می کردند که در نوع خود بی نظیر است.

اساتید موسیقی دانشگاه های کشور آذربایجان صدای ایشان را لاهوتی میدانند و به گفته ایشان در هر 100 سال یکبار همچین صدائی در جهان پدیدار میگردد که در نوع و سبک و قدرت صدا ایشان را جزء عجائب قرن دانسته اند. اساتید فن نام او را همردیف استاد عبدالباسط در زمینه تلاوت قرآن و استاد شجریان در زمینه اجرای سنتی ایرانی همچنین استاد سلیم موذن زاده را درزمینه مداحی جزو عجائب روزگار دانسته اند.

سلیم موذن زاده اردبیلی

سلیم موذن زاده اردبیلی در کنار آقای روحانی رئیس جمهور

سلیم موذن زاده اردبیلی

عکس یادگاری سلیم موذن زاده اردبیلی و علی دایی

ودود موذن زاده پسر سلیم موذن زاده اردبیلی 

تنها موروثی بودن صدای خوش در خانواده نمی تواند معیار ارزیابی آوازخوانی یک خواننده باشد اما «ودود موذن زاده »در کنار نقاشی و مجسمه سازی حرفه ای به آواز ردیف – دستگاهی ایرانی و موسیقی خطه آذربایجان از جمله موقام ها و عاشیقی مسلط است و قدرت حنجره اش به او اجازه می دهد صدای خوش موروثی خاندانش را به بهترین شیوه به علاقه مندان ارائه کند. فرزند مداح بزرگ ایران سلیم موذن زاده، شیوه پدر در موسیقی، مداحی، را هرچند ادامه نداده است اما آنچنان قابلیت های خود را در آواز نشان داده که افتخاری محسوب می شود.

سلیم موذن زاده اردبیلی

عکس ودود فرزند سلیم موذن زاده اردبیلی  

سلیم موذن زاده ، درگذشت سلیم موذن زاده

سلیم موذن زاده اردبیلی درگذشت + زندگی نامه
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 46
منبع : نمناک - /ن
این مطلب مفید بود ؟ 40 6
نظر کاربران
جعفر شمشیری

جعفر شمشیری

خداوند متعال رحمت کند سلیم موءذن زاده اردبیلی را واقعا صدایی بود که خاموش شدنی نیست .

پاسخ دادن 1 0
سوگند

سوگند

من نوحه زینب زینب رو خیلی دوست دارم روزی 10بار گوش میکنم

پاسخ دادن 2 1
یوسف

یوسف

من مداحی های ایشان را به جای موسیقی گوش میدم. مداحی ها را در تمامی دستگاههای موسیقی آزربایجان به نحو احسن اجرا می کردند.

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف