نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها خطر سمی بودن لاک ناخن و ابتلا به نازایی و بیماری های قلبی
لاک ناخن ، خطرات لاک ناخن
گاهی اوقات ممکن است لاک زدن بر روی ناخن ها علاوه بر زیبایی سلامت بدن را نیز تهدید کند.بیماری هایی مانند نازایی ، ناراحتی قلبی و اختلالات تیروئید و... که می توانند از عوارض استفاده لاکهای نامرغوب باشند.
بازدید : 6,817 نفر

مضرات لاک ناخن های غیربهداشتی

بسیاری از خانم ها از همان کودکی عاشق لاک زدن و رنگ آمیزی ناخن های شان هستند اما استفاده از یک لاک نامرغوب می تواند عوارض بسیاری برای شما داشته باشد. ممکن است لاک ناخن حاوی موادی باشد که اثری منفی روی سلامت بدن دارند. تولید لاک های نامرغوب و بی کیفیت می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی چون سرطان، ناراحتی های قلبی، نازایی، اختلالات تیروئیدی و بعضی از آلرژی ها شود.

عوارض لاک ناخن

با استناد به همین موضوع رئیس اداره نظارت و ارزیابی تولید فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از تولید لاک های غیر استاندارد در لابراتوارهای زیر زمینی خبر داد.

دکتر رویا تالاری افزود:این لاک های غیراستاندارد، ممکن است هم از طریق واردات غیرقانونی و هم گاهی از طریق لابراتورهای زیرزمینی در داخل کشور تولید شود، اما در هر دو صورت، سازمان غذا و دارو، این موارد را رصد می کند و در صورت اثبات تخلف، موارد را برای برخورد قانونی به دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه اطلاع می دهد.

وی خاطرنشان کرد:تولید کنندگان لاک ناخن مانند فرآورده های لوازم آرایشی با همان استانداردهای وزارت بهداشت سنجیده می شوند و اگر لازم باشد بازدید کارشناسی از این کارخانه ها به عمل می آید.

به گفته این مقام مسئول، همه فرآورده های تولید داخل مورد نظارت سازمان غذا و دارو قرار دارند و در صورت رعایت نکردن استانداردها با آنها برخورد خواهد شد .

وی با بیان اینکه هم خود فرآورده و هم بسته بندی آن باید با نظارت و قوانین سازمان غذا و دارو تهیه شود، اظهار داشت :برای واردات این محصولات باید مدارکی چون گواهی فروش آزاد نشان دهد که این محصولات به چه کشورهای فروخته می شود، یا شرایط فنی و بهداشتی کارخانه تولید کننده را با مدارک بررسی می کنیم و ثبت محصول را مورد مطابقت با قوانین سازمان غذا و دارو قرار می دهیم.

تالاری با بیان اینکه ثبت برند نیز در واردات لاک ناخن مورد بررسی قرار می گیرد تصریح کرد :لاک های ناخن تولید داخل تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار دارند و با همان منابعی که محصولات وارداتی را بررسی می کنیم با همان منابع، تولیدات داخل را بررسی می کنیم . بطور کل مرجع یکی است و با استاندارد اتحادیه اروپا بررسی می شوند . حتی برای برخی از مواد، حد مصرف قائل می شویم و حد فرآورده را روی پوست و ناخن ارزیابی می کنیم .

رئیس اداره نظارت و ارزیابی تولید فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت :تمام مواد بکار رفته در لاک های ناخن داخلی با این استاندارد ها چک می شود و اگر مشاهده شد که این لاک ها مجاز هستند به بازار ارائه می شود . مواد غیر مجاز در این لاک ها نباید وجود داشته باشد، چرا که ممکن است موادی در لاک وجود داشته باشد که آن را سمی کند .

وی با اشاره به اینکه تنها آزمایشگاه ها می توانند با بررسی مواد لاک به این نتیجه برسند که آیا مواد سمی در آنها وجود دارد یا خیر خاطر نشان کرد :اگر موردی اثبات شود، ما آن را به امور حقوقی سازمان معرفی می کنیم و به مراجع قضایی نیز معرفی می شود .

تالاری درباره مشخصات لاک های استاندارد گفت :درمورد واردات لاک هایی که برچسب اصالت داشته باشند، کد رهیابی و پیگیری اصالت کالا و در مورد فرآورده های تولید داخل، پروانه ساخت و پروانه بهداشتی فرآورده ذکر شده است .

خطر سمی بودن لاک ناخن و ابتلا به نازایی و بیماری های قلبی

خطر سمی بودن لاک ناخن و ابتلا به نازایی و بیماری های قلبی
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 15
برگرفته از سلامت آنلاین-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 14 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف