نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها درباره سنکوپ یا غش کردن بیشتر بدانید
سنکوپ ، سنکوپ چیست
غش کردن و یا در اصطلاح پزشکی سنکوپ یک بیهوشی کوتاه مدت است که در نتیجه نرسیدن خون کافی، در یک لحظه به مراکز عصبی بطور موقت بوجود می آید، سنکوپ میتواند به علت عوامل متعددی، مرتبط با قلب، گردش خون، فشار خون و تنفس بروز کند.

مواری مهم که باید در مورد سنکوپ (غش کردن) و کمک های اولیه و...بدانید را در ادامه ببینید.

 

استرس، هیجان و درد از علل سنکوپ هستند که عوامل متعددی، مرتبط با قلب، گردش خون، فشار خون و تنفس در ایجاد آن نقش دارند. سنکوپ یا غش کردن می تواند به صورت ناگهانی و غیر منتظره اتفاق بیافتد. اغلب همه چیز سیاه می شود. سپس رنگ فرد پریده، تعریق افزایش یافته و فرد ممکن است احساس ناخوشی بکند. غش کردن ممکن است در حالت ایستاده، نشسته و یا در هنگام بلند شدن سریع، اتفاق بیافتد.

 

سنکوپ یا غش کردن چیست

سنکوپ کردن

سنکوپ چیست؟

سنکوپ، اصطلاحی است که در علم پزشکی به از حال رفتن و غش کردن فرد گفته می شود. باید توجه داشت که منظور از غش کردن به هیچ عنوان تشنج کردن مانند آنچه در بیماران مبتلا به صرع دیده می شود، نیست. معمولا پس از غش کردن، فرد بلافاصله حالت عادی خود را باز می یابد. سنکوپ بسیار شایع بوده و از هر 3 نفر حداقل یک نفر در طول زندگی خود با این پدیده روبرو می شود. در اغلب موارد بروز این پدیده اهمیت چندانی نداشته و نگران کننده به حساب نمی آید.

 

 علت سنکوپ و درمان آن

عوامل ایجاد سنکوپ 

چه عاملی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ زمانی اتفاق می افتد که مغز برای مدت کوتاهی و به صورت گذرا خون کافی دریافت نمی کند. یکی از شایع ترین انواع سنکوپ، سنکوپ وازوواگال است که طی آن به دلیل آهسته شدن بیش از حد ضربان قلب یا انبساط ناگهانی تمامی رگ های بدن یا هر دو این عوامل، خون کافی به صورت گذرا به مغز نمی رسد.

 این واکنش می تواند به دلایل متفاوت در بدن ایجاد شود. از جمله این عوامل می توان به وجود درد یا استرس شدید، ایستادن درازمدت روی پاها یا خستگی مفرط یا قرار داشتن در معرض گرمای شدید یا بروز واکنش های غیرطبیعی در زمان ادرار کردن یا سرفه کردن و ... اشاره کرد. در بسیاری از اوقات نیز هیچ دلیل مشخصی برای بروز این پدیده یافت نمی شود. سنکوپ های غیر وازوواگال به دنبال مشکلات دیگری که شرح برخی در زیر آورده شده، رخ می دهند:

 ضربان قلب فرد بیش از حد تند یا کند شده که می تواند ناشی از اختلالات سیستم الکتریکی قلب یا عوارض جانبی برخی داروها باشد.

 چیزی جلوی جریان یافتن خون را در قلب گرفته است. این پدیده در بیمارانی که دچار تنگی دریچه آئورت یا ضخیم شدگی بیمارگونه ماهیچه های قلبی هستند، دیده می شود.

 فشار خون فرد با ایستادن یا تغییر وضعیت از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده دچار افت شده که معمولا به دنبال ننوشیدن مایعات کافی، مصرف برخی داروها، نوشیدن الکل، از دست دادن مقدار زیادی خون (مثلا در تصادفات) یا ابتلا به برخی بیماری های مرتبط با فشار خون ایجاد می شود.

در زمان سنکوپ چه کنیم؟

روش صحیح کمک های اولیه

کمک های اولیه در زمان سنکوپ

 لباسهایی را که باعث کندی جریان خون مصدوم می شوند آزاد کرده و مصدوم را به پشت بخوابانید و پاهای او را بالا آورده و اینکار را تا بهبودی نسبی او ادامه دهید – در صورتیکه مصدوم دچار اختلالات تنفسی باشد از صندلی یا وسیله دیگری برای نگهداری پاهای بیمار در وضعیت بالا استفاده کرده و خود تنفس مصنوعی را شروع کنید – چنانچه جایی برای خوابانیدن بیمار ندارید او را روی صندلی نشانیده و سرش را بین زانوانش قرار دهید , سعی کنید هوای آزاد به بیمار برسد – اگر بیمار حین غش سقوط کرده است باید مطمئن شوید که جائی از بدن او صدمه ندیده است.

وقتی مصدوم به حالت هوش درآمد نه کامل ، مصدوم را به حالت بهبودی بخوابانید و حرارت بدنش را چک کنید

آیا سنکوپ خطرناک است

خطرات سنکوپ

آیا سنکوپ خطرناک است؟

در بسیاری از موارد وقوع سنکوپ به خودی خود مسئله خطرناکی به حساب نمی آید، اگرچه اگر بیمار در زمان غش کردن سقوط کرده و به زمین بیافتد یا سنکوپ در زمان رانندگی فرد رخ دهد، بروز آسیب های جدی دور از انتظار نخواهد بود. برای اطمینان بیشتر بهتر است در صورت بروز سنکوپ تا مشورت با پزشک خود از رانندگی بپرهیزید.

 

آیا باید پس از بروز سنکوپ حتما به پزشک مراجعه کنم؟

بله. هر فردی که دچار سنکوپ می شود، باید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کند. اگرچه در اغلب موارد، سنکوپ علت خطرناکی ندارد، اما در موارد نادری علت بروز این پدیده یک مسئله جدی است که باید تشخیص داده شده و مورد درمان قرار گیرد. از سوی دیگر، همان طور که ذکر شد، ممکن است فرد به دنبال غش کردن دچار حادثه شده باشد. شناسایی علت به وجود آورنده سنکوپ شما را در پیشگیری از بروز مجدد آن یاری خواهد کرد.

 حتما به پزشک خود بگویید که قبل از بروز، در حین رخ دادن سنکوپ و پس از آن چه حالی داشته و مشغول چه کاری بوده اید. اگر در زمان بروز این عارضه کسی همراه شما بوده، می توانید در مورد این موضوعات از وی نیز پرس و جو کنید.

 دانستن اطلاعات زیر به پزشک شما در تشخیص کمک خواهد کرد:

قبل از اینکه غش کنید و از حال بروید، چه کار می کردید و چه احساسی داشتید؟

 چه مدت در این حالت باقی ماندید و بازیابی قوای بدنی و ذهنی تان پس از بروز سنکوپ چگونه بود؟

آیا در گذشته سابقه بروز حملات مشابه را داشته اید؟

چه داروهایی مصرف می کنید؟

 آیا از بیماری خاصی در رنج هستید؟

 پزشک پس از پرس و جو و تکمیل شرح حال و سابقه پزشکی شما، به انجام معاینات بالینی خواهد پرداخت. وی ممکن است فشار خون و تعداد ضربان قلب شما را در سه حالت خوابیده، نشسته و ایستاده اندازه گیری کند. به صدای قلب شما گوش دهد تا وضعیت دریچه ها و ماهیچه قلب شما را بررسی کند

درباره سنکوپ یا غش کردن بیشتر بدانید

درباره سنکوپ یا غش کردن بیشتر بدانید
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 15
برگرفته از sepidweekly -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 14 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف