نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن سنگ قبر امیر کبیر در کربلا + عکس
امیر کبیر ، سنگ قبر
میرزا تقی خان هزاوه ای مشهور به امیر کبیر، صدر اعظم معروف و شهیر عصر ناصرالدین شاه است که به دستور وی در 1298 ق در حمام فین کاشان به قتل رسید و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد.
تاریخ انتشار : 26 آبان 1395

سنگ قبر امیر کبیر در کنار سوی صحن امام حسین (ع)

میرزا تقی خان فراهانی (متولد 1186 ) مشهور به امیرکبیر ، یکی از صدراعظم های ایران در دوره ناصرالدین شاه قاجار بود. اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او ادامه یافت. مدت صدارت امیر کبیر 39 ماه (3سال و 3ماه) بود. وی موسس مدرسه دارُالفُنون بود که برای آموزش علوم و فنون جدید، به فرمان او در تهران تأسیس شد.

همچنین انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه از جمله اقدامات وی به حساب می آید. امیرکبیر پس از این که با توطئه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد و در حمام فین آنجا به دستور ناصرالدین شاه به قتل رسید.کالبد امیر را ابتدا در همان کاشان دفن کردند. به روایت میرزا محمد جعفر خان حقایق نگار خورموجی در کتاب مشهور حقایقالخبار ناصری روز بعد از قتل جسدش را در گورستان «پشت مشهد» کاشان به خاک سپردند. چند ماه بعد، به اصرار همسرش عزتالدوله کالبدش را به کربلا منتقل کردند و در اتاقی که درب آن به سوی صحن امام حسین(ع) باز میشد به خاک سپردند.

امیر کبیر

سنگ قبر امیر کبیر

در کنار قبر وی فرزندش ساعد الملک و برادرش میزا حسین خان دفن شده اند.

سنگ قبر امیر کبیر در کربلا

سنگ قبر امیر کبیر در کربلا + عکس
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 78
برگرفته از جام نیوز-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 74 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف