نمناک سرگرمیدیدنی ها سنگ قبر لطفعلی خان زند در بازار تهران + عکس
لطفعلی خان زند ، قبر لطفعلی خان زند
مقبره لطفعلی خان زند در یکی از اتاقک های جنب امامزاده زید واقع در بازار فرش فروش های تهران قرار دارد اما به دلیل شرایط نگهداری نامناسب نوشته های سنگ آن از بین رفته است.
بازدید : 5,737 نفر

سنگ قبر لطف علی خان زند

لُطفعلی خان زند نهمین و واپسین فرمانروای زند بود که میان سالهای 1168 تا 1173 خورشیدی (1203 تا 1209 قمری) بر سر پادشاهی با هماورد نیرومندش آقا محمدخان قاجار به نبرد پرداخت و سرانجام از او شکست خورد و با مرگ او پرونده دودمان زند نیز بسته شد.

وی پسر جعفرخان زند و نوه صادق خان زند برادر بنیان گذار فرمانروایی زندیان کریمخان زند وکیل الرعایا بود.در ادامه عکسی از سنگ قبر لطفعلی خان زند میبینید که نوشته های آن از بین رفته است.

لطفعلی خان زند

قبر لطفعلی خان زند

بیوگرافی کوتاه از لطفعلی خان زند

لطفعلی خان در سال 1148 خورشیدی متولد شد. وی پسر جعفر خان زند و نوه صادق خان زند، برادر کریمخان می باشد. گفته اند که لطفعلی خان علاوه بر زیبایی، بسیار پر قدرت، راستگو، درستکار و شجاع بود. بسیاری او را بهترین شمشیر زن روزگار شرق می نامند. لطفعلی خان زند بسیار خدا دوست بود و هنگامی که آغا محمدخان قاجار به او گفت بر او سجده کند پاسخ داد:من تنها به خدا سجده می کنم و از او به عنوان شخصیت شاهنامه ای یاد می شود ٬که با اهریمنان و تورانیان وارد جنگ می شود.

سنگ قبر لطفعلی خان زند در بازار تهران + عکس

سنگ قبر لطفعلی خان زند در بازار تهران + عکس
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 10 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف