نمناک سرگرمیگوناگون سنگ های متحرک رازآلود دره مرگ در کالیفرنیا + تصاویر
سنگ ، سنگ عجیب
سنگ های متحرک دره مرگ در پارک ملی کالیفرنیا یکی از جاذبه های عجیب و غریب جهان است سنگهایی که بی هیچ ردپایی بطور باور نکردنی جابجا می شوند.
بازدید : 2,687 نفر

راز سنگ های متحرک دره مرگ در کالیفرنیا

 رازی که در دل سنگهای متحرک دره مرگ در پارک ملی کالیفرنیا نهفته است بسیاری از موجودات را به بهت و حیرت واداشته است.

پارک ملی کالیفرنیا

سنگ های متحرک دره مرگ در پارک ملی کالیفرنیا یکی از جاذبه های عجیب و غریب جهان است. هزاران سال قبل وقتی بومیان،دره مرگ را کشف کرده اند از همان زمان افسانه جن و پری درباره این دره مطرح شده و در تمام این افسانه ها، ردپای موجودات نامرئی به چشم می خورد که با تردد خود و حرکت دادن سنگ ها رعب و وحشت را به دل بومیان منطقه می انداختند.

دره مرگ کالیفرنیا

در ابتدای تحقیق و پژوهش در خصوص این واقعه شگفت انگیز و برای درک بیشتر اسرار این دره زمین شناسان تقریبا تمام قسمت های آن را مطالعه کرده اند. اولین فرضیه آن بود که این سنگ ها وقتی حرکت می کنند که سطح خارجی شان با قطرات بسیار ریز یخ پوشیده شده و به دلیل رطوبت و صافی بی اندازه زمین، با کمک کوچکترین نسیم کویری به حرکت در می آیند. اما این نظریه خیلی زود رد شد چرا که سنگ ها در تابستان های داغ هم به حرکتشان ادامه می دادند. آنها حتی روی زمین ناهموار هم حرکت می کردند و از خود ردپا به جا می گذاشتند.

دره مرگ کالیفرنیا

البته داستان به همین جا ختم نشد بلکه محققان با تصویربرداری طولانی مدت از سنگ های دره مرگ دریافتند این سنگ ها با وزیدن بادی به سرعت 16 کیلومتر بر ساعت دو تا 6 متر در دقیقه حرکت می کنند. سرعت حرکت این سنگ های مرموز برابر سرعت راه رفتن یک انسان تخمین زده شده است. در این منطقه سنگ ها گاه تا مسافت 458 متر جا به جا می شوند مسیری از براده های خاک رس را در امتداد مسیر خود به وجود می آورند.

دره مرگ کالیفرنیا

دره مرگ کالیفرنیا

البته نباید فراموش کرد که دانشمندان در انجام مطالعات خود محدودیت هایی را پیش روی خود دارند که مهمترین آنها ممنوعیت جا به جا کردن سنگ ها و تخریب مسیر حرکت آنها است. مطالعات پیشین در این خصوص نشان داده است که عواملی مانند نیروی گرانش یا زمین لرزه می تواند حرکات مرموز این اجرام را توضیح دهد.

دره مرگ کالیفرنیا

دره مرگ کالیفرنیا

و البته بعد از مطالعات و پژوهش های زیاد ، محققان توانسته راز و رمز حرکت سنگ متحرک دره مرگ را توجیه کند. دانشمندان زمانی که در حال مطالعه روی پدیده سنگ های لغزان بودند در ماه های سرد لایه های ضخیم یخی در زیر سنگ ها مشاهده کردند که همین عامل می توانست در حین ذوب شدن آنها را به جلو براند، به همین منظور حسگرهای ریزی که به منظور کنترل جریان آب در زیر لایه ای از خاک در این منطقه کار گذاشته شده بودند را بررسی کردند و دریافتند این حسگرها در ماه مارس حرارت انجماد آب را به ثبت رسانده اند، محققان دریافته اند که لایه های نازک یخی در زیر سنگ ها بستری لغزنده را ایجاد کرده و باد به راحتی سنگ ها را حرکت می دهد. به گفته محققان جریان بیشتر آب می تواند منجر به شناور شدن و حرکت سنگ ها توسط باد شود.

دره مرگ کالیفرنیا

دره مرگ کالیفرنیا

سنگ های متحرک رازآلود دره مرگ در کالیفرنیا + تصاویر

سنگ های متحرک رازآلود دره مرگ در کالیفرنیا + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از مشرق نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف