نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها ساده ترین روش تشخیص سنگ کیسه صفرا
سنگ کیسه صفرا ، علائم سنگ کیسه صفرا
مصرف قرص های ضد بارداری،حاملگی،کاهش سریع وزن به دنبال یک رژیم غذایی سخت و مصرف برخی داروها می توانند سنگ کیسه صفرا را ایجاد کنند.

سنگ کیسه صفرا چه علائمی دارد؟

یکی از اعمال بی شمار کبد، ترشح صفراست. قسمت عمده صفرا به صورت تغلیظ شده در کیسه صفرا ذخیره می شود و تا زمانی که به آن نیاز نباشد از کیسه صفرا خارج نمی شود.
کیسه صفرا، صفرای غلیظ خود را در پاسخ به بعضی محرک های دستگاه گوارش مانند ورود غذای چرب به آن و ترشح برخی از هورمون ها، آزاد می کند. برخی شرایط غیر طبیعی مثل افزایش نامتناسب برخی از ترکیبات تشکیل دهنده صفرا، باعث رسوب صفرا در کیسه صفرا و تشکیل تدریجی سنگ می شود.


عوامل تشکیل سنگ در کیسه صفرا: سنگ های کیسه صفرا شیوع نسبتا زیادی دارند. از دیدگاه طب نوین عواملی که می توانند باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا شوند شامل چاقی، رژیم غذایی پرکالری و چرب، عوامل ژنتیکی، کاهش حرکت و اختلالات تخلیه کیسه صفراست(مثلا در اثر جراحی ها، تغذیه وریدی، سوختگی) همچنین مصرف قرص های ضد بارداری، حاملگی، کاهش سریع وزن به دنبال یک رژیم غذایی سخت و مصرف برخی داروها می توانند این سنگ را ایجاد کنند.

 

سنگ کیسه صفرا

سنگ های کیسه صفرا شیوع نسبتا زیادی دارند


مهم ترین علامت وجود سنگ در کیسه صفرا:

احساس درد و فشار شدید و مداوم در قسمت بالا و راست شکم است و غالباً ناحیه بین دو کتف، کتف راست یا شانه تیر می کشد. این درد معمولا به طور پایدار وجود دارد ولی گاهی شدت آن بسیار افزایش می یابد که این درد شدید می تواند از 15 دقیقه تا 5 ساعت طول بکشد و سپس به آرامی فروکش می کند. علاوه بر درد، علائمی همچون، احساس مبهم پری در معده، آروغ زدن و نفخ شکم نیز می تواند نشانه وجود سنگ صفرا باشد.
ساده ترین و پرکاربرد ترین روش تشخیص سنگ های کیسه صفرا را سونوگرافی است.

 

سنگ کیسه صفرا

سنگ های کیسه صفرا شیوع نسبتا زیادی دارند

 

یکی از روشهای درمان سنگ کیسه صفرا:

زردچوبه، شاهتره، ریشه کاسنی، غاثف، افسنطین، گل قاصدک، آناگالیس، سیر، سداب، خرفه، رزماری(اکلیل کوهی)، تمر هندی، روغن، برگ و پوست زیتون، گزنه، سنبلالطیب، گل همیشه بهار، نعناع، گل محمدی، مَرْغ، بابونه، انیسون، سبوس برنج، زرشک، زبان گنجشک، ریواس، کنگر فرنگی، کرفس قمری و جعفری.

همانطور که میدانید انسان دارای چهار طبع صفرا، خون، بلغم و سودا میباشد که هرگاه یکی از این طبایع غالب گردد علائم و آثاری خاص در فرد ایجاد مینماید. چنانچه صفرا غالب باشد، فرد را صفراوی مزاج گویند. این افراد دارای پوست گرم و خشک، رنگ چهره زرد یا زیتونی، اندامهای لاغر و کوچک، تنفس و نبض سریع، خواب کم همراه با آشفتگی و حرکات تند و سریع، خشمگین، پرانرژی و خستگی ناپذیر میباشند.

همچنین در این افراد، دهان تلخ مزه، خارش بدن، کمی اشتها، بادگلو، سوزش دهانه معده، قی آلوده به صفرا، خشکی زبان، گودی چشمها، تشنگی و زردی متمایل به قرمزی ادرار مشاهده میگردد.

ساده ترین روش تشخیص سنگ کیسه صفرا

برگرفته از سلامت نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 36 9
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف