نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون سه فیلم ایرانی در فهرست صد فیلم برتر قرن 21
فیلم برتر ، صد فیلم برتر
در فهرست یکصد فیلم برتر قرن بیست و یکم نام سه اثر ایرانی به چشم می خورد. دو فیلم از عباس کیارستمی و یک فیلم از اصغر فرهادی که جایزۀ اسکار را در کارنامۀ کاری خود دارد.
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1395
بازدید : 2,434 نفر

جدایی نادر از سیمین نهمین فیلم برتر قرن

در حالی که 16 سال یعنی تنها 16 درصد از آغاز قرن بیست و یکم میلادی می گذرد، بخش فرهنگ بی بی سی با نظرسنجی از منتقدان 100 فیلم برتر قرن را انتخاب کرد.

در این نظرسنجی 177 منتقد سینما از هر قاره شرکت کردند که شامل منتقدان روزنامه ها، مجلات، نویسندگان سایت های سینمایی و چهره های دانشگاهی هستند.

در این فهرست نام سه فیلم ایرانی به چشم می خورد:"جدایی نادر از سیمین" (2011) به کارگردانی اصغر فرهادی در رده نهم قرار دارد. "کپی برابر اصل" (2010) به کارگردانی زنده یاد عباس کیارستمی در رده 46 است و "ده" (2002) دیگر فیلم کیارستمی رده 98 را به خود اختصاص داده است.

بی بی سی با نظرسنجی از 177 منتقد فیلم در سراسر جهان فهرست 100 فیلم برتر از سال 2000 میلادی به این سو را منتشر کرد.

در فهرست یکصد فیلم برتر قرن بیست و یکم نام سه اثر ایرانی به چشم می خورد. دو فیلم از عباس کیارستمی کارگردان برنده نخل طلای کن و یک فیلم از اصغر فرهادی که جایزۀ اسکار را در کارنامۀ کاری خود دارد.

فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی با قرار گرفتن در رتبه نهم در میان 10 فیلم برتر قرن بیست ویک ایستاده است. در این فیلم که جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را برای اصغر فرهادی به ارمغان آورد، پیمان معادی، شهاب حسینی، لیلا حاتمی و ساره بیات ایفاگر نقش های اصلی هستند.

صد فیلم برتر قرن 21

سه فیلم ایرانی در فهرست صد فیلم برتر قرن 21

فیلم «کپی برابر اصل» و «ده» به کارگردانی عباس کیارستمی در فهرست برترین فیلم های قرن به ترتیب در جایگاه 46 و 98 ایستاده اند. کیارستمی فیلم «ده» را در سال 2002 میلادی ساخت و پس از آن در سال 2010 فیلم «کپی برابر اصل» را با بازی ژولیت بینوش بازیگر سرشناس فرانسوی به سینما ارائه کرد. بینوش برای بازی در «کپی برابر اصل» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را دریافت کرد.

در این نظرسنجی 177 منتقد فیلم از 36 کشور جهان فیلم «جاده مالهالند» به کارگردانی دیوید لینچ کارگردان نام آشنای سینمای آمریکا را به عنوان برترین فیلم قرن بیست و یک برگزیدند.

پس از شاهکار دیوید لینچ در این فهرست نام فیلمی از سینمای هنگ کنگ به چشم می خورد. فیلم «در حال و هوای عشق» به کارگردانی وونگ کار وای ردۀ دوم فهرست را در اختیار دارد و پس از آن فیلم «خون به پا خواهد شد» به کارگردانی پل توماس اندرسون ایستاده است.

یکی از نکات قابل توجه این فهرست حضور انیمیشن «شهر اشباح» اثر تحسین شدۀ هایائو میازاکی در رده چهارم برترین فیلم های قرن حاضر است.

فیلم «پسر بچگی» به کارگردانی ریچارد لینکلیتر که پاتریشا آرکت برای نقش آفرینی در آن اسکار گرفت، فهرست پنج فیلم نخست برتر قرن را به پایان می رساند.

در این فهرست نام برخی کارگردان ها بیشتر تکرار شده است. وس اندرسون، کریستوفر نولان، میشائیل هانکه، آپیچاتونگ ویراستاکول، پل توماس اندرسون و برادران کوئن هر کدام سه فیلم در این فهرست دارند.

سه فیلم ایرانی در فهرست صد فیلم برتر قرن 21

سه فیلم ایرانی در فهرست صد فیلم برتر قرن 21
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از افکار نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف