نمناک اخبارسیاست سوتی دونالد ترامپ در تبریک پیام نوروزی
دونالد ترامپ ، پیام تبریک
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه تبریک نوروزی خود که با تأخیر صادر شد، جمله ای را به اشتباه از کوروش کبیر نقل کرد.
تاریخ انتشار : 4 فروردین 1396

نقل قول خیالی دونالد ترامپ از کوروش کبیر

 
"دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه برای تمام افرادی که در سراسر جهان نوروز باستانی را جشن می گیرند، آرزوی تعطیلاتی خوش کرد.
 
کاخ سفید پیام تبریک خود را به مناسبت نوروز که آغاز سال ایرانی است؛ اما مردم زیادی در خاورمیانه و آسیای مرکزی آن را جشن می گیرند، با چند روز تاخیر منتشر کرد.
دونالد ترامپ

پیام نوروزی ترامپ

 ترامپ در پیام نوروزی خود به نقل قولی از کوروش کبیر، بنیانگذار امپراتوری هخامنشی که از بالکان تا آسیای جنوبی را شامل می شده است، پرداخت و گفت:کوروش کبیر، رهبر امپراتوری باستانی ایران گفته است آزادی، منزلت و ثروت در کنار هم بزرگترین شادی را برای بشر به ارمغان می آورند. اگر شما این سه را برای مردم به ارث بگذاری، عشق آنها به شما هرگز پایانی نخواهد داشت.
 
اما به گفته کارشناسان و مورخانی که درباره هخامنشیان مطالعه کرده اند، کوروش چنین مطلبی بیان نکرده است.
 
"پیر بریانت"، کارشناس ارشد موسسه مطالعات جهان باستان دانشگاه نیویورک و مولف کتاب از کوروش تا اسکندر" در این باره گفت:به طور قطع کوروش چنین مطلبی بیان نکرده است.
 
این مطلب احتمالا از کتاب کوروش نامه یا سیروپیدیا که گزنفون آن را نگاشته، نقل شده است. این کتاب دست کم یک قرن پس از مرگ کوروش نوشته شده است.
 
براساس دانشنامه ایرانیکای دانشگاه کلمبیا این کتاب یک زندگینامه تخیلی از کوروش کبیر ارائه می دهد. اما حتی گزنفون هم چنین سخنانی را به نقل از کوروش بیان نکرده است.
 
بلکه این سخنان مربوط به لاری هدریک، یک نیروی بازنشسته نیروی هوایی آمریکاست. این سخنان در کتابی که هدریک با نام "کوروش کبیر از نگاه گزنفون:هنر رهبری و جنگ" نگاشته، آمده است. ادعا می شود این کتاب براساس کوروش نامه تدوین شده است.
 
دنیل شفیلد، استادیار بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه پرینستون، در پیامی از طریق رایانامه گفت:کتاب هدریک یک رمان تاریخی مدرن و راهنمای مدیریت است. این کتاب با وجود عنوانش ترجمه کوروش نامه گزنفون نیست.
 
شفیلد با بیان اینکه با الهام گرفتن از کوروش مخالفتی ندارد، تاکید کرد اما به نظر می رسد توانایی تردید برانگیز این دولت در تمیز دادن بین واقعیت و خیال حتی عادی ترین فعالیت های آن را تحت تاثیر قرار داده است.
هدریک در مصاحبه تلفنی گفت:قرن هاست که ماهیت افسانه ای کوروش نامه مشخص شده است. من ترامپ را دوست ندارم و کاملا به وی بی اعتمادم. ترامپ آخرین فرد در جهان است که من می خواهم وی به کتابم استناد کند.

سوتی دونالد ترامپ در تبریک پیام نوروزی

سوتی دونالد ترامپ در تبریک پیام نوروزی
:
امتیاز : 3.1 تعداد رای : 8
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف