نمناک اخباراقتصاد آخرین وضعیت سود سپرده های بانکی
سود بانکی ، کاهش سود بانکی
سه ماه از زمان ابلاغ دستورالعمل بانک مرکزی برای کاهش یکدست نرخ سود سپرده بانکی می گذرد. این بار بانک ها با نظم و یکپارچگی بیشتری نسبت به دوره های قبل برای کاهش نرخ سود حرکت کرده اند.
تاریخ انتشار : 14 آذر 1396

وضعیت سود سپرده های بانکی

سه ماه از زمان ابلاغ دستورالعمل بانک مرکزی برای کاهش یکدست نرخ سود سپرده بانکی می گذرد. این بار بانک ها با نظم و یکپارچگی بیشتری نسبت به دوره های قبل برای کاهش نرخ سود حرکت کرده اند و در حال حاضر شاید کمتر بانک و یا هیچ بانکی را نتوان پیدا کرد که برای سپرده های مدت دار با سودی بیش از 15 درصد افتتاح حساب کند. هر چند که در این بین در اجرای برخی از بندهای بخشنامه انحرافاتی دیده می شود.

طی حدود سه سال گذشته با روند کاهشی نرخ تورم، بازنگری در سود بانکی و متعادل ساختن آن نیز در دستور کار قرار گرفت. سال 1392 زمانی بود که رقابت مخرب بانک ها برای افزایش نرخ سود به منظور جذب سرمایه به اوج رسید به طوری که در مواردی سودهای سپرده بیش از 30 درصد حتی در بانک های اصلی و دارای مجوز مشاهده می شد و در آن سو در موسسات اعتباری غیرمجاز سودهای کلان تر از این نرخ ها وجود داشت که خود از عوامل به انحراف کشیدن بانک ها و موسسات دارای مجوز محسوب می شد.

به هر طریق طی چند مرحله نرخ سود برای سپرده های مدت دار به 22 درصد کاهش یافته و با روندی نزولی به 15 درصد در تیرماه سال گذشته رسید، اما طی دوره های کاهش نرخ سود که در نهایت با مصوبه شورای پول و اعتبار همراه می شد در اغلب موارد نرخ روی کاغذ کاهش یافته و کمتر زمانی بود که بانک ها درباره اجرای آن برای مدتی پایبند بمانند به گونه ای که با گذر زمان از مصوبه شورای پول و اعتبار به هر طریق برای کاهش نرخ سود به سمت ایجاد طرح هایی برای جذب سودهای بالاتر و در اغلب موارد به طور کاملا صریح پرداخت نرخ های بیش از سود متعارف اقدام می کردند.

اما در سال جاری بانک مرکزی اعلام کرد که اقداماتی برای به نظم کشیدن بانک ها برای کاهش نرخ سود انجام داده و موانع رعایت آن را برداشته است. از جمله پایان دادن به فعالیت موسسات غیرمجاز، ایجاد نظم در بازار بین بانکی و کاهش نرخ سود در آن، تعدیل نرخ سود سپرده در خودروسازان و اقداماتی برای نظم در جریان پرداخت سود در صندوق های سرمایه گذاری بانک ها. در ادامه نیز با ابلاغ دستورالعملی هشت بندی بانک ها از یازدهم شهریورماه امسال موظف به کاهش یکپارچه نرخ سود سپرده به 15 درصد در قالب حساب های علی الحساب شدند و از سویی دیگر نرخ سود برای حساب های کوتاه مدت به حداکثر 10 درصد کاهش یافت. براساس این بخشنامه حساب های مدت داری که از قبل با هر نرخ سودی گشایش یافته بود تا زمان سررسید پابرجا، اما بانک ها مجاز به واریز مبلغ و یا برداشت از آن برای مشتری نبودند مگر این که با کسر حداقل پنج درصد جریمه همراه می شد.

در حدود سه ماه از اجرای این بخشنامه گذشته و گزارش های میدانی و سرکشی به شعب در این مدت از این حکایت دارد که اغلب بانک ها و یا شاید تمامی آنها حساب های سپرده جدید را با سود بیش از 15 درصد باز نمی کند، حتی در بسیاری از آنها نمی توان با پرداخت اقلام کلان هم افتتاح حساب بیش از 15 درصد داشت. هر چند که ممکن است باشند بانک هایی که برای سپرده ها با مبالغ میلیاردی سود بالاتری پرداخت کنند. در سویی دیگر شواهد نشان می دهد برخی از بانک هایی که برای مدتی نرخ های سود روزشمار خود را تغییر نداده و با 20 درصد پرداخت می کردند اکنون نرخ سود را به 10 درصد کاهش داده اند.

اما در این بین با توجه به این که حساب های مدت دار با سودهای 20 درصد و بالاتر که قبل از ابلاغ بخشنامه باز شده بود همچنان تا سررسید وجود خواهند داشت، در برخی بانک ها امکان جابه جایی وجود دارد به طوری که برای حساب های 23 درصدی قبلی مشتری می تواند مبلغ را اضافه کرده و البته با دو درصد جریمه سود تا 21 درصد دریافت کند که البته این هم به طور مستقیم انجام نشده و از طریق همراه بانک صورت می گیرد.

در رابطه به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری بانک ها به عنوان رقبای حساب های سپرده که بانک ها از طریق آنها اقدام به سپرده کرده و سودهای تضمین شده بیش از 20 درصد پرداخت می کردند نیز به مرور با تکلیف بخشنامه کاهش نرخ سود، نرخ ها در این صندوق ها هم تا حدی تعدیل شده ولی به 15 درصد نرسیده است. اکنون بانک ها سود صندوق های سرمایه گذاری خود را که قبلا بیش از 20 درصد بود بین 15 تا 19 و یا 20 درصد اعلام می کنند.

آخرین وضعیت سود سپرده های بانکی

آخرین وضعیت سود سپرده های بانکی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا- /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف