سود سهام عدالت

سود سهام عدالت از پاییز امسال واریز خواهد شد

تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396کد مطلب : 49351زمان مطالعه : 3 دقیقه
عفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی به روزنامه ایران جزییاتی مبنی بر زمان واریز سود سهام عدالت ارائه کرد.

زمان پرداخت سود سهام در سال 96

براساس قانون، قرار بود طی ده سال از زمان صدور اوراق سهام، سود 60 شرکت به خزانه دولت واریز شود و پس از این مدت، به صاحبان واقعی آن، یعنی حدود 50میلیون نفر از مردم، برگردد. حالا این مدت زمان قانونی سپری شده و امسال، باید پول این سهام به مردم برسد.

عفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی به روزنامه ایران چنین توضیح می دهد:«برای هر مشمول سهام عدالت، 530هزار تومان از یک میلیون تومان مبلغ اولیه سهام، سود وارد شده است که ارزش واقعی آن در بازار دو برابر این مقدار، یعنی یک میلیون و 60 هزار تومان است.» اما این طرح برای گروه های کم درآمد، یک استثنا هم دارد.

سبحانی می گوید:«خانوارهای دو دهک پایین، طبق قانون مشمول 50 درصد تخفیف شده اند و همه آنها یک میلیون تومان را به صورت کامل دریافت می کنند. قیمت واقعی سهام آنها نیز 2برابر، یعنی 2 میلیون تومان است.»
 
سود سهام عدالت
 
مصطفی میرسلیم، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره عصر جمعه گفته بود:«اگر اصل 44 را پیاده کنیم انقلابی می شود. دولت اصلاً نفهمید با اقتصاد مقاومتی و اصل 44 چه کار کند.» این در حالی است که آمار و ارقام، نشان از تحول در اجرای قانون اساسی دارد. قانونی که در دولت های گذشته به خاطر اجرای ناصواب و واگذاری های نامناسب، کارخانه هایی مانند ارج را تا مرز ورشکستگی کشاند. چرا که دولت برای ادای قرض های خود، کارخانه های بزرگ را در سازوکاری مبهم به بخش خصوصی و البته بیشتر خصولتی، واگذار می کرد و وضعیت نابسامانی را رقم زده بود. اما طی سه سال و نیم گذشته، این روش رد دیون، دیگر دنبال نشد.
 
در دولت گذشته و از ابتدای سال 85 تا 92 طی 7 سال، درمجموع 6 هزار و 120 میلیارد تومان از محل سود شرکت های مشمول سهام عدالت به خزانه واریز شده است. اما در سه و نیم سال فعالیت دولت یازدهم سود سه برابر شده است. بر اساس اظهارات طیب نیا، وزیر اقتصاد در مجموع بابت اقساط سهام واگذار شده دولت در این شرکت ها، 25 هزار و 500 میلیارد تومان تا پایان سال 95 پرداخت شده است. در این مدت،سود چه زمانی به حساب مردم واریز می شود؟
 
سبحانی در این باره نیز می گوید:«از نیمه دوم 96 سود شرکت های سرمایه پذیر، به حساب مشمولان واریز می شود. به همین منظور از 30 فروردین امسال فاز دوم ساماندهی سهام عدالت با دریافت شماره شبا آغاز شد.» تا کنون، 22 میلیون نفر در این سامانه شماره خود را ثبت کرده اند. سبحانی درباره شماره های ثبت شده می گوید:«کسانی که شماره شبای آنها ایراد دارد، یا شماره کس دیگری را وارد کرده اند یا دیگر شماره آنها فعال نیست، در سامانه به آنها اطلاع رسانی می شود و هم برایشان پیام ارسال می شود. کسانی نیز که شماره شبا ی آنها مشکل ندارد، در سایت تأییدیه می گیرند.»
عصر جمعه در هنگام مناظره، سازمان خصوصی سازی درباره ادعاهای مطرح شده، بسرعت جوابیه ای منتشر کرد. در این جوابیه آمده بود:«در دولت یازدهم، در اجرای اصل 44 قانون اساسی، شیوه غلط دولت قبل برای واگذاری سهام شرکت های دولتی به صورت واگذاری مستقیم شرکت ها به نهادهای عمومی و شبه دولتی بابت رد دیون دولت، اصلاح شد و خصوصی سازی فقط به بخش خصوصی واقعی کشور هدف قرار گرفت و درصد حضور بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به بیش از 3.5 برابر دولت قبل رسید و این از افتخارات دولت تدبیر و امید بود که به بخش خصوصی واقعی اهمیت داد و حضور بخش خصولتی و نهادهای عمومی را بسیار کاهش داد.»

سود سهام عدالت از پاییز امسال واریز خواهد شد

3.885
این مطلب مفید بود ؟6421
برگرفته از بنکر - / ل
برچسب :
وبگردی