نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها از علت تا درمان بیماری سوزاک برای مردان و زنان
خطرات بیماری سوزاک ، درمان بیماری سوزاک
سوزاک از جمله بیماری های جنسی که برای افراد به وقوع می پیوندد که یکی از اعلام آن درد در هنگام ادرار می باشد.

سوزاک چیست؟

سوزاک (به انگلیسی:Gonorrhea) یکی از بیماری های آمیزشی شایع است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود. عامل آن نیسریا گونورآ یا گنوکوک یک دیپلوکوک گرم منفی می باشد. علایم معمول در مردان شامل سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت است. اما در زنان معمولاً بی علامت است یا ممکن است خود را به صورت ترشحات واژنی یا دردهای لگنی نشان دهد. برای پیشگیری از بروز عوارض و جلوگیری از گسترش بیماری درمان آنتی بیوتیکی ضروری است.

علائم سوزاک چه چیزهایی هستند؟

سوزاک در بسیاری از موارد علائم خاصی را ایجاد نمی کند به همین خاطر بسیاری از افراد مبتلا بدون آگاهی از بیماری خود، آن را به شریک جنسیشان منتقل می کنند.

علائم بیماری سوزاک در صورت وجود عبارتند از:

درد هنگام ادرار کردن

ترشحات غیر طبیعی از الت مردانه یا مهبل

عفونت سوزاک در گلو نیز معمولا علائم خاصی را ایجاد نمی کند.

معمولا علائم سوزاک در مردان راحت تر از زنان تشخیص داده می شود. اما برخی از مردان علائم بسیار خفیفی را از خود نشان می دهند و یا اصلا با علائم خاصی مواجه نمی شوند.

علائم اولیه ممکن است به قدری خفیف باشند که با عفونت مثانه و یا عفونت واژن اشتباه گرفته شوند. هنگامی که یک عفونت سوزاک درمان نشده به طرف لگن (در زنان) حرکت می کند، علائم می توانند شامل درد در پایین شکم، درد در هنگام رابطه جنسی، خونریزی از واژن و یا تب باشد.

معمولا از زمانی که فرد مبتلا در معرض عفونت قرار می گیرد تا زمان بروز علائم 2 تا 5 روز طول می کشد. اما ممکن است در برخی موارد این بازه زمانی تا 30 روز نیز طول بکشد.

حتی اگر شما هیچ نشانه ای از بیماری سوزاک نداشته باشید (سوزاک بدون علائم و یا قبل از بروز علائم) باز هم می توانید باعث انتقال این بیماری به دیگران شوید و تا زمانی که به صورت کامل درمان نشده اید احتمال انتقال بیماری توسط شما وجود دارد.

 

سوزاک

بیماری سوزاک و علائم بیماری سوزاک

علائم سوزاک در مردان

در مردان عوارض سوزاک تا چند هفته بروز نمی کند. در بعضی از مردان علائم به هیچ عنوان دیده نمی شود. به طور معمول، عفونت یک هفته پس از انتقال بروز می کند. اولین علامت قابل توجه در مردان احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار است. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، علائم دیگر عبارتند از:

 • افزایش تعداد دفعات ادرار ( نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری)
 • ترشحات از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ، یا سبز)
 • تورم یا قرمزی در دهانه آلت تناسلی
 • تورم یا درد در بیضه ها
 • گلو درد مداوم

عفونت به مدت چند هفته پس از درمان علائم در بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، سوزاک می تواند به بدن، به ویژه مجرای ادرار و بیضه ها آسیب وارد کند. درد ممکن است به مقعد گسترش یابد.

علائم سوزاک در زنان

بسیاری از زنان علائم سوزاک را مشاهده نمی کنند. هنگامی که زنان علائم بیماری را مشاهده می کنند، علائم مشابه سایر عفونت ها است و شناسایی آن ها دشوار می شود. عفونت های سوازک می توانند بسیار شبیه به مخمرهای واژینال یا عفونت های باکتریایی باشند. علائم عبارتند از:

 • ترشحات از مهبل (آبی، خامه، یا کمی سبز)
 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • نیاز به ادرار بیش از حد
 • پریودی های سنگین تر و یا لکه بینی
 • گلو درد
 • درد در رابطه با مقاربت جنسی ( این مقاله را بخوانید:اختلال جنسی واژینیسموس را بشناسید)
 • درد شدید در شکم
 • تب
 • میزان شیوع سوزاک

سوزاک بیماری عفونی بسیار شایعی است که بنابر گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده، هرسال حدود 700 هزار نفر در این کشور مبتلا می شوند. این بیماری میان نوجوانانی که درگیر مسائل جنسی زودهنگام می شوند، بالاترین شیوع را دارد.

 

بیماری مقاربتی سوزاک

علائم بیماری سوزاک در بانوان 

تشخیص سوزاک چگونه است؟

پزشک سوالاتی را در مورد سوابق پزشکی و جنسی شما خواهد پرسید. همچنین ممکن است شما را معاینه کند.

ادرار و یا مایع حاصل از عفونت شما مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است به منظور تشخیص سایر بیماری های مقاربتی نیز مورد آزمایش قرار بگیرید. ممکن است تست پاپ اسمیر نیز بر روی شما انجام شود.

به محض اینکه نسبت به بیماری مقاربتی خود مطمئن شدید حتما به شریک جنسیتان نیز اطلاع بدهید. کارشناسان توصیه می کنند که در چنین مواقعی باید با افرادی که در 60 روز گذشته با آنها رابطه جنسی داشته اید تماس بگیرید و آنها را مطلع کنید. چنانچه در 60 روز گذشته رابطه جنسی نداشته اید، حتما به آخرین شخصی که با وی در ارتباط (جنسی) بوده اید تماس بگیرید.

پیشگیری :

اولین اصل مبتنی بر رابطه جنسی سالم می باشد . پس بهتر است از بی بند و باری جنسی خودداری کنید و به ارتباط با یک نفر اکتفاء کنید.

جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری می باشند حتماً بایستی از کاندوم استفاده شود .

اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک است مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و توجه به تماسهای بیماران مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا می گردد .

ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده اند بایستی گندزدایی شود

موارد این عفونت باید گزارش شود تا از گسترش آن جلوگیری شود. این عفونت گاهی همزمان با سیفلیس و عفونت کلامیدیایی رخ می دهد. توجه داشته باشید که همکاری مناسب اهمیت زیادی دارد و مطمئن باشید که هویت شما نزد پزشک شما محرمانه خواهد ماند.

نشانه بیماری سوزاک

نحوه تشخیص بیماری سوزاک و پیشگیری های آن

عوارض سوزاک

در صورت عدم درمان در زنان و مردان، احتمال بروز عوارض دائمی وجود دارد. در خانم ها عدم درمان ممکن است به بیماری التهابی لگن یا PID منجر شود. برخی عوارض PID عبارت است از:

التهاب در لوله های فالوپ احتمال چسبندگی را بالا برده و نازایی را در پی دارد

بارداری اکتوپیک (بارداری خارج از رحم)

ناباروری

دردهای طولانی و مزمن لگن و پایین شکم

در مردان، سوزاک سبب شرایطی دردناک در لوله هایی می شود که به بیضه متصل است. در موارد نادر این شرایط منجر به عقیم شدن مردان می گردد.

سوزاک درمان نشده می تواند به خون و مفاصل نیز منتشر شود. این شرایط می تواند خطرناک باشد. هم چنین عدم درمان شما را بیشتر مستعد ابتلا به HIV و ایدز خواهد کرد.

 

 سوزاک در بارداری

عوارض بیماری سوزاک

درمان بسیار ساده با آنتی بیوتیک

درمان بیماری های جنسی کلامیدیا و سوزاک بسیار ساده است و با آنتی بیوتیک انجام می شود. سوزاک را می توان با تزریق عضلانی یک دوز 250 تا 500 میلی گرمی از سفتریاکسون یا تزریق اسپکتینومایسین یا مصرف یک قرص سیپروفلوکساسین یا یک قرص افلوکساسین 400 یا یک سفیکسیم 400 میلی گرمی درمان کرد. برای درمان کلامیدیا نیز معمولا برای 7 تا 10 روز، هر 12 ساعت یک بار کپسول داکسی سایکلین 100 میلی گرمی تجویز می شود.

علاوه بر این، مصرف یک گرم (2 کپسول 500 میلی گرمی) اریترومایسین نیز کلامیدیا را درمان می کند. درمان کلامیدیا و سوزاک باید همزمان انجام گیرد و داروها برای شریک جنسی نیز تجویز شوند.

ویکی پدیا/وب ام دی/سلامت نیوز/شفاجو/سیمرغ/دروانا/سلامت نیوز/هلت لاین/تاپ ناز/علائم سوزاک مقعدی

عفونت سوزاک در ناحیه مقعد در زنان و مردان می تواند علائم زیر را به دنبال داشته باشد:

البته ممکن است در صورت بروز عفونت سوزاک در ناحیه مقعد همچنان علامت بالینی خاصی مشخص نشود. اگر دچار زخم های غیر معمول، ترشحات بو دار، احساس سوزش در حین ادرار و یا خونریزی در دوران بین خونریزی های قاعدگی هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تست تشخیصی سوزاک

از جمله تست های تشخیصی سوزاک آزمایش ادرار است، در اغلب موارد آزمایش ادرار به تشخیص سوزاک کمک خواهد کرد. اما در صورت نزدیکی از طریق مقعد و یا دهان نمونه هایی از مقعد و یا گلو برداشته می شود. در برخی موارد ممکن است نمونه برداری از دهانه رحم در زنان و یا کانال ادراری در مردان نیز انجام شود.

بیماران به مشاوره رفتاری نیاز دارند

تمام افرادی که با علائم کلامیدیا و سوزاک به پزشک مراجعه می کنند و همچنین شرکای جنسی آنها، علاوه بر دارو و درمان به مشاوره فردی نیز احتیاج دارند تا از عواقب رفتار پرخطر خود آگاهی یابند و از این پس از کاندوم استفاده کنند. این افراد همچنین باید آزمایش اچ آی وی/ ایدز بدهند. تحقیقات نشان داده در هر کجای دنیا که این بیماری ها افزایش پیدا می کند، بعد از یک دهه آمار اچ آی وی/ ایدز نیز بالا می رود. مثلا در تایلند 20 تا 30 درصد از خانم های مبتلا به اچ آی وی/ ایدز قبل از ابتلا به این ویروس، یک یا چند بار دچار بیماری های سوزاک، کلامیدیا و زگیل تناسلی شده اند. لازم به ذکر است که کاندوم تا 96 درصد از انتقال کلامیدیا، سوزاک و اچ آی وی/ ایدز جلوگیری می کند، بنابراین روشی مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها محسوب می شود، اما اگر کاندوم حین استفاده پاره شود درست مثل این است که فرد اصلا از آن استفاده نکرده باشد.

 

درمان بیماری سوزاک

تست تشخیص بیماری سوزاک

انتقال بیماری های مقاربتی الزاما فقط ازطریق رابطه جنسی واژینال نیست بلکه رابطه جنسی مقعدی و دهانی نیز می تواند باعث انتقال این بیماری ها به ناحیه حلق یا مقعد شود؛ حتی اگر شریک جنسی بدون علامت باشد. با این حال اگر فردی اصرار به انجام این روابط داشته باشد باید حتما از کاندوم استفاده کند. در ضمن این بیماری ها عمدتا از طریق بوسیدن منتقل نمی شوند.

از علت تا درمان بیماری سوزاک برای مردان و زنان

از علت تا درمان بیماری سوزاک برای مردان و زنان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ک / ح.ب
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف