سوسک عقربی
"سوسک عقربی" زیرک - تنها یک حشره شناخته شده است که می تواند سموم را از طریق شاخک هایش تزریق کند.

حشره ای که با شاخک هایش می کشد

سوسک ها عموماً برای انسان بی ضرر هستند. از بیش از 350.000 گونه مستند شده سوسک, تنها سه تای آن ها انسان را گاز می گیرند، اگر که احساس خطر کنند ؛ با این حال, گونه های دیگری نیز وجود دارند که منابع کمی دارند. سوسک های اونیکوکروس آلبیتارسیس، آکا اسکورپیون، تنها حشره شناخته شده ای می باشند که مانند عقرب از شاخک هایشان سم را منتقل می کنند.

سوسک عقربی 

برای اولین بار در سال 1859 توسط یک حشره شناس معروف انگلیسی به نام فرانسیس پولکینقورن پاسکو, سوسک عقربی توسط بسیاری از متخصصین مورد بررسی قرار گرفت. چنانچه در بخش در حالی که تمام حشرات شناخته شده سم را در زمان گاز گرفتن با دندان نیش خود یا یک سازه که منحصراً برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند, زهر یا سموم خود را منتقل می کنند، سوسک عقربی سمش را با دو شاخک بلندش منتقل می کند و تحقیقات نشان داده است که تکامل یافته اند و به شدت شبیه دم عقب عقرب است.

سوسک عقربی

سوسک عقربی حشره ای که با شاخک هایش می کشد

در سال 2008 مطالعه ای درباره مکانیسم توزیع سم در سوسک عقربی انجام شد، ما در این مطالعه اولین مورد سوسک سرامبیکید را که با استفاده از شاخک هایش ترشحاتی را منتقل می کند و موجب التهاب پوستی و بافتی در انسان می شود، کشف کردیم. با استفاده از اسکن میکروسکوپ الکترونی مشخص شد که بخش انتهایی این ناحیه این حشرات دارای دو منفذ است که به کانال هایی که منجر به ترشح سم می شود, باز می شوند. سیستم انتقال سم تقریباً شبیه یک عقرب کشنده است. "

موارد مستندی از افرادی که سوسک های عقربب آنها را نیش زده نادر است و به دلیل طبیعت گریزان این حشره اطلاعات کمی در مورد سم آن که از طریق شاخک هایش تزریق می شود، وجود دارد. در حال حاضر تنها سه گزارش از نیش سوسک عقربی بر روی انسان وجود دارد, یکی از مناطق روستایی پرو و دوتای دیگر از ایالت سائو پائولو, برزیل که هیچ یک از آن ها مرگبار نبودند.

در مورد یک زن برزیلی, او سوزش بسیار شدیدی داشت, در حالی که در مورد مردی از سائو پائولو, این علائم اندکی پس از نیش زدن ناپدید شدند.

آشنایی با سوسک عقربی

شاخک های سوسک عقربی 

تحقیقات بیشتری در مورد ترکیب این سم و اثرات آن بر مردان و زنان مورد نیاز است." زمانی که احساس خطر می کند, سوسک عقربی شاخک هایش را به سمتی هدایت می کند که تهدید در آنجا وجود دارد.

آنتونیو لوکاس, جانور شناس برزیلی, از دانشگاه ایالتی سائو پائولو گفت:" این شبیه رفتار یک عقرب است و هر دو روشی است که سعی دارد متجاوزان را دور کنند."

اگرچه توان سم تزریق شده توسط سوسک عقربی هنوز ناشناخته است, اما اکثر کارشناسان بر این باورند که این سم قادر به کشتن انسان نیست, برخلاف زهر عقرب ؛ با این حال, به مردم توصیه می شود که به دلیل درد شدید, علل و پتانسیل واکنش آلرژیکی، آن را مهار کنند. تا کنون, سوسک های عقربی تنها در پرو و برزیل دیده شده اند آن ها حدود دو سانتی متر طول دارند و می توانند توسط شاخک بلند و سفید, خاکستری, قهوه ای و سیاه تشخیص داده شوند.

سوسک عقربی با زهر کشنده و ترسناک

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی