نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد تعداد سونوگرافی های لازم در بارداری
سونوگرافی ، بارداری
سونوگرافی در حاملگی فقط باید در صورت لزوم توسط فرد مجرب انجام شود، البته در حاملگی انسان هیچ گونه عوارضی دیده نشده است، اما استفاده از سونوگرافی برای هر گونه هدف غیر پزشکی مثلاً عکسبرداری یادگاری از جنین خلاف است.

دفعات لازم سونوگرافی جنین در طول دوران بارداری

متخصصین توصیه می کنند که خانم ها پیش از اقدام به بارداری، یک سونوگرافی از رحم و تخمدان ها داشته باشد تا از وضع سیستم باروری خود مطلع شود. این سونوگرافی به پزشک درباره سالم بودن رحم (از نظر ناهنجاری ها)، وجود فیبروم ها یا پولیپ،کیست های تخمدانی و بسیاری از مشکلات رحمی کمک می کند.

یکی از سؤالات شایعی که ذهن مادر باردار مراجعه کننده به مطب پزشک زنان را در گیر می کند، لزوم انجام سونوگرافی، دفعات انجام و عوارض احتمالی سونوگرافی بارداری است.
در سال های اخیر سونوگرافی نقش بسیار مهمی در تشخیص ناهنجاری های جنینی و حاملگی های پر خطر داشته است. نخستین سونوگرافی بارداری، برای تشخیص حاملگی داخل رحمی از خارج رحم، سن بارداری و دیدن قلب جنین انجام می شود، البته در این سونوگرافی، توده لگنی، حاملگی های چند قلویی، علت خونریزی های واژینال و حاملگی مولار هم مشخص می شود.

سونوگرافی

سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی های بارداری، چرا؟ چند بار؟

سونوگرافی واژینال در هفته 5 بارداری ساک داخل رحمی را نشان می دهد و در 6 هفتگی قلب جنین رؤیت می شود سونو گرافی شکمی با یک هفته تأخیر نسبت به واژینال قابل استفاده است. سونوگرافی بعدی حدود 12 هفتگی به عنوان جزئی از غربالگری مرحله اول انجام می شود که تقریباً اجباری است در این سونوگرافی جنین از نظر ناهنجاری های کروموزمی مثل سندرم داون یا همان منگولیسم بررسی می شود در این سونوگرافی NT اندازه گیری می شود یعنی حداکثر اندازه ناحیه بین پوست و بافت نرم روی ستون فقرات گردنی جنین که بین هفته های 11 تا 14 قابل اندازه گیری است. در صورتی که این ضخامت افزایش نشان دهد احتمال اختلالات کروموزمی و ناهنجاری های جنبنی بالا می رود.

سونوگرافی بعدی سونوگرافی انومالی یا تشخیص ناهنجاری های جنینی است که معمولاً بین 18 الی 20 هفتگی انجام می شود. در این دوره اعضای مختلف بدن از جمله قلب و مغز با وضوح قابل بررسی است. اگر در جریان بررسی استاندارد بدن جنین ناهنجاری خاصی مشخص شود سونوگرافی تخصصی انجام می شود مثلاً در بعضی موارد انجام اکو قلب جنین ضرورت پیدا می کند، البته قابل ذکر است که با سونوگرافی تمام ناهنجاری های جنینی قابل تشخیص نیست.
بتدریج و با افزایش سن حاملگی گاهی برای بررسی رشد جنین، اندازه گیری مایع دور جنین و وضعیت قرارگیری آن لازم است سونوگرافی معمولی یا رنگی انجام شود.
با افزایش سن حاملگی، دقت تشخیص سونوگرافی برای تخمین سن حاملگی کاهش پیدا می کند. یعنی سونو گرافی سه ماهه اول مدت حاملگی را بهتر از سه ماهه سوم مشخص می کند.

سونوگرافی در حاملگی فقط باید در صورت لزوم توسط فرد مجرب انجام شود، البته در حاملگی انسان هیچ گونه عوارضی دیده نشده است، اما استفاده از سونوگرافی برای هر گونه هدف غیر پزشکی مثلاً عکسبرداری یادگاری از جنین خلاف است.

تعداد سونوگرافی های لازم در بارداری

تعداد سونوگرافی های لازم در بارداری
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از سلامت نیوز-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف