نمناک اخباراقتصاد ضوابط سپرده گیری ارزی بانکها اعلام شد
سپرده های ارزی ، سود سپرده های ارزی
با ابلاغیه بانک مرکزی ، نرخ سود سپرده گذاری سالیانه برای اسعار یورو، درهم امارات و دلار تعیین شد.
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1397

جزئیات جذب سپرده های ارزی در بانک ها

مشرق:بانک مرکزی در بخشنامه ای مقررات و شرایط سپرده گیری ارزی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد، در این بخشنامه بانک ها نسبت به سپرده گیری ارزی به صورت اسکناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار با نرخ سود به ترتیب 3، 2 و 4 درصد با تضمین بانک مرکزی مجاز خواهند بود.

سود سپرده های ارزی

 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در راستای اجرای بند (4) تصویب نامه شماره 63793‏‏‏‏‏‏‏‏/ت55633 هـ مورخ 16‏‏‏‏‏‏‏‏/5‏‏‏‏‏‏‏‏/1397 هیأت وزیران، شرایط زیر در تکمیل ترتیبات سپرده گذاری ارزی موضوع قسمت «ج» بخش سوم مجموعه مقررات ارزی «خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین المللی»، برای اجراء ابلاغ می شود: 

1‏‏‏‏‏- بانک مجاز است نسبت به سپرده گیری ارزی به صورت اسکناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار از اشخاص حقیقی و حقوقی بخش غیر دولتی با تضمین بانک مرکزی در قالب فرم پیوست (پیوست 1) اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره بین الملل این بانک، نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند. 

2‏‏‏‏‏- بازپرداخت اصل و سود وجوه ارزی سپرده گذاری شده توسط بانک مرکزی تضمین می گردد. 

3‏‏‏‏‏- دوره سپرده گذاری ارزی یک ساله بوده و در صورت ارائه درخواست تمدید ( قبل از سررسید) و موافقت این بانک، دوره مذکور برای دوره یک ساله دیگر قابل تمدید خواهد بود. 

4‏‏‏‏‏- نرخ سود سپرده گذاری سالیانه برای اسعار یورو، درهم امارات و دلار به ترتیب 3، 2 و 4 درصد می باشد. 

5‏‏‏‏‏- کارمزد عاملیت آن بانک 0.3 درصد نسبت به حجم سپرده دریافتی در پایان دوره سپرده گذاری ارزی یک ساله پرداخت می گردد. 

6‏‏‏‏‏- در صورت درخواست متقاضی مبنی بر ابطال و یا دریافت سود، به منظور تسریع و تسهیل در ارائه خدمات به سپرده گذاران، آن بانک نسبت به پرداخت اسکناس از محل منابع خود اقدام و مراتب را مطابق جدول پیوست (پیوست 2) به اداره بین الملل این بانک جهت دریافت اصل و سود سپرده پرداختی منعکس کند. 

7‏‏‏‏‏- بازپرداخت اصل و پرداخت سود سپرده گذاری به صورت اسکناس نزد این بانک، به همان نوع ارز تودیعی و به صورت اسکناس خواهد بود.

تبصره:پرداخت سود به سپرده گذار به صورت ماهانه خواهد بود. 

8‏‏‏‏‏- درصورت درخواست ابطال سپرده ارزی تودیعی قبل از سررسید، نرخ سود سالیانه مورد عمل برای سپرده یورویی، درهمی و دلاری به ترتیب 1، 0.5 و 1.5 درصد خواهد بود. به سپرده های ارزی کمتر از یک ماه سودی تعلق نمی گیرد.

انتهای پیام/م

نحوه جذب سپرده های ارزی توسط بانک ها اعلام شد

ضوابط سپرده گیری ارزی بانکها اعلام شد
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف