نمناک اخباراقتصاد کل وام و سپرده های بانکی ایران چقدر است؟
بانک ، سپرده های بانکی
مانده کل سپرده ها در بانک های کشور به بیش از 1363 هزار میلیارد و تسهیلات بانکی بالغ بر 1000 هزار میلیارد تومان رسیده است.
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1396

آخرین آمار گردش منابع در شبکه بانکی

آخرین تغییرات در کل مانده تسهیلات بانکی در پایان تیرماه نشان می دهد که مانده کل سپرده ها بالغ بر 1363 تریلیون تومان بوده است. این مانده نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 244 هزار میلیارد تومان معادل 21.8 درصد افزایش دارد. همچنین سپرده های بانکی نسبت به پایان سال 1395 تا 90 هزار میلیارد تومان معادل 7.1 درصد رشد داشته است.

طبق آمار بانک مرکزی، گردش سپرده ها در شبکه بانکی و در استان های مختلف حاکی از آن است که بیشترین مبلغ مربوط به استان تهران و با حدود 790 هزار میلیارد تومان است. در عین حال که کمترین به استان کهگیلویه و بویراحمد با 2900 میلیارد تومان اختصاص دارد.

در حالی روند سپرده های بانکی رو به رشد بوده که چندی پیش و با ابلاغیه بانک مرکزی بانک ها مکلف به کاهش یکپارچه نرخ سود براساس مصوبه شورای پول و اعتبار شدند به گونه ای که باید ارقام مختلف سود سپرده که تا بیش از 20 درصد می رسید را تا حداکثر 15 درصد کاهش دهند. این موضوعی است که برخی معتقدند می تواند موجب خروج سپرده های بانکی و کند شدن روند سپرده گذاری شود.

گرچه کارشناسان و البته مقامات ارشد بانک مرکزی تاکید دارند که کاهش نرخ سود با توجه به مثبت بودن آن در مقایسه با تورم و سایر بازارها نمی تواند موجب خروج قابل توجه منابع از بانک ها شود، ولی به هرحال گذشت زمان و تغییرات منابع در شبکه بانکی می تواند این موضع را تایید و یا رد کند، هرچند که حتی اگر سپرده گذاران ترجیح دهند برای خرید و فروش در بازارهای دیگر صرف کنند، در نهایت این منابع بار دیگر می تواند به بانک ها به عنوان محلی امن برای نگهداری سرمایه بازگردد.

اما گردش تسهیلات بانکی تا پایان تیرماه امسال نشان داد که بالغ بر 1025 هزار میلیارد تومان مانده وجود دارد که نسبت به دوره مشابه سال قبل تا 190 هزار میلیارد تومان و معادل 22.8 درصد افزایش دارد. مانده تسهیلات بانکی نسبت به اسفندماه سال گذشته حدود چهار درصد و در حد 39 هزار میلیارد تومان رشد داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با 632 هزار میلیارد تومان و کمترین به کهگیلویه و بویراحمد به 3600 میلیارد تومان تعلق دارد.

پرداخت تسهیلات بانکی در حال حاضر باید براساس مصوبه شورای پول و اعتبار با نرخ سود 18 درصد انجام شود که در این بین نیز برخی انحرافات در بانک ها دیده شده و با نرخ های بالاتری پرداخت خواهد شد. این در حالی است که به دنبال ابلاغیه بانک مرکزی در رابطه با کاهش نرخ سود بانکی برخی انتقادات نسبت به چرایی عدم الزام به کاهش نرخ سود به تسهیلات نیز مطرح بود. با این حال بانک مرکزی معتقد است که با اجرای یکپارچه کاهش نرخ سود سپرده و پرداخت حداکثری تعیین شده به مرور کاهش هزینه تامین مالی و تجهیز منابع بانک ها اتفاق خواهد افتاد که خود می تواند زمینه ساز نرخ سود تسهیلات باشد.

در مجموع آمارهای بانک مرکزی از این حکایت دارد که نسبت تسهیلات به سپرده ها بعد از کسر سپرده قانونی حدود 84 درصد است که نسبت به پایان ماه مشابه سال قبل حدود یک درصد افزایش و نسبت به پایان سال گذشته تا 2.7 درصد کاهش دارد.

کل وام و سپرده های بانکی ایران چقدر است؟

کل وام و سپرده های بانکی ایران چقدر است؟
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا - /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف