نمناک اخبارگوناگون سیل در استان قم چگونه کنترل شد؟
سیل در قم ، سیل در استان قم
مدیرکل منابع طبیعی استان قم در رابطه با روش های جلوگیری از سیل در استان قم صحبت هایی کرد.
تاریخ انتشار : 7 فروردین 1398

سیل در قم چگونه کنترل شد؟

افکارنیوز: مدیرکل منابع طبیعی قم گفت:اجرای برنامه های آبخیزداری در 335 تن مشرف بر استان در زیر سد 15 خرداد، احداث 130 سازه تنظیمی کنترلی و بوته کاری و احداث چاله ها در سدها از جمله برای جلوگیری از سیل بوده است.

سید محمدتقی سجادی، اظهار داشت:این بارندگی یک توده سراسری بوده که کل کشور را در برگرفته و اصل موضوع رحمت خدا بوده و جای شکر دارد و یک سری تدابیری لازم است که باید از قبل اتخاذشده باشد.

وی با اشاره به حجم بارندگی های اخیر در استان قم افزود:تا دیشب 39 میلی متر طی 24 ساعت بارندگی ثبت شده و این میزان در سلفچگان به مرز 60 میلی متر رسیده و از خصوصیت بارندگی های با شدت بالا و در زمان کوتاه ایجاد رواناب است و وقتی رواناب از حدی فراتر رود نام سیل به آن اطلاق می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم گفت:ما در چند قسمت باید برای پیشگیری از وقوع سیل تمهیداتی را باید اتخاذ می کردیم و همکاران ما در وزارت نیرو در رودخانه ها فعال بودند و بخش آبخیزداری در سرشاخه ها و آبراه های فرعی تمرکز داشت.

سجادی فعالیت های انجام شده در حوزه آبخیزداری را موردتوجه قرار داد و عنوان کرد:حدود 335 هزار هکتار مشرف به شهر قم در زیر سد 15 خرداد وجود دارد که یکی از نقاط استراتژی است و طی چهار سال اخیر بیش از 130 سازه تنظیمی کنترلی از محل مدیریت بحران و صندوق توسعه ملی در این ناحیه احداث شده و از این 335 هزار هکتار در حدود 70 هزار هکتار برنامه های آبخیزداری اجراشده است که در جلسه ای که با حضور نمایندگان مجلس و استاندار قم برگزار شد ما درخواست کردیم برای تکمیل بقیه این میزان اعتباراتی به استان تخصیص داده شود.

وی بیان کرد:با توجه به میزان بارش ها، ما در قم شاهد کمترین میزان آسیب های ناشی از سیل و رواناب بودیم و این مهم مرهون برنامه های اجرایی شده در بخش آبخیزداری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان انواع روش های برخورد باسیل خاطرنشان کرد:ما در برنامه های آبخیزداری به چند شکل باسیل برخورد می کنیم که کنترل حجمی سیل و تأخیر در جریان سیل با ایجاد سازه ها و شکستن شیب ازجمله این روش ها بوده که در شیوه دوم آب به تدریج تخلیه می شود تا به یک دبی مقبولی برسیم.

سجادی ابراز کرد:بخشی از سازه های ما تنظیمی بوده و جریان سیلاب را تنظیم می کند، سازه های کنترلی، تأخیری و ذخیره ای نیز از دیگر انواع سازه ها است که هرکدام کارکرد خود را در جلوگیری از ایجاد سیل دارند.

وی تصریح کرد:در سدها نیز با انجام برنامه هایی مانند بوته کاری، نهال کاری و ایجاد چاله ها سعی می کنیم که رواناب ها را کاهش دهیم و کارهای آبخیزداری در بخش های مختلف استان مخصوصاً 22 هکتار بالای پردیسان بسیار قابل توجه بوده است و اجرای این برنامه ها تأثیر بسزایی در مدیریت رواناب ها و جلوگیری از ایجاد سیل داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مطرح کرد:با اجرای برنامه های آبخیزداری فرصتی فراهم می شود که جریان آب به جای افقی، شکل عمودی پیدا کند، یعنی زمانی که آب در بسترسازها آرام می گیرد به داخل زمین نفوذ کرده و منجر به پر شدن آب های زیرزمینی می شود.

 

انتهای پیام/ح.ب

سیل در استان قم چگونه کنترل شد؟

سیل در استان قم چگونه کنترل شد؟
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف