نمناک اخباراقتصاد سیم کارت های بدون کدملی مسدود می شوند
سیم کارت ، قطع سیم کارت
سیم کارت هایی که تا کنون اطلاعات هویتی آنها کامل نشده و کدملی مالک خط ثبت نشده باشد از نیمه دوم بهمن ماه قطع خواهند شد.
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1393
بازدید : 5,272 نفر

طی ماه گذشته دو اپراتور تلفن همراه اول و ایرانسل پیامک هایی را در خصوص احراز هویت مشترکانی که اطلاعات آنها ناقص است ارسال کرده اند،و این افراد می بایست کد ملی خود را به شماره های اعلام شده پیامک می کردند.رگولاتوری 15 روز دیگر برای تکمیل اطلاعات سیم کارت ها فرصت داده و مشترکانی که در این فرصت باقیمانده هویت خود را احراز نکنند سیم کارت تلفن آنها مسدود می شود.

این اقدام در پی استفاده غیرقانونی برخی مشترکان از سیم کارتهای بی نام و نشان صورت گرفته است تا مالکان و استفاده کنندگان از سیم کارتهای موجود اپراتورهای همراه اول و ایرانسل احراز هویت شوند.
برای اجرای این آیین نامه، اپراتور همراه اول اقدام به ارسال پیامکی با سرشماره «همراه اول» برای مشترکانی کرده است که اطلاعاتشان تکمیل نیست و از آنها خواسته که کدملی خود را به شماره 8981 پیامک کنند. در همین حال اپراتور ایرانسل نیز در پیامی با سرشماره " ایرانسل" از مشترکانی که سیم کارتشان دارای اطلاعات ناقص است خواسته کد ملی خود را به شماره 272 ارسال کنند.
کد ملی خود را پیامک کنید
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد:برخی از سیم کارت ها در پایگاه اطلاعاتی اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه دارای مشخصات ناقص یا با مالکیت غیر هستند که این سیم کارتها باید ساماندهی شوند.
غلامرضا داداش زاده افزود:تاکنون اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه در چند مرحله از مشترکان خود در قالب پیامک درخواست کرده اند تا کد ملی مالک سیم کارت را اعلام کنند که 21 درصد از مشترکان این اقدام را انجام داده اند.
 
قطع سیم کارتهای فاقد کدملی
قطع ارتباط مشترکانی که کدملی خود را ارسال نکردند
وی با اشاره به اینکه اپراتورها از سوی رگولاتوری الزام دارند سیم کارتهای دارای مشخصات ناقص یا با مالکیت غیر را ساماندهی کنند، تصریح کرد:مشترکانی که نسبت به اعلام کد ملی مالک سیم کارت به اپراتورها اقدام نکنند، سیم کارت آنها از نیمه بهمن ماه قطع می شود.
 
هشدار به ارسال کدملی به شماره های ناشناس
در این رابطه باقر صمدی مدیرکل بازاریابی ایرانسل ، در خصوص دریافت کدملی از مشترکان ایرانسل در راستای احراز هویت اظهار داشت:طبق دستور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، برخی از مشترکانی که کدملی شان در سیستم اطلاعات ایرانسل به هر دلیلی ناقص تشخیص داده شده است باید تکمیل اطلاعات شوند.
وی گفت:این موضوع آن دسته از مشترکانی را شامل می شود که قبل از شهریورماه سال 88 سیم کارت ایرانسل خریداری کرده و به جای کارت ملی، با شناسنامه و سایر مدارک  شناسایی ثبت نام انجام داده اند؛ همچنین مشترکانی که کد ملی آنها مخدوش، ناواضح و یا مطابقت نداشته باشد نیز در این فهرست وجود دارند.
صمدی با تاکید براینکه مردم تنها به پیامکی که از سرشماره «ایرانسل» ارسال شده و از آنها می خواهد که به شماره 272 کدملی خود را ارسال کنند اعتماد کنند افزود:مشترکان به شماره های مشابه و ناشناس توجه نکنند چرا که شماره دیگری برای این کار وجود ندارد.
مدیرکل بازاریابی ایرانسل با اشاره به پیام صوتی که قبل از برقراری تماس برای برخی مشترکان پخش می شود نیز گفت:این پیام نیز در راستای اطلاع رسانی به مشترکانی است که کد ملی شان در سامانه ایرانسل تکمیل نیست و از مشترکان می خواهد که کد ملی خود را به 272 ارسال کنند.
وی با بیان اینکه لزومی ندارد که مشترکان برای ارائه کدملی به دفاتر خدماتی و نمایندگی های امور مشترکان مراجعه کنند ادامه داد:دفاتر خدمات ارتباطی و نمایندگی های ایرانسل حق دریافت هیچگونه وجهی در این رابطه از مشترکان ندارند. چنانچه لازم باشد ایرانسل از همین طریق به مشترک اطلاع رسانی می کند که به صورت فیزیکی برای احراز هویت در شرکت ایرانسل حضور یابد.
اپراتورها به یک میزان سیم کارت با هویت جعلی دارند
پیش از این سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده بود که تا پایان سال جاری طبق دستور العمل نظارتی ابلاغی به اپراتورهای موبایل، تکلیف سیم کارتهای دارای هویت جعلی و یا بدون کد ملی مشخص می شود.
براساس اعلام این سازمان، در شبکه مخابرات کشور، سیم کارت فعال بدون نام و نشان وجود ندارد اما هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل به یک میزان دارای سیم کارتهای اشکال دار با هویت جعلی هستند و از این رو باید به تکمیل کد ملی سیم کارت های فاقد کد ملی پرداخته و سپس نسبت به احراز هویت صاحب سیم کارت با کسی که از آن استفاده می کند، اقدام کنند.

سیم کارت های بدون کدملی مسدود می شوند

سیم کارت های بدون کدملی مسدود می شوند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 13
برگرفته از مهر-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 13 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف