شارپ کردن تصاویر JPEG
برای بیشتر نشان دادن جزئیات تصاویر و بالا بردن وضوح آن می توان از شارپ کردن عکسها تا زمانی که واقعی تر به نظر آیند استفاده کرد.برای آموزش این مطلب در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش شارپ کردن تصاویر در فتوشاپ

زمانی که تصویری را با دوربین ثبت می کنید در صورت غیر حرفه ای بودن ، ممکن است عکس مورد نظر شما دارای وضوح کافی نباشد.یکی از دلایل متداول در عدم وضوح تصاویر، فوکوس نبودن سوژه است. وقتی از دیافراگم های باز برای گرفتن عکس استفاده می کنید، عمق میدان شما کم شده و در نتیجه تمام سوژه هایی که از نقطه فوکوس فاصله دارند، به صورت نسبی ناواضح ثبت می شوند.

تصویر مورد نظر ما با دیافراگم f 3.2 ثبت شده است. این دیافراگم باعث پایین آمدن عمق میدان و در نتیجه محو شدن پس زمینه و برجسته شدن سوژه اصلی شده است.ما قصد نداریم که پس زمینه محو شده را شارپ کنیم، اما می خواهیم قسمت هایی از سوژه، مانند چشم ها و لب ها را شارپ تر کرده، تا برجسته تر به نظر آمده و جزئیات بیش تری از آنها نمایان شود. برای این کار از نرم افزارهای مختلفی می توان استفاده کرد. ما در این مقاله از Photoshop Elements 12 استفاده کرده ایم.

ترفندهای فتوشاپ

نرم افزار المنتس، با بالا بردن کنتراست خطوط پیرامونی احجام، به شارپ تر کردن و بالا رفتن جزئیات در آنها کمک می کند. شارپ کردن در واقع نوعی متعادل سازی محسوب می شود. اگر کنتراست خطوط پیرامونی احجام را بیش از اندازه افزایش دهید، باعث اضافه شدن نویز و تاثیرات مصنوعی اضافه می شوید.

در این مطلب به صورت گام به گام به شما آموزش می دهیم که بدون اضافه شدن نویز و تاثیرات مصنوعی اضافی، به مقدار لازم عکس های خود را شارپ کنید.

شارپ کردن

گام اول :ساختن یک لایه برای شارپ کردن

پس از باز کردن نرم افزار فتوشاپ المنتس، عکس مورد نظر خود را در نرم افزار باز کنید. ابزار زوم را انتخاب و روی عکس کلیک راست کنید. از منوی باز شده گزینه Actual Pixels را انتخاب کنید. در این حالت نمایشی 111 درصدی از عکس نشان داده می شود. با فشردن دکمه spacebar و به کمک ابزار Hand، عکس خود را حرکت داده و قسمت مورد نظر برای شارپ کردن را در مرکز کادر قرار دهید. ما در اینجا لب های سوژه را برای شارپ کردن انتخاب کرده ایم. روی لایه پس زمینه (Background layer) کلیک کرده، و با اعمال دستور Ctrl +J ، از لایه مورد نظر یک کپی ایجاد کنید.

فتوشاپ المنتز

گام دوم :افزایش وضوح (Sharpeing)

شارپ کردن یک عکس کار سهل الصولی است، اما با برخی گزینه های قابل تنظیم مقابل هستید که باید مقادیر را در آنها تعیین کنید.بر روی تب Quick editing کلیک کنید. از همانجا روی Adjustments و سپس روی Sharpen کلیک کنید. برای بالا بردن میزان وضوح و شارپ بودن عکس، اسلایدر را به سمت راست ببرید. نمونه های از پیش آمداه شده نیز در زیر این اسلایدر وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

 آموزش گام به گام فتوشاپ

گام سوم :تنظیم میزان شارپی

گزینه Quick Adjustment کار راه انداز خوبی است، اما در عین حال ممکن است باعث افزایش نویز و به وجود آمدن جلوه های مصنوعی اضافی شود. همان اسلایدری که به راست کشیده و شارپی عکس را بالا برده بودید را دوباره به محل اولیه خود برگردانید. گزینه بهتر برای این کار، استفاده از تب Expert editing است. از آنجا به قسمت Enhance رفته و Adjust Sharpness را انتخاب کنید.

شارپ کردن

گام چهارم :Lens Blur

اسلایدر Radius را تا 2 پیکسل بکشید. با روشن و خاموش کردن تیک preview ، تفاوت ایجاد شده را مشاهده کنید. برای شارپ کردن دقیق تر از منوی Remove ، گزینه Lens Blur را انتخاب کنید. انتخاب این گزینه باعث می شود جلوه های مصنوعی اضافی کاهش یابند.

شارپ کردن

گام پنجم :گزینه های اضافی

اگر عکس شما به دلیل لرزش دست دچار مشکل شده بود، در منوی Remove گزینهMotion Blur را انتخاب کنید. با حرکت دادن زاویه اسلایدر گردان این گزینه، می توانید مشکل عکس را برطرف کنید. گزینه های دیگر این منو را انتخاب نکنید، چون باعث اضافه شدن نویز و جلوه های مصنوعی اضافی می شود.

شارپ کردن

گام ششم :قبل و بعد

حالا عکس شارپ شده شما، نسبت به نسخه اولیه دارای جزئیات به مراتب بیش تری است. با خاموش کردن وضعیت نمایه لایه بالایی که کار شارپ کردن بر روی آن انجام شده است، تفاوت آن را با وضعیت اولیه که لایه پس زمینه است مقایسه کنید. در صورتی که عکس بیش از حد شارپ شده و دارای جلوه های مصنوعی است، با کم کردن Opacity آن، این مقدار را میزان کنید.

شارپ کردن

جلوه های مصنوعی را دریابید

اگر منظور ما از جلوه های مصنوعی اضافی را درک نمی کنید، اسلایدر مقدار شارپ کردن را روی 151 درصد قرار داده و Radius را به 51 پیکسل افزایش دهید. حتماً با عکسی عجیب و غریب و فانتزی طرف خواهید شد. این همان جلوه های مصنوعی اضافی، البته به شکل اغراق شده است.

یادآوری :مقدار Radius را به هیچ وجه بیش تر از 2 پیکسل قرار ندهید. اضافه کردن این مقدار باعث افزایش جلوه های مصنوعی اضافی می شود.

 

 

شارپ کردن تصاویر معمولی در فتوشاپ

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از digitalcameraworld و فارنت-/ف
برچسب :
وبگردی