نمناک اخبارگوناگون شاهزاده سعودی زنان عرب را سورپرایز کرد
شاهزاده سعودی ، شاهزاده سعودی
ولید بن طلال شاهزاده سعودی ها در مورد قانون منع رانندگی زنان در عربستان پیام جنجالی در صفحه اجتماعی خود منتشر کرد.
تاریخ انتشار : 12 آذر 1395
بازدید : 5,818 نفر

شاهزاده سعودی از رانندگی زنان عرب حمایت کرد

شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی می گوید ممنوعیت رانندگی بانوان در عربستان، میلیاردها دلار برای اقتصاد این کشور هزینه دربردارد.
ولید این سخنان را پس از آنکه در صفحۀ شخصی خود در توییتر گفت زمان لغو ممنوعیت رانندگی بانوان در عربستان سعودی فرارسیده، در بیانیه ای مطرح کرد که دفتر وی چهارشنبه (10 آذر) آن را منتشر کرد.
وی به دو زبان انگلیسی و عربی در صفحۀ رسمی خود در توییتر نوشته بود:«به این بحث پایان دهید. زمان رانندگی زنان فرارسیده است.»
هرچند ولید هیچ گونه منصب سیاسی در عربستان ندارد اما فردی بانفوذ در خاندان سلطنتی به شمار می رود و ادارۀ شرکت سرمایه گذاری «المملکة» را به عهده دارد. این شرکت که در ریاض مستقر است سهامدار چند شرکت غربی ازجمله توییتر، سیتی گروپ و مجموعۀ تفریحی «یورو دیزنی» به شمار می رود.
در ادامۀ این بیانیه آمده است ممنوعیت رانندگی بانوان باید لغو شود چرا که این مسئله نه تنها به حقوق انسانی آن ها مرتبط است بلکه یک ضرورت اقتصادی برای ریاض به شمار می رود.

وی با اشاره به نبود یک سامانۀ مناسب حمل ونقل عمومی به عنوان عاملی که اقتصاد عربستان را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد، افزود این موضوع زنان را به استفاده از راننده و تاکسی وادار می کند که «هزینه های اقتصادی» برای کشور دربردارد.
به گزارش پرس تی وی، این شاهزادۀ سعودی خاطرنشان کرد:«حمل ونقل عمومی، دست کم در حال حاضر، وسیله ای کاملاً مناسب برای آنان (زنان عربستانی) به شمار نمی رود چراکه حتی مردان سعودی نیز به طور کلی از آن استفاده نمی کنند.»

شاهزاده سعودی

شاهزاده سعودی ممنوعیت رانندگی زنان را به ضرر اقتصاد دانست

ولید افزود:«جلوگیری از رانندگی یک زن موضوعی است که مربوط به حقوق امروز اوست درست مثل ممنوعیت تحصیل وی یا برخورداری از یک هویت مستقل.»
ریاض در حال حاضر با مشکلات اقتصادی دست وپنجه نرم می کند که از کسری بودجۀ حدود 100 میلیارد دلاری حاصل از کاهش شدید بهای نفت و افزایش هزینه های نظامی عربستان نشئت می گیرد. بخش زیادی از هزینه های نظامی عربستان به تهاجم نظامی این کشور به یمن اختصاص می یابد که تاکنون هزاران کشته و تعداد زیادی زخمی به جا گذاشته است.

عربستان همچنین مجبور شده یک رشته تدابیر ریاضتی را به اجرا بگذارد که لغو برخی از پاداش های کارمندان دولت و افزایش بهای روادید ورودی برای ساکنان این کشور و اتباع سایر کشورها را در بر می گیرد.
ولید افزود به علت ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان، خانوارهای سعودی به طور متوسط ماهیانه هزار دلار به راننده ها پرداخت می کنند که در غیر این صورت می توانست برای هزینه های دیگر خانواده صرف شود.
وی خاطرنشان کرد با توجه به اوضاع اقتصادی کنونی، رانندگی زنان به یک درخواست اجتماعی فوری مبدل شده است.
عربستان سعودی تنها کشور جهان است که از رانندگی زنان جلوگیری می کند. ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان از یک فتوای مذهبی روحانیون وهابی نشئت می گیرد. زنان در صورت رانندگی در این کشور احتمالاً پس از دستگیری، محاکمه و حتی به ضربات شلاق محکوم می شوند.
ولید در ادامه گفت:«این ها همه اقدامات غیرمنصفانۀ یک جامعۀ سنتی است که از آنچه احکام دین اجازه داده اند بسیار سخت گیرانه تر عمل می کنند.»مقام های عربستان سعودی تاکنون از توجه به درخواست های گروه های بین المللی حقوق بشر برای پایان دادن به آنچه نقض حقوق زنان خوانده شده، خودداری کرده اند.
شیخ عبدالعزیز آل شیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی فروردین ماه با دفاع از ممنوعیت رانندگی زنان گفت این «یک اقدام خطرناک» است که باعث می شود «دروازه های شر» به روی زنان باز شود.

شاهزاده سعودی زنان عرب را سورپرایز کرد

شاهزاده سعودی زنان عرب را سورپرایز کرد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
برگرفته از تسنیم /ن
این مطلب مفید بود ؟ 7 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف