نمناک ورزشفوتبال 13 شباهت شگفت انگیز علی دایی و وحید شمسایی
علی دایی ، وحید شمسایی
زندگی ورزشی علی دایی و وحید شمسایی شبیه به هم است؛ از سال حضور در تیم ملی تا سال وداع با آن. از آقای گلی جهان تا تعداد سال های حضور در تیم ملی و هم اکنون شاید سرمربیگری تیم ملی، آن هم در 39 سالگی.
بازدید : 3,860 نفر

زندگی ورزشی علی دایی و وحید شمسایی


پیشنهاد مربیگری تیم ملی فوتسال به وحید شمسایی که به عنوان بازیکن- مربی تأسیسات دریایی عنوان قهرمانی لیگ ایران و حتی جام باشگاه های آسیا را به دست آورده است، یادآور موفقیت علی دایی در سایپا و سپسسرمربیگری او در تیم ملی فوتبال ایران است. شمسایی هم مثل دایی، شاید مهرهسوخته شود و شاید هم برخلاف او در تیم ملی به موفقیت برسد. نکته جالب اما قیاس این دو است. به طرز معجزه آسایی، تمام زندگی ورزشی این دو شبیه به هماست. از سال حضور در تیم ملی تا سال وداع با این پیراهن. از آقای گلی جهان تا تعداد سال های حضور در تیم ملی و هم اکنون شاید سرمربیگری در تیم ملی، آن هم در 39 سالگی. شباهت های دایی و شمسایی را بررسی می کنیم. انگار که طبق برنامه از قبل تعیین شدهپیشرفته اند. موبه مو و لحظه به لحظه!

1- اولین بازی ملی در 24 سالگی:علی دایی در سال 1372 اولین بازی ملی خود را در جام اکو برای ایران انجام داد. وحید شمسایی نیز در این سن و سال 1378 اولین بازی ملی خود را انجام داده است.

2- آقای گلی لیگ:وحید شمسایی بارها به عنوان بهترین گلزن لیگ ایران رسیده و علی دایی هم سال1375 و با پیراهن پرسپولیس به این عنوان دست یافته است.

وحید شمسایی


 3- آقای گل جهان:علی دایی با 109 گل زده بهترین گلزن تاریخ در رده ملی است. وحید شمسایی هم این عنوان را در اختیار دارد. با 322 گل زده.

4- تعداد سال های حضور در تیم ملی:علی دایی از سال 1372 تا 1385 در تیم ملی ایران حضور داشت و 149 بازی ملی انجام داد. وحید شمسایی هم از سال 1378 تا 1391 در عضویت تیم ملی فوتسال بود. هر دو به مدت 13 سال!

5- بازی در یک تیم پرطرفدار:علی دایی سابقه بازی در پرسپولیس، در دو مقطع را دارد. شمسایی هم همین طور. او هم در استقلال بازی کرده و حتی عضو تیم فوتبال این باشگاه هم بوده است.

6- ترانسفر به اروپا:علی دایی و وحید شمسایی هر دو سابقه بازی در اروپا رادارند. دایی در آرمینیابیلفلد، بایرن مونیخ و هرتابرلین و شمسایی هم در لاتزیو لیگ فوتسال ایتالیا.

7- لژیونر شدن در 28 سالگی:علی دایی و وحید شمسایی در یک سن به اروپا رسیدند. دایی در 28 سالگی و سال 1376 به بیلفلد پیوست و شمسایی هم در سال 1382 پیراهن لاتزیو را پوشید.

8- خداحافظی از تیم ملی در 37 سالگی:علی دایی بعد از 13 سال بازی در تیم ملی، وقتی 37 ساله بود تصمیم به خداحافظی گرفت. شمسایی هم همین طور. او در سال 1391 و وقتی 37 ساله شده بود با بازی های ملی وداع کرد.

9- بازیکن مربی در 38 سالگی:علی دایی اولین بار، پس از جدایی ورنر لورانت آلمانی از سایپا در سال 86 مربیگری را آغاز کرد. شمسایی نیز اولین بار در سال 92 هدایت دبیری تبریز را به عنوان بازیکن- مربی در اختیار گرفت.

زندگی ورزشی علی دایی


 10- قهرمانی به عنوان بازیکن مربی:دایی به عنوان بازیکن – مربی سایپا توانست عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتبال ا به دست بیاورد. وحید شمسایی هم همراه با دبیری تبریز و با این عنوان توانست طعم قهرمانی در لیگ برتر فوتسال را بچشد.

11- حضور در باشگاه های آسیا:دایی و شمسایی هم به عنوان بازیکن در جام باشگاه های آسیا شرکت کرده اند و هم به عنوان مربی. دایی با سایپا و شمساییبا تأسیسات دریایی.

12- کاپیتانی تیم ملی:دایی بارها با بازوبند کاپیتانی تیم ملی به زمین رفت و عنوان سرگروه را به دست آورد. شمسایی هم برای مدت های مدید کاپیتان تیم ملی فوتسال بود و جلوتر از باقی بازیکنان وارد زمین می شد.

13- و حالا سرمربیگری تیم ملی:علی دایی در سال 1387 و وقتی 39 سالگی را پشت سر می گذاشتبه عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد. وحید شمسایی نیز حالا یکی از گزینه های سرمربیگری تیم ملی فوتسال است. نکته جالب 39 سالگی آقای گل فوتسال جهان است. اگر شمسایی سرمربی تیم ملی فوتسال شود یک شباهت دیگر به شباهت های او و دایی اضافه خواهد شد. اتفاق هایی که در زندگی ورزشی این دورخ داده، به طرز معجزه آسایی شبیه به هم است!

امیر اسدی

 

13 شباهت شگفت انگیز علی دایی و وحید شمسایی

13 شباهت شگفت انگیز علی دایی و وحید شمسایی
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 13
برگرفته از ورزش3 - /م
این مطلب مفید بود ؟ 9 4
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف