نمناک اخبارجامعه پشت پرده تبلیغات محصولات ایرانی در شبکه جم تی وی
شبکه جم تی وی ، تبلیغات محصولات ایرانی
اگر بودجه های شبکه جم تی وی از راه تبلیغات تامین نمی شود پخش تبلیغات به چه دلیلی صورت می گیرد؟
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1395
بازدید : 14,153 نفر

اهداف تبلیغات در شبکه جم تی وی

ابتدایی ترین موضوع در هر شبکه ماهواره ای موضوع تامین بودجه های شبکه می باشد. روش معمول تامین بودجه شبکه های مختلف استفاده از تبلیغات یا اسپانسر مالی است.

شبکه جم تی وی به عنوان یک شبکه گسترده ماهواره ای همواره منکر وجود اسپانسر مالی بوده و مدعی است تامین بودجه شبکه از راه تبلیغات تلویزیونی می باشد. برای رد این مدعا نگاهی به تناسب زمان برنامه ها و میزان تبلیغات جم می اندازیم.

شبکه جم تی وی با 31 شبکه با کیفیت HD روی دو ماهواره بطور همزمان پخش می گردد.

 

شبکه جم تی وی

تبلیغات محصولات ایرانی در جم

 

به گفته شهرام همایون اپوزیسیون سلطنت طلب به ازای هر 4 دقیقه پخش روی ماهوراه باید یک دقیقه تبلیغات پخش شود تا هزینه شبکه تامین شود با توجه به این که شبکه جم روی دو ماهواره بطور همزمان پخش می گردد پس نیاز است به ازای هر دو دقیقه یک دقیقه تبلیغات انجام گیرد. با توجه به اینکه نسبت تبلیغات شبکه های جم حدودا ده دقیقه به یک دقیقه است پس در بهترین حالت یک پنجم بودجه جم از این راه تامین می گردد.

اما سوالی که در ذهن مخاطب ایجاد می شود این است که اگر بودجه های جم از راه تبلیغات تامین نمی شود پخش تبلیغات به چه دلیلی صورت می گیرد.

شبکه جم تی وی

تبلیغات محصولات ایرانی در جم

 

مهمترین دلایل پخش تبلیغات ایرانی در شبکه جم:

الف) پوشش برای بحث مالی و انکار وابستگی جم تی وی به نهادهای پشت پرده:با توجه به اینکه جم تی وی سیاست های فرهنگی غرب برای تغییر در جامعه ایران را دنبال می کند برای اینکه ماهیت گردانندگان واقعی آن افشا نگردد احتیاج به یک سرپوش برای بحث تامین مالی و پولی شبکه دارد. بهترین سرپوش بحث تبلیغات است.

ب) ایجاد محبوبیت برای شبکه:جم تی وی با پخش محصولات ایرانی سعی در ایجاد محبوبیت برای شبکه و ادعای حمایت از تولید داخل را دارد نکته جالب این است که بعضی از مارک های تبلیغ شده در شبکه جم تی وی از ان شکایت کرده اند. زیرا هرگز به شبکه سفارش تبلیغ نداده اند. این موضوع نشانگر آن است که جم تی وی از بسیاری از کالاهای ایرانی نه تنها پولی دریافت نمی کند بلکه صاحبان کالاها از وجود تبلیغات جم تی وی بی اطلاع بوده اند. نمونه آن برند "یک و یک" و "پنیر صباح" است.

ج) بومی سازی شبکه :در علم روان شناسی این یک فرضیه اثبات شده است که هر چه یک پدیده برای شما آشناتر و به شما نزدیک تر باشد شما از آن شخص یا رسانه تاثیر بیشتری می پذیرد جم تی وی برای تاثیر گذاری هرچه بیشتر بر مخاطب ایرانی به وسیله تولیدات مسموم فرهنگی خود ،با تبلیغ کالاهای ایرانی سعی در ایجاد یک چهره ملی از خود دارد.

د) درامد زایی برای کشور ترکیه :خواستگاه و مقر اصلی جم تی وی ،کشور ترکیه است .یکی از اصلی ترین محور فعالیت های جم تی وی جذب گردشگر به کشور ترکیه به عنوان اصلی ترین کشور حامی جم است . تحت تاثیر تبلیغات جم تی وی از سال 2007 تا 2015(قبل از ناارامی های ترکیه) ما هرساله شاهد رشد 10% گردشگران ایرانی با مقصد ترکیه بوده ایم.

پشت پرده تبلیغات محصولات ایرانی در شبکه جم تی وی

پشت پرده تبلیغات محصولات ایرانی در شبکه جم تی وی
:
امتیاز : 3.4 تعداد رای : 59
برگرفته از پارس نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 40 19
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف