دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سرگرمیگوناگون عکسی که در شبکه های اجتماعی غوغا کرد!
شبکه های اجتماعی ، سوژه شبکه های اجتماعی
هزاران نفر در شبکه های اجتماعی عکسی را به اشتراک گذاشته اند که در آن کودکی سوری دست هایش را به نشانه تسلیم شدن بالای سر برده. شاید بخواهید بدانید داستان این عکس چیست.
بازدید : 13,729 نفر

عنصر تکان دهنده این عکس برای کسانی که آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته بودند ترسی بود که در چشمان این کودک موج می زد؛ انگار که تفنگی را به طرفش نشانه گرفته باشند. در حقیقت، تفنگی در کار نبود، بلکه دوربینی بود که آن صحنه را برای تماشای دیگران ثبت کرد.

اما این عکس کار چه کسی است و چه داستانی پشت آن نهفته است؟

 

عکس کودکعکاس اصلی این عکس – عثمان ساغرلی– و در مورد چگونگی این عکس از وی سوال شده است

این عکس زمانی از طریق شبکه های اجتماعی در اینترنت پخش شد که نادیا ابو شعبان، عکاس خبری ساکن غزه، آن را سه شنبه هفته پیش در توییتر گذاشت. عکس العمل کاربران به این عکس از این قبیل بود:"اشکم را درآورد"، ”"چقدر غم انگیز"، و "شکست بشریت".

توییت اولیه نادیا حالا بیش از بیست هزار بار مجددا توییت شده. جمعه هفته پیش هم روی شبکه اجتماعی ردایت گذاشته شد و دوباره موجی از احساسات را برانگیخت و بیش از پنج هزار رای مثبت گرفت و هزار و ششصد نظر درباره آن داده شد.

عثمان ساغرلی، عکاس اهل ترکیه، این عکس را در سال 2114 گرفت

چیزی نگذشت که ادعاهایی مبنی بر جعلی بودن یا برنامه ریزی شده بودن این عکس در هر دو شبکه مطرح شد. خیلی ها می خواستند بدانند چه کسی این عکس را گرفته و چرا بدون نام عکاس منتشر شده. ابو شعبان تائید کرد که عکس را خودش نگرفته ولی نتوانست توضیح دهد که کار چه کسی است.

یکی از کاربران وبسایت ایمگور که موفق شده بود رد عکس را در بریده ای از یک روزنامه پیدا کند مدعی شد که عکس واقعی است اما "حوالی سال 2112" گرفته شده و کودکی که در عکس دیده می شود در حقیقت یک پسر است. او همچنین گفت که شخصی که این عکس را گرفته عثمان ساغرلی، عکاس خبری ترکیه است.


ما برای تایید واقعی بودن این عکس با ساغرلی که حالا در تانزانیا کار می کند تماس گرفتیم. حقیقت این است که این کودک نه یک پسر بلکه یک دختر چهار ساله به نام هدی است. این عکس در دسامبر سال گذشته در اردوگاه پناه جویان عتمه در شمال غرب سوریه گرفته شده. هدی به همراه مادر و دو برادر و خواهر دیگرش به این اردوگاه که در 151 کیلومتری خانه آنها در حما قرار دارد سفر کرده.

ساغرلی می گوید "داشتم با لنز تله عکس می گرفتم و او هم فکر کرد که اسلحه است. بعد از گرفتن عکس متوجه شدم که واقعا ترسیده چون لبش را گاز گرفته بود و دست هایش را بالای سر برده بود. بچه ها وقتی دوربین می بینند معمولا یا فرار می کنند، یا صورتشان را می پوشانند و یا لبخند می زنند." او می گوید عکس بچه های ساکن اردوگاه خیلی چیزها را برملا می کند.

"کسانی که در اردوگاه زندگی می کنند آواره شده اند. با تماشای بچه ها بهتر می شود فهمید که چه بلایی سرشان آمده. بچه ها احساساتشان را خیلی معصومانه منتقل می کنند ولی بزرگ ترها نه."

این عکس ابتدا در ماه ژانویه و در روزنامه "ترکیه" منتشر شد. ساغرلی 25 سال است که برای این روزنامه کار می کند و خبرهای مربوط به جنگ و بلایای طبیعی در دیگر کشورها را پوشش می دهد.

این عکس در آن زمان بین کاربران ترک زبان شبکه های اجتماعی خیلی صدا کرد اما چند ماهی زمان لازم داشت تا بین کاربران انگلیسی زبان هم پخش شود و مخاطبان غربی خود را پیدا کند.

عکسی که در شبکه های اجتماعی غوغا کرد!

عکسی که در شبکه های اجتماعی غوغا کرد!
4.596
برگرفته از افکارنیوز - /م
این مطلب مفید بود ؟ 87 9
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف