نمناک سرگرمیآیا میدانید امسال شب یلدا چند ساعت و چند دقیقه است؟
شب یلدا ، زمان طولانی ترین شب سال
همانطور که می دانید شب یلدا بلندترین شب سال است و در این شب فصل زمستان نیز آغاز می شود. اما آیا واقعا شب یلدا یک شب طولانی است؟ اگر پاسخ مثبت است، این شب چقدر طولانی است؟

طولانی ترین شب سال چند دقیقه بیشتر است

یکی از ویژگی های ایرانیان باستان برگزاری جشن های متعدد در اوقات مختلف سال است که تقریباً همگی آنها در پیوند با پدیده های طبیعی هستند و به همین دلیل بر مبنای تقویم خورشیدی مشخص می شدند. در گاهشماری تقویمی ایران باستان هرروز از ماه دارای نام خاص خود بود و هر بار که نام ماه و نام روز با هم منطبق می شد، جشنی بدین مناسبت برپا می شد. علاوه بر این جشن های ماهیانه، آیین هایی دیگری نیز در طول سال برگزار می شد که از آن میان، آیین شب یلدا هنوز هم در میان ایرانیان گرامی داشته می شود.

کوتاه و بلند شدن شب های سال یکی از اتفاقاتی است که انسان هر روز با آن مواجه می شود و اهمیت مهمی در زندگی روزمره مردم داشته و دارد.
همین مسئله سبب شده نحوه زندگی در کشورهایی که طول شب و ‏روز آنها تنها چندساعت است با کشورهایی که تقریباً طول و شب روز آنها با هم برابر است، تفاوت آشکاری داشته باشد.‏

ایرانی ها اما از بسیار قدیم با احاطه به علم نجوم از این تغییر مطلع بوده اند و شب یلدا را با سنت های ویژه ای در نظر گرفته اند. این در حالی است که شب یلدا گاهی فقط یک دقیقه یا حتی کمتر با شب های قبل و بعد خود تفاوت دارد.با پشت سر گذاشتن اول مهر که برابری شب و روز در کل کره زمین اتفاق می افتد،به مرور در نیمکره شمالی به طول شب ها اضافه و از طول روزها کاسته می شود و در نهایت در شب اول زمستان طولانی ترین شب سال یا همان شب یلدا اتفاق می افتد.

شب یلدا

طول شب یلدا

از لحاظ اوقات شراعی شامگاه روز پنجشنبه 30 آذر 1396، لحظه غروب خورشید ساعت 16:55 دقیقه و طلوع خورشید در بامداد جمعه اول دی ماه، ساعت 7:10 دقیقه خواهد بود که با این حساب طولانی ترین شب سال با مدت زمان 14 ساعت 15 دقیقه رقم می خورد.
از لحاظ نجومی اما گفته می شود که طولانی ترین شب امسال 14 ساعت و 17 دقیقه خواهد بود.

بررسی اینکه شب یلدا چند ساعت و دقیقه است

شب یلدا

طول شب یلدای 96

در پایان طولانی ترین شب سال، روز اول دی ماه کوتاه ترین روز سال در نیمکره شمالی خواهد بود. شب یلدا یا شب چله از لحاظ نجومی اول زمستان و برابر با انقلاب زمستانی است.
خورشید در حرکت سالیانه خود در اول زمستان در جنوبی ترین نقطه شرق طلوع کرده و در جنوبی ترین نقطه غرب غروب می کند و با کم شدن زاویه حرکتی خورشید در آسماندر این زمان ما شاهد بلندترین شب سال و کوتاه ترین روز سال هستیم چرا که مدار حرکت زمین با دایره البروج 23/5 درجه اختلاف دارد و در نقطه انقلاب زمستانی زمین به پایین ترین حد خود و بیشترین اختلاف با مدار دایره البروج می رسد که23/5 – درجه است.

ولی از انقلاب زمستانی و یا شب چله به بعد خورشید از جنوبی ترین نقطه شرق و غرب فاصله گرفتهو کم کم به نقطه شرق و غرب نزدیک شده تا به اعتدال بهاری برسد.

ایرانیان باستان به این تقسیمات زمان و تفاوت طول شبانه روز و به صورت طبیعی زوایای بین مدارات اشراف کامل داشته اند و آن را در محاسبات خود لحاظ می کردند. فراموش نکنید که یلدا واژه ای سریانی به معنای تولد است که به زایش مهر تابان پس از شبی طولانی اشاره دارد.

امسال شب یلدا چند ساعت و چند دقیقه است؟

امسال شب یلدا چند ساعت و چند دقیقه است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از خبرآنلاین / ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف