دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سرگرمیفال شخصیت شناسی از روی ریخت و تیپ بدنی افراد
شخصیت شناسی ، شخصیت شناسی چهره
در این بخش با شخصیت شناسی جالب تیپ بدنی شما می توانید با بکارگیری از این روش به شخصیت افراد مورد نظر خود تا حدودی پی برده و با آنان بهتر و موثرتر ارتباط برقرار کنید.
بازدید : 11,226 نفر

شخصیت شناسی از روی ریخت افراد

تیپ بدنی و جسمانی در همه ی افراد به صورت متفاوت است برخی از افراد از وضعیت بدنی متوسط و برخی چاق و برخی دیگر لاغر برخوردار هستند اما جالب است بدانید بر همین اساس می توان به شخصیت درونی این افراد پی برد چراکه این گفته از نظر علمی توسط روانشناسان اثبات شده است.

در این مطلب قصد داریم انواع تیپ های بدنی افراد را برای شما شرح دهیم.

الگوهای شخصیتی با هدف طبقه بندی افراد به دسـتـه های متـمـایـز از یکدیـگر در علم روانشناسی مورد استفاده فراوان قرار می گیرند. یـکـی از ایـن الـگوهـای شخصیتی که توسط ویلیام شلدون ابداع گردیده است شخصیت افـراد را بـر اساس ساختار جسمانی و جثه بدنشان به 3 دسته اصلی که سوماتوتیپ نامیده می شوند، طـبـقـه بـنـدی کرده است.

شما می تـوانـیـد بـا بـکارگـیـری ایـن الـگوهـا بـه شخصیت افراد مورد نظر خود تا حدودی پی برده و با آنان بهتر و موثرتر ارتباط برقرار کنید.

سوماتوتیپ ها بدین قرار می باشند:

آندومورف ( فربه )

اکتومورف ( لاغر )

مزومورف ( عضلانی )

اکنون یک به یک به تشریح آنها میپردازیم:

1- آندومورف(endomorph):آنـدومورف ها از نـظر فـیـزیک بدنی معمولا دارای دور کمر پـهن و شانه های باریک و کم عرض هستند (گلابی شکل). چـربـی فـراوانـی سـرتـاسـر بدنشان را فراگرفته است بـخصوص در نواحی زانوها وبازوها. امـا قـوزک پـاهـایشان و مچ دستهایشان باریک ولاغر می باشند که سـبـب بـیشتر به چشم آمدن دیگر نواحی چاق بدنشان می گردد.

شکل ظاهری:گوشتالو، فربه، اجزاء احشایی رشد یافته، گلابی شکل.

خصایص شخصیتی:لذت گرا، خوش مشرب، بردبـار، راحـت طـلـب، صلح جـو، شـوخ طبع، خیره سر، آسوده خاطر، خواب سنگین و طولانی مدت، عاشق خوراکی، مـحـتاج محبت، خونسرد، کارها را پشت گوش می اندازند.

خصایص فیزیولوژیکی:موهای چرب، رنگ پوست رنـگ پـریده، مـتـابـولیـسـم پایـیـن، مستعد عوارض کلسترول بالا، چاقی مفرط، آلرژی و ناراحتی های سینوسی .

آدمک

2- اکتومورف(ectomorph):اکتـومـورفها نقطه مقابل آندومورفها می باشند. از لحاظ فیزیکی دارای شانه ها و دور کمر باریک، صورت لاغر و پـیـشانی بلند و کشـیـده، قفسه سینه لاغـر و بـاریـک و دسـت و پـاهـای نـحـیـف بـوده و چـربی اندکی در بدنشان موجود میباشد. هرچند ممکن است به اندازه آندومورف ها غذا بخورند اما چـنین بنظر میاید که هیچگاه اضافه وزن پیدا نمیکنند (بزرگترین دغدغه آندومورف ها).

شکل ظاهری:لاغر و نحیف، ظریف، عضلات ضعیف، قـفـسه سیـنـه صـاف و مسطـح، بلند قامت، مغز بزرگ، اجزاء صورت و رگهای بیرون زده و برجسته.

خصایص شخصیتی:متفکر، آرام و ساکت، شکننده، خجالتی، حسـاس، کنـاره گیـر، درون گرا، دلواپس، عدم ابراز احساسات، هنرمند، غیر قابل پـیـش بـیـنـی، خـلاق، قـوه تخیل بالا، بد خلق، کارها را خوب شروع کرده اما درست به پایان نمـی رسـانند.

خصایص فیزیولوژی:پوست خشک و سرد، متابولیسم بالا، مستعد عوارض اظطراب، بی خوابی، دردهای قاعدگی (در زنان) و یبوست.

آدمک

3- مزومورف(mesomorph):مـزومـورف هـا بـیـن آنـدومـورف هـا و اکـتومورف ها جای دارند. از لحاظ فیزیکی دارای ترکیب مطلوبتری بـوده و بـه اصـطـلاح دارای تـنـاسـب انـدام می باشند. دارای سر بزرگ، شانه های پهن(چهار شانه) و مـیـان تـنـه بـاریـک هـمراه با بازوها و زانوهای نیرومند و چربی خیلی کمی در بدنشان هستند.

شکل ظاهری:عضلانی، مستطیل شکل، پوست کلفت، سر بزرگ.

خـصایص شخصیتی:عمل گرا، فعال، نـیـرومـند، سـتـیـزه جـو، مـاجـراجـو، بـی بــاک، بیتفاوت نسبت به عقاید دیگران، گستاخ، سلطه جو، عاشق ریسک کردن،قدرت طلب، طعنه زن، علاقه مند به فعالیت های بدنی، تغذیه وخواب منظم.

خصایص فیزیولوژیکی:تعرق زیاد، احساس عطش، مستعد عـوارض مـعده، بواسیـر، تبخال.

آدمک

تـوجه داشـته باشـید که الزاما تقسیم بندی فـوق همیشه برای همه صادق نبوده و این احتمال وجود دارد که مثلا فردی دارای جثه و اندام اکتومورف بوده اما برخی ازخصوصیات شخصیتی آندومورف ها و یا مزومورف ها را از خود بروز دهد. بـنابراین از آنجایی که هیچ چیز %100 نیست، از پیش داوری ها وقضاوتهای زود هنگام اشخاص خود داری کنید.

شخصیت شناسی از روی ریخت و تیپ بدنی افراد

شخصیت شناسی از روی ریخت و تیپ بدنی افراد
2.946
برگرفته از پرشین وی - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 27 19
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف