نمناک اخباراقتصاد شرایط دریافت وام جدید مسکن
وام جدید مسکن ، وام جدید مسکن
بانک مسکن در ابلاغیه ای 3 شرط اصلی دریافت وام جدید مسکن را اعلام کرد. در این اطلاعیه راه فرعی هم پیش بینی شده است.
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1394

3 شرط دریافت وام جدید مسکن

بانک مسکن دستورالعمل پرداخت سه نوع تسهیلات جدید مسکن در شهر تهران و سایر شهرها را به شعب خود ابلاغ خود کرد.

در این دستورالعمل که اخیرا مصوبه آن از سوی شورای پول و اعتبار به تصویب رسید، بانک مسکن دو راه فرعی و یک حریم جدید برای دسترسی زوج های خانه اولی به تسهیلات 160 میلیونی مسکن از محل سپرده گذاری یک ساله در صندوق پس انداز یکم، وام 100میلیونی از محل اوراق و وام ترکیبی 140 میلیون تومانی تعریف کرده است.

راه فرعی اول دسترسی به وام را برای آن دسته از زوج های خانه اولی که می خواهند آپارتمان وام دار خریداری کنند، ایجاد کرده است. آپارتمان هایی که در حال حاضر دارای یکی از تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن هستند و مالک آنها در حال پرداخت اقساط تسهیلات به بانک هستند برای فروش به زوج های خانه اولی مشمول یکی از این سه شکل وام خواهند شد.

مشروط به اینکه این وام های جدید بعد از کسر مانده بدهی مربوط به وام قبلی آن آپارتمان، پرداخت خواهد شد. به طور مثال اگر یک واحد مسکونی که قبلا مالک آن تسهیلات خرید همان واحد را دریافت کرده است در حال حاضر 30 میلیون تومان بابت بازپرداخت اقساط به بانک بدهکار باشد زوج خانه اولی برای خرید آن خانه می توانند از صندوق یکم به جای 160 میلیون تومان 130 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

در قالب راه فرعی دوم امکان دریافت وام خرید مسکن در خارج از محدوده شهرها هم فراهم شد. در مصوبه شورای پول و اعتبار آمده است:تسهیلات جدید مسکن در شهر تهران، مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر و سایر مناطق شهری پرداخت شود ولی بانک مسکن در دستورالعمل روز گذشته خود به شعب این بانک اجازه داده است مشروط به ارزنده بودن پلاک مسکونی، سند دار بودن آپارتمان و یکسری دیگر از ملاحظات بانکی و حقوقی بتوانند در خارج از محدوده شهرها (به عنوان مثال در حومه تهران یا خارج از مناطق 22 گانه) وام های جدید را به متقاضیان پرداخت کنند.

همچنین حریم تعیین شده از سوی بانک مسکن مربوط به وام 160 میلیونی صندوق پس انداز مسکن یکم است که در قالب دو فقره وام 80 میلیونی در شهر تهران به هر کدام از زوجین (زن و شوهر) پرداخت می شود. براساس دستورالعمل جدید بانک مسکن فقط زوج هایی می توانند سقف تسهیلات صندوق یکم یا وام 160 میلیون تومانی را دریافت کنند که اولا آپارتمانی با قیمت حداقل 200 میلیون تومان خریداری کنند و ثانیا مالکیت آپارتمان به صورت 3 دانگ3 دانگ بین زن و شوهر تقسیم شود.

در عین حال بانک به زوجین اجازه داده میزان مالکیت مشارکتی آپارتمان را بین خودشان با شرایطی غیر از 3 دانگ – 3 دانگ تعیین کنند اما در این حالت هر فقره وام 80میلیونی براساس 80 درصد ارزش ریالی سهم هر یک از زوجین محاسبه و پرداخت می شود. به این صورت که اگر فرضا یک آپارتمان با نسبت مالکیت 2دانگ – 4 دانگ بین زوجین، توسط آنها خریداری شود، بانک مسکن ابتدا ارزش ریالی 2 دانگ آپارتمان را محاسبه و سپس معادل 80 درصد آن را به مالک 2 دانگ وام می دهد که در این حالت الزاما سقف وام به وی تعلق نمی گیرد.

وام 160 میلیونی به زوج هایی که آپارتمان خریداری شده از سوی آنها فقط به نام یکی از زوجین باشد تعلق نمی گیرد. بانک مسکن برای تقویت بهداشت اعتباری و کنترل مطالبات غیرجاری خود هنگام پرداخت وام های جدید به متقاضیان خانه اولی نسبت به تمکن مالی خانه اولی ها از طرق مختلف همچون صورت حساب بانکی، فیش حقوقی و... استعلامات لازم را به عمل می آورد. برای این منظور اگر چه شرط حداقل حقوق سرپرست خانوار در دستورالعمل بانک مسکن قید نشده است اما طبق عرف سیستم بانکی اقساط تسهیلات خرید مسکن نباید از 60 درصد دستمزد ماهانه سرپرست خانوار تجاوز کند؛ به این معنی که برای وام 160 میلیونی، زوج های وام گیرنده باید فیش حقوقی حداقل 3 میلیون تومانی ارائه کنند. وام صندوق پس انداز مسکن یکم به آپارتمان های حداکثر با عمر بنای 15 سال و وام خرید مسکن از محل اوراق به واحدهای مسکونی با عمر بنای حداکثر 20 سال تعلق می گیرد.

شرایط دریافت وام جدید مسکن

شرایط دریافت وام جدید مسکن
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 293
برگرفته از دنیای اقتصاد /ن
این مطلب مفید بود ؟ 207 86
نظر کاربران
قاسم

قاسم

این وام های ارایه شده فقط به درد شاغلین شرکتها و پولدارها میخوزه من فقیر بیکار چطور می تونم وام بگیرم کاشکی طرحهای دولت شامل ما فقیران و جوانان بیکار بشه نه جوانان پولدار

پاسخ دادن 56 7
اکبر

اکبر

واقعا خسته نباشید من اگه برجی 3میلیون داشتم.احتیاجی به وام مسکن نداشتم .

پاسخ دادن 23 3
امیر

امیر

سلام به فکر کارگرها هم باشد که دریافتیه انها ماهی 1200تومان است اینها بشتر نیاز به حمایت دولت دارن واکسرن مستعجرن مرسی

پاسخ دادن 17 1
ماری

ماری

سلام. ما کارمندان اگه ماهی 3میلیون حقوق داشته باشیم می توانیم با پس اندازی که در این مدت داشته ایم خونه بخریم و دیگر نیازی به وام نداریم. همیشه این وام مخصوص پولدارها بوده و کسی به فکر کارگر و کارمند نیست

پاسخ دادن 13 4
مجید سعادتی کیا

مجید سعادتی کیا

وام مسكن با کارمزد4%خوبه، نه با نزول 17.5%. همه چیز را با کشورهای خارجی به نرخ دلار مقایسه می کنند،اما به خودمان که میرسیم به ریال حساب می کنید.عججججججب!!!!!!!!!!!!!!؟

پاسخ دادن 12 0
الهه

الهه

سلام کاش سود وامها رو کم کنن اینطوری نمیشه قسطا رو داد اخه خرج خونه بچه ها هست نمیشه هوا خورد که مگه چقدر درامد داریم

پاسخ دادن 12 0
مصطفی

مصطفی

یک ماه افتادم دنبال وامش تمام زندگیم رو هم دارم میفروشم که صاحب خونه بشم امیدوارم که بتونم کمر خم نکنم زیرش

پاسخ دادن 7 0
پدرام

پدرام

نوزل خور میشه یکم بهش التماس کرد دلش به رحم بیاد ولی نزول خور بانکی هیچ رحمی سرش نمیشه .مثل داعش زن و بچه رو میندازه کف خیابون

پاسخ دادن 15 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف