نمناک اخباراقتصاد قانون جدید در شرایط پیش فروش خودرو
پیش فروش خودرو ، خودرو
شرایط جدید پیش فروش خودرو بر اساس یک قانون جدید در رابطه با دریافت مبلغ درصدی از قیمت به عنوان پیش پرداخت تعیین شد.
تاریخ انتشار : 19 تیر 1395

شرایط جدید پیش فروش خودرو تعیین شد

براساس یک قانون جدید، خودروسازان و واردکنندگان خودرو مجاز نیستند در قراردادهای پیش فروش مبلغی بیش از 50 درصد قیمت خودرو را به عنوان پیش پرداخت دریافت کنند.
 
خودروسازان و واردکنندگان خودرو از پیش فروش محصولات خود به عنوان روشی برای تامین منابع مالی مورد نیاز استفاده می کنند. تامین منابع مالی از طریق پیش فروش خودرو در شرکتهای واردکننده خودرو با شدت بیشتری در جریان است، به گونه ای که برخی کارشناسان معتقدند بسیاری از شرکتهای واردکننده خودرو، از سرمایه خود برای واردات خودرو استفاده نکرده و منابع مالی مورد نیاز را تنها از طریق پیش فروش خودرو تامین می کنند.
 
در این زمینه چندی پیش یک واردکننده خودرو اظهار کرده بود که روش تامین منابع مالی برای واردات خودرو، پیش فروش و استفاده از پول مردم برای خرید و واردات خودرو است.
به گفته وی شرکت واردکننده خودرو حدودا پنج درصد قیمت خرید خودرو را از سرمایه خود تامین کرده و مابقی را از محل پیش فروش خودرو و جمع آوری پول مصرف کنندگان به دست می آورد.
 
فربد زاوه با بیان اینکه کسب و کار نمایندگی های رسمی خودروسازان خارجی در ایران نه از سرمایه خودشان بلکه از جیب مردم می چرخد، تصریح کرده بود که هر وقت نمایندگی های واردکننده خودرو شرایط فروش خود را از پیش فروش به حالت فروش نقدی و تحویل روز تغییر دادند، می توان گفت که سرمایه خود را وارد این کسب و کار کرده اند، اما هم اکنون این سرمایه مردم است که کسب و کار آنها را بسیار پر رونق کرده است.
 
اکنون این موضوع در تدوین اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مدنظر قرار گرفته است، به گونه ای که برای دریافت پیش پرداخت در روش های پیش فروش خودرو، سقف تعیین شده است.
 
در این زمینه در تبصره 1 ماده 4 این قانون تاکید شده است:" حداکثر مبلغ قابل دریافت در قراردادهای پیش فروش خودرو معادل 50 درصد قیمت فروش نقدی محصول مورد نظر در هنگام عقد قرارداد است".
 
اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو چندی پیش از سوی معوان اول رییس جمهوری ابلاغ و اجرای آن آغاز شد.

قانون جدید در شرایط پیش فروش خودرو

قانون جدید در شرایط پیش فروش خودرو
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف