نمناک اخبارجامعه پذیرفتن شروط ایران برای حج 96 توسط عربستان
شروط حج ، شروط حج
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد عربستان تمام شروط ایران برای سفر حج امسال را پذیرفته است.
تاریخ انتشار : 14 تیر 1396
بازدید : 2,238 نفر

عربستان شروط ایران برای حج را پذیرفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پذیرش شروط ایران از سوی طرف عربستانی برای حج امسال خبر داد. 

رضا صالحی امیری،در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت اظهارداشت:سیاست رسمی نظام برگزاری حج با عزت است که امنیت حجاج تامین شود و برای این کار همه مسیرهای ممکن را طی کردیم و طرف عربستانی شروط ایرانی را پذیرفت و مکتوب کرد.
شروط حج

 

وی ادامه داد:ثبت نام ها انجام شده و همه اقدامات و امکانات تدارکاتی لازم در حال تهیه است؛ 9 مردادماه اولین گروه اعزام می شوند؛ تصمیم نظام اعزام حجاج بر اساس برنامه ریزی از قبل تعیین شده است.
 
موافقت شورای عالی امنیت ملی با حضور زائران ایرانی در عربستان
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت:شورای عالی امنیت ملی حضور زائران ایرانی در حج امسال را تصویب کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در حاشیه بازدید از ترمینال حجاج فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و در دیدار با مسئولان شرکت فرودگاهی اظهار کرد:جلسه شورای امنیت ملی درباره حج 10 روز پیش تشکیل شد و تصمیم برای اعزام زائران ایرانی به عربستان مصوب شده و جای هیچ تردیدی نیست و ان شاءالله زائران هرچه باشکوه تر در این مراسم شرکت می کنند.

وی افزود:شاید در صحبت هایی که در این باره شد، ابهاماتی وجود داشته باشد؛ ولی جلسه شورای امنیت ملی تشکیل شده و ما هماهنگی های لازم را در این باره انجام داده ایم.

سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد:اینکه گفته می شود حضور زائران در حج تصمیم نظام است، معنایش آن است که تمام ارکان نظام الان پای حج ایستاده اند و همه ملتزم اند حج به خوبی انجام شود.

قاضی عسکر همچنین درباره طرح مجلس برای سوال از سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام زائران به عربستان در شرایط بحرانی و حساس سیاسی منطقه گفت:توضیح دادن یکی از وظایف ما است. چنانچه قبلا در کمیسیون امنیت ملی، کمیسیون فرهنگی و در صحن علنی مجلس به صورت ویژه گزارش جامعی را از تفاهم نامه با عربستان و اقدامات صورت گرفته ارائه کرده ام و جای ابهامی وجود ندارد. آخرین موضوع به جلسه شورای عالی امنیت ملی برمی گشت که در آن نیز حضور زائران ایرانی در حج مصوب شده است.

وی بیان کرد:اگر مشکل غیرمترقبه ای پیش نیاید و طبق روند معمول همه کارها انجام شود، شاهد حجی باشکوه خواهیم بود.

او درباره حضور نمایندگان وزارت خارجه در عربستان نیز توضیح داد:اقدامات کنسولی انجام شده، نمایندگان اعزامی این وزارتخانه مشخص شده اند و به احتمال قوی یکی، دو روز آینده ویزای آن ها صادر می شود. وضعیت تیم پزشکی نیز این گونه است.

وی ادامه داد:نرم افزاری که برای حج در نظر گرفته شده از طریق استان ها در حال ثبت اطلاعات زائران به همان شکلی است که عربستان می خواهد و به سمتی می خواهیم که ویزای الکترونیکی زائران صادر شود و مشکلی نخواهد بود.
 
بدرقه حجاج ممنوع شد
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در حالی امروز (چهارشنبه) از ترمینال حجاج در فرودگاه امام خمینی (ره) بازدید کرد که کمتر از یک ماه دیگر یعنی 5 مردادماه اعزام زائران ایرانی به عربستان آغاز می شود.

حجت الاسلام والسلمین سیدعلی قاضی عسکر در دیداری که با مقامات شرکت فرودگاهی ایران که پیش از بازدید از پایانه های حجاج در فرودگاه امام خمینی (ره) داشت تأکید کرد:زائرانی که امسال به حج تمتع اعزام می شوند، به هیچ وجه نباید بدرقه کننده داشته باشند.

وی افزود:با توجه به شرایط فرودگاه ها، اصلا امکانی برای حضور بدرقه کنندگان وجود ندارد، برای همین با استان ها هماهنگ شده بدرقه پیش از اعزام به فرودگاه و در مساجد و تکایا انجام شود.

زائرانی که امسال به حج تمتع اعزام می شوند، به هیچ وجه نباید بدرقه کننده داشته باشند. وی اضافه کرد:طبق تمهیدات صورت گرفته، از شرکت فرودگاه ها درخواست می شود حداقل 48 ساعت پیش از اعزام بار زائران به فرودگاه منتقل و تدابیر لازم انجام شود، چرا که مقداری نگران شیطنت هایی هستیم که ممکن است ما بی اطلاع از آن باشیم.

او همچنین از پلیس فرودگاه درخواست کرد زمان لازم را برای توجیه زائران نسبت به حمل مواد مخدر بگذارد و در زمان مقتضی، توصیه های بهداشتی به زائران ارائه شود.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین درخواست کرد برای انگشت نگاری زائران سریع تر هماهنگی لازم را انجام دهند، چرا که به حوادث احتمالی در عربستان کمک می کند.

قاضی عسکر ادامه داد:ما واقعا نگرانی هایی داشتیم که از اول سال هم مرتب پیگیر بودیم تا سرانجام این اتفاق میمون و مبارک رخ داد. البته فضای مسمومی در جامعه پیش آمده که نگرانی هایی را در پی داشته، اما در حال کاهش است. قطعا در فرودگاه مسافر استرس هایی دارد که باید کمک شود کاهش یابد.

او در ادامه با تأکید بر لزوم افزایش ظرفیت فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) اظهار کرد:هم اکنون یک میلیون و 200 هزار زائر ایرانی به عراق اعزام می شوند که جمعیت آن ها پس از تأمین امنیت در عراق و سطح موصل در حال افزایش است. طبق آمار، در اربعین نیز بیش از دو میلیون زائر به عراق اعزام شده اند که اگر جمعیت عمره را بالغ بر دست کم یک میلیون زائر در نظر بگیریم، لازم است ظرفیت این فرودگاه افزایش یابد و ایده ای که در سال های قبل برای ایجاد پایانه خرید در کنار فرودگاه مطرح شده بود اجرا شود.

نویدی - مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور - نیز با اشاره به نقش اقتصادزای فرودگاه ها اظهار کرد:برنامه ما این است که در پنج سال اول ظرفیت اعزام حجاج و زائران از این فرودگاه به 20 میلیون نفر برسد.

همچنین شیرمردی، معاون توسعه و زیرساخت فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت:در حج امسال این فرودگاه به 35 هزار زائر خدمات می دهد که 20 هزار زائر از تهران و 15 هزار نفر دیگر زائر شهرهای دیگر هستند.

به گفته او، اعزام زائران به حج از 5 مردادماه امسال آغاز و تا 5 شهریورماه ادامه دارد. همچنین بازگشت زائران از 15 شهریور آغاز و تا 5 مهرماه امسال ادامه دارد.

شیرمردی افزود:دسترسی اتوبان های اطراف به این فرودگاه برای حجاج بررسی و تسریع شده و امکاناتی چون مسقف کردن پایانه، نصب صندلی، سرویس بهداشتی برای سالن حجاج در نظر گرفته شده است.

در ادامه این دیدار که در فرودگاه بین المللی امام خمینی برگزار شد، بذرکار - مسئول فرهنگی این فرودگاه - از پنج طرح فرهنگی که همزمان با حج اعزام می شود، خبر داد و گفت:طرح «سفیر مهربانی» برای کمک به زائران، «شمیم بهشت»، «رنگ و بوی بهشت»، «لحظه دیدار و لبیک» همزمان با اعزام زائران به حج اجرا خواهد شد.

وی افزود:نخستین پرواز اعزامی زائران نیز با بدرقه خادمان حرمین عبدالعظیم خواهد بود.

در پایان این دیدار حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر - سرپرست حجاج ایرانی - بازدیدی از ترمینال در حال ساخت حجاج داشت و همچنین از پایانه "سلام" که هم اکنون زائران ایرانی از آن به حج اعزام می شوند با همراهی مقامات فرودگاهی بازدید کرد.

پذیرفتن شروط ایران برای حج 96 توسط عربستان

پذیرفتن شروط ایران برای حج 96 توسط عربستان
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 5
برگرفته از فارس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 3 2
نظر کاربران
احمد

احمد

سلام میخواستم سئوال کنم بنطر شما این ال یهود قابل اعتماد است که باید به انها اعتماد کنیم .این شیطان صفتان وهابی تشنه خون ماهستند وبهر طریقی شده میخواهند شیعه رامورد توهین وتحقیروجسارت قرار داده ودر فرصت مناسب خونش رابریزند.ال یهود جنایتکارقابل اعتماد نیست عقلا گفته اند علاج واقعه قبل از وقوع.خداوند چشم وعقل وهوش داده که عاقلانه بیندیشیم وگرنه به چاه میافتیم.

پاسخ دادن 0 0
سیا

سیا

الیهود

پاسخ دادن 0 0
سیا

سیا

مردم ایران تماما شیعه نیستن.اونااگه خاهان خون شماهستن حتما توکارایی ک ربط نداشته ب شما دخالت کردین.ولیکن سعودیهای ملخ خوری ک الان ازشون ب بدی یاد میکنید کل عقایداسلامیتون ازهمین عربستانه احیانا فکرکنم البته

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف