شرکت های سهام عدالت

شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت کدامند؟

تاریخ انتشار : 6 فروردین 1397کد مطلب : 66188زمان مطالعه : 3 دقیقه
جزئیات شرکت های سرمایه پذیر سبد سهام عدالت جهت واریز سود به حساب مشمولان شفاف سازی شد.

 شرکت های سهام عدالت را بشناسید

سهام عدالت با تصمیم دولت نهم، به واسطه شرکت های تعاونی استانی به برخی از شهروندان که شرایط ویژه ای داشتند، عرضه شد، اما با گذر زمان حواشی و مشکلات زیادی بر سر راه اجرای این طرح به وجود آمد.

یازده سال از آغاز طرح واگذاری سهام عدالت می گذرد و حدود 49 میلیون نفر طی این سال ها انتظار دریافت سود قابل توجهی را داشتند، اما درنهایت در نخستین مرحله پرداخت سود (سال مالی 95) برخلاف تمام انتظار ها سودی ناچیز برای مشمولان واریز شد که گله مندی عده ای را به همراه داشت.
 
طبق آنچه اعلام شد؛ شخص دارنده ی سهام اجبار و الزامی در رساندن سهم خود به سقف 1 میلیون تومان را ندارد و فرد دارنده سهام به میزان سهم خود فقط برای 1 مرتبه می تواند سود دریافت کند و پس از آن پول فرد در حساب دولت بایکت می شود و به حساب دولت می رود اگر شخص سهامدار، سهام خود را به سقف 1 میلیون تومان برساند سالانه سود مستمری را دریافت می کند.
 
هر چند که مشمولان سهام عدالت بدون پرداخت وجهی از این سهم دولتی بهره مند می شوند و آن را می توان نوعی یارانه بدانیم؛ سازمان متولی این طرح در سال های اخیر فراخوانی مبنی بر افزایش سرمایه افراد خواهان سود بیشتر، صادر کرد اما بیشتر افراد دارنده سهام خود را به یک میلیون تومان نرساندند که با این تفاسیر در وحله نخست سودی کمتر از 50 هزار تومان دریافت کردند .
 
صدای گله مندی مشمولان سهام به گوش دولتمردان هم رسید و از بازخورد های آن می توان به اظهارات برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه دوسوم شرکت های سرمایه پذیر در طول این یازده سال زیان ده بودند و دولت توانسته تنها اصل پول ها را بازگرداند، اشاره کرد.
 
نبود نظارت های کافی در مدت اداره این سهام علت اصلی پیشروی در کج راهه ها بود که در نهایت منجر به سوددهی اندک در سال مالی 95 شد.
 
نظر به ضرورت تسهیل و تسریع آزادسازی سهام عدالت و مرتفع نمودن مشکلات موجود در این زمینه از قبیل:عدم تناسب سازوکار های قانونی پیش بینی شده، ناکارآمدی شیوه ساماندهی سهام، عدم امکان اعمال حقوق مالکانه توسط مشمولان و وجود ابهامات در شیوه شناسایی آن ها و همچنین ضرورت پیش بینی سازوکار آزادسازی سهام مزبور ، طرحی برای ساماندهی شرکت های سرمایه پذیر روانه مجلس شورای اسلامی شد.
 
مطابق این طرح، لایحه ساماندهی سهام عدالت اصلاح مواد 34 تا 38 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون مورد بحث قرار می گیرد.
در ماده 34 اصلاحی آمده است:در اجرای سیاست گسترش مالکیت عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی و بهبود درآمد خانوار ها و تشویق اقشار مردم به پس انداز و سرمایه گذاری، دولت مجاز است تا 40 درصد مجموع ارزش سهام شرکت های قابل واگذاری مشمول گروه های 1 و 2 ماده 2 این قانون را به اتباع ایرانی مقیم داخل کشور واگذار کنند.
 
با روی کار آمدن دولت یازدهم این لایحه برای آخرین بار پس از توقف 5 ساله و بحث میان مجلس و دولت، چالش های آزاد سازی سهام عدالت دوباره مطرح شد که دولت مردان تاکنون به نتیجه نهایی در این امر نرسیده اند.
 
برخی از کارمندان خدمات رسان در امور سهام عدالت حدود سه سال است که حقوق و مزایایی دریافت نکرده اند که درخواست و حق آنها در دستور کار قرار داده شده است. البته برخی از آنها از تعاونی های مربوط بخشی از مطالبه خود را دریافت کرده اند اما به طور کلی درخواست آنها مورد پیگیری است.
 
ارزش این سهام در بازار حدود 2.5 میلیون تومان است که برای نخستین بار به اقشار ضعیف جامعه سودی به صورت قانونی توزیع شده است.
بر اساس این گزارش فارغ از تمام فراز و نشیب های اجرای طرح سهام عدالت، به شرح جزئیات مالی شرکت های سرمایه پذیر پرداخته ایم.
 
لیست شرکت های سرمایه پذیر به تفصیل زیر است:
سهام عدالت
خصوصی سازی

شرکت های حاضر در سبد سهام عدالت کدامند؟

3.36
این مطلب مفید بود ؟42
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / ک
برچسب :
وبگردی