نمناک اخبارپزشکی و سلامت خطرات تهیه دارو از شرکت های فوریتی
شرکت های فوریتی ، تهیه کردن دارو
نباید داروها را از شرکت های فوریتی بگیریم چرا که این داروها از طریق شرکت های فوریتی به صورت قاچاق وارد میشوند و ثبت هم نشده اند.
تاریخ انتشار : 22 تیر 1396

از شرکت های فوریتی دارو تهیه نکنید

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو خطاب به معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گفت:راه حل مشکل کمبود دارو، تامین بدهی های شرکت هاست و نباید از شرکت های فوریتی دارو تهیه کنیم. دکتر اکبر عبداللهی اصل در همایش معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به چالش های حوزه داروخانه ها، گفت:برای رفع این چالش ها سامانه مدیریت داروخانه ها را ایجاد کردیم که خوشبختانه اکثر دانشگاه ها با آن هماهنگ شده اند. البته برخی از قسمت هایش مشکلاتی دارد که باید با تعامل آنها را حل کنیم.

وی با اشاره به کمبودها در حوزه دارویی، گفت:این کمبودها باید مدیریت شوند. در برخی داروهای مورد نیازمان کمبود وجود دارد؛ به عنوان مثال در زمینه داروی آلبومین وضعیت به این شکل است و برخی از شرکت ها برای افزایش قیمت این دارو به ما فشار می آورند، اما ما ایستادگی کرده ایم. البته تاکنون آلبومین را از طریق واردات تامین کرده ایم اما بازارش کنترل شده است و این وضعیت تا زمانی که فشار شرکت ها از بین برود، ادامه دارد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو با اشاره به طلب های سنگین شرکت های داروسازی، گفت:در حال حاضر برخی شرکت ها 600 روز و برخی از آنها 300 روز از بدهی هایشان مانده است و این موضوع می تواند در آینده نزدیک تبدیل به یک بحران شود. درباره همین داروی آلبومین اکنون خمیر آن به اندازه یک سال در خارج از کشور ذخیره شده، اما شرکت ها نمی توانند آن را وارد و فرآوری کنند زیرا بدهکارند.

 

 شرکت های فوریتی

داروهای قاچاق در شرکت فوریت های دارویی

 چعبداللهی اصل با بیان اینکه در عین حال تاکید می کنم که نباید داروها را از شرکت های فوریتی تهیه کنید، گفت:راه مان برای جبران این کمبودها این است که پول شرکت ها را تهیه کنیم، اما نباید داروها را از شرکت های فوریتی بگیریم. وزارت بهداشت هنوز هم تاوان فرآورده ها و داروهای هپاتیتایدز و داروهایی که منجر به کور شدن افرادی شده بودند را می دهد؛ چرا که این داروها از طریق شرکت های فوریتی به صورت قاچاق وارد شده بودند و ثبت هم نشده بودند.

وی با بیان اینکه 300 تا 400 قلم داروی بدون صاحب داریم، گفت این داروها را شرکتهای فوریتی وارد می کنند و جایی ثبت نشدند و نمایندگی رسمی نداردند.
وی در پایان تاکید کرد:تنها راه مان برای مبارزه با قاچاق، پیشبرد بحث سامانه رهگیری است بنابراین به آن توجه ویژه داشته باشید.

خطرات تهیه دارو از شرکت های فوریتی

خطرات تهیه دارو از شرکت های فوریتی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از ایسنا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف