نمناک سرگرمیآیا میدانید شفق قطبی چیست و چگونه به وجود می آید؟! + عکس های زیبا
شفق قطبی ، شفق های قطبی
شفق قطبی یکی از زیبا ترین پدیده های نور آسمان در هنگام شب است، بنابراین بهتر است بدانید که شفق های قطبی چگونه ایجاد می شوند و چه زمانی مشاهده می شوند؟

شفق قطبی :چه چیزی باعث ایجاد قطبی می شود؟کجا می توان شفق های قطبی را مشاهده کرد؟

شفق های قطبی یکی از زیباترین ،داراماتیک ترین و جادویی اتفاقاتی است که هر فردی می تواند در طول عمرش ببیند،اما چه چیزی باعث ایجاد این روشنایی می شود؟ همان گونه که مطلع هستید در مرکز منظومه شمسی ما خورشید قرار دارد که خورشید یک ستاره زرد و گرمی است که باعث ادامه حیات انسان ها در کره زمین شده است.بر روی خورشید،برخی اوقات حوزه مغناطیسی همانند حباب از سطح خورد بالا می رود و به آرامی سرد می شود و از سطح کره زمین مشخص نیستند.همچنین گفتنی است که برخی از لکه ممکن است قطری چندین برابر قطر زمین را داشته باشند ، در مورد این زیبایی آسمان راز و رمز های زیادی وجود دارد که در بخش سرگرمی نمناک به آنها خواهیم پرداخت.
 
مطابق آخرین اطلاعات در مرکز خورشید،درجه حرارت 27 میلیون درجه فارنهایت(15 میلیون درجه سانتیگراد) است.زمان هایی که این میزان حرارت زیاد می شود،حباب هایی بر روی آن ایجاد می شوند و همانگونه که گفتیم می توانند باعث لکه های خورشیدی بشوند.
 
شفق قطبی

رنگ های شگفت انگیز شفق های قطبی

زمانیکه این حباب ها ترکیده می شوند،ذرات آن به جو پرتاب می شوند و حدودا به میزان 40 ساعت طول می کشد تا این ذرات به روی زمین برسند.
بطور کلی،شفق قطبی برخورد این ذرات با مولکول های جو زمین است که باعث ایجاد روشنایی دراماتیک و چشمگیر بر روی کره زمین می شوند.شفق های قطبی تنها بر روی کره زمین اتفاق نمی افتند بلکه همچنین ممکن است در منظومه های شمسی یا کره های دیگری اتفاق بیوفتند.
برخی از سیارات در منظومه شمسی،در جو خود دارای مقداری گاز و اغلب جوهایی ضخیم به همراه میدان مغناطیسی هستند مانند مشتری،زحل،اورانوس و نپتون که اغلب دارای شفق قطبی هستند.

لکه های خورشیدی و چرخه

لکه های خورشیدی و طوفان های خورشیدی که منجر به ایجاد شفق های قطبی شگفت انگیز می شوند، تقریبا هر 11 سال یکبار رخ می دهند.همچنین چرخه ی خورشیدی در در سال 2013 در بالاترین میزان قرار داشت اما با این تفاوت که این ضعیف ترین حد خورشیدی در قرن بود.این سیکل و چرخه خورشیدی همچنان در میان ضعیف ترین ها رتبه بندی شد.
بطور کلی از سال 1749 فعالیت های خورشید تحت بررسی هستند که با این وجود نتایج 22 دوره کامل از چرخه خورشیدی موجود خواهند بود و با این وجود محققان اتفاقاتی که در فضا رخ می دهند را دائما در حال بررسی هستند تا به فضاپیماهایی که در فضا هستند آسیبی نرسد و همچنین آنها نحوه تاثیر نوسانات فعالیت های خورشیدی بر روی سیاره خودمان را نیز بررسی می نمایند.

ذرات و جاذبه قطبی

همانگونه که می دانید زمین دائما در حال چرخش است و در طی یک شبانه روز(24ساعت) یک دور به دور خودش می چرخد و ذراتی که نتیجه ترکیدن حباب های خورشیدی هستند با سرعتی بالغ بر 93 میلیون مایل(حدود 150 میلیون کیلومتر) به سوی قطب شمال و قطب جنوب زمین پرتاب می شوند و زمانی که با جو زمین برخورد می کنند ،با مولکول های موجود در جو برخورد می کنند که نتیجه آن ایجاد شفق های قطبی می باشد.شفق های قطبی که در نیم کره شمالی ایجاد می شوند به نام "aurora borealis" شناخته شده هستند.
 
 شفق قطبی

 طوفان های خورشیدی باعث ایجاد شفق قطبی می شود

چه چیزی باعث ایجاد رنگ های شگفت انگیز در شفق قطبی می شوند؟

شفق های قطبی اغلب دارای رنگ هایی مانند صورتی،سبز،زرد،آبی،بنفش،گاهی اوقات نیز نارنجی و سفید هستند.به طور معمول زمانیکه ذرات پرتاب شده به سمت زمین با اکسیژن حاکم در جو برخورد می کنند ،رنگ زرد و سبز و اگر با نیتروژن برخورد کنند می توانند رنگ های قرمز ،بنفش و گاها آبی را تولید کنند.
همچنین نوع ذرات حاکم بر روی کره زمین نیز می توانند تفاوت هایی در رنگ شفق های قطبی ایجاد کنند برای مثال زمانیکه این ذرات با اتم نیتروژن برخورد می کنند باعث ایجاد شفق های قطبی آبی رنگ و زمانیکه با مولکول های نیتروژن برخورد نمایند باعث ایجاد شفق قطبی بنفش خواهند شد.

تاریخچه شفق های قطبی

برای هزاران سال،شفق های قطبی نشان دهنده ترس و وحشت و هیبت بودند و طبق آخرین نتایج بدست آمده،یک نقاشی بر روی دیوار غار که زمان آن حدودا برای 30000سال است نشان دهنده وجود شفق های قطبی در همان سال ها می باشند.همچنین بسیاری از فیلسوفان ،نویسندگان و اخترشناسان از جمله ارسطو، دکارت، گوته و هالی این پدیده را در زمان زندگی خود بررسی کردند.در سال 1616 آقای گالیله که یک اخترشناس بود از اسم "aurora borealis"برای توصیف شفق های قطبی استفاده نمود.
اغلب،در قطب جنوب اتفاق شفق قطبی نسبت به قطب شمال بیشتر رخ می دهد اما به علت شرایط محیطی حاکم در قطب جنوب نمی توان به آنجا رفت.
 
شفق های قطبی

چگونگی ایجاد رنگ های بسیار زیبا در شفق های قطبی 

کجا می توانیم شفق های قطبی را مشاهده نماییم؟

بهترین مکان برای دیدن شفق های قطبی شمالی در آلاسکا و شمال کانادا است، اما مشاهده شفق های قطبی همیشه آسان نیست.همچنین می توانید در نروژ، سوئد ، فنلاند و حتی انگلستان نیز شاهد شفق های قطبی باشید .بطور کل می توانید شفق های قطبی را در این مکان ها مشاهده نمایید؛آلاسکا و کانادای شمالی،نیواورلینز،نروژ، سوئد ، فنلاند، اسکاتلند ،سیبری ،ایسلند، گرینلند و یوکان.

چه زمانی می توانیم شفق های قطبی را مشاهده نماییم؟

شفق های قطبی همیشه قابل مشاهده هستند و بهترین زمان مشاهده کردن آنها زمستان می باشد و آن هم به این علت که میزان سطح آلودگی نوری نسبت به فصول دیگر کمتر است. بطور کلی،ماه های سپتامبر، اکتبر، مارس و آوریل بهترین ماه ها برای مشاهده شفق های قطبی می باشند و میزان این نور و زیبایی که توسط شفق های قطبی در آسمان ایجاد می شوند ،پس از 2 روز به بیشترین مقدار خود می رسند.
مشاهده شفق قطبی و جاذبه های قطبی

زمان و مکان مشاهده کردن شفق های قطبی

شفق قطبی در چه مکان هایی مشاهده می شود؟ + تاریخچه شفق قطبی

شفق قطبی چیست و چگونه به وجود می آید؟! + عکس های زیبا
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
منبع : بخش سرگرمی نمناک/فن /ح.ب
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف