نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها چگونه بیماری ام اس را در مراحل اولیه شناسایی کنیم
شناسایی بیماری ام اس ، نشانه های ام اس
روشهای مختلفی برای شناسایی بیماری ام اس وجود دارد ولی هیچکدام از این روش ها نمی توانند به تنهایی تشخیص بیماری را مسجل نمایند بلکه این روش ها تنها تائید کننده علائم و نشانه هایی که از طریق صحبت با بیمار بدست می آید.

شناخت بیماری ام اس در مراحل ابتدایی

بیماری ام اس با برخی نشانه های مهم از جمله گزگز و خواب رفتگی دست و پا خود را نشان میدهد اگر می خواهید از ابتلا به این عارضه در امان بمانید باید آن را در مراحل اولیه شناسایی کنید و به درمان به موقع بپردازید. برخی فاکتورهای خطرناک در زمینه بیماری ام اس در این بخش توسط متخصص بیماری های مغز و اعصاب توضیح داده شده است.
بیماری ام اس مربوط به کشورهای اسکاندیناوی و نژاد سفیدپوست است، ترس از ام اس اخیرا وارد کشور ما شده است زیرا علائم مبهمی دارد.
دکتر مهدی وحید دستجردی، متخصص بیماری های مغز و اعصاب با بیان این مطلب گفت:به همین علت، وقتی درباره ام اس صحبت می کنیم تاکید ما بر علائم شروع است، چون پیشگیری بخصوصی ندارد. البته این بیماری فاکتور خطر دارد، ولی در اختیار خود فرد نیست. فاکتور خطرش نژاد است و این که در خانم ها و در سنین جوانی بیشتر اتفاق می افتد. ولی استرس باعث بیماری ام اس نمی شود.
وی در خصوص علامت آغاز بیماری ام اس افزود:خیلی از کسانی که مراجعه می کنند چون درباره تاری دید، چیزهایی شنیده اند بر این باور هستند وقتی از زمین بلند می شوند جلوی چشم شان سیاهی می رود و این را به عنوان علامت آغاز ام اس می دانند.
این متخصص بیماری های مغز و اعصاب، شایع ترین علامت بیماری ام اس گزگز کردن یا بی حسی دست و پا دانست و گفت:در کسی که ام اس دارد خواب رفتگی در هر دو دست و پاها اتفاق می افتد و در برخی افراد نیز به صورت یخ کردن تظاهر پیدا می کند. در بعضی نیز به صورت داغ شدن بدن بروز می یابد و در بعضی از افراد مور مور یا سوزن سوزن شدن اتفاق می افتد. یکی از عوارض شایع ام اس این است که نصف بدن شخص گزگز می کند، خواب می رود، بی حس می شود یا از تنه به پایین حس ندارد. اینها علامت هایی هستند که می توانند علامت ام اس باشند به شرطی که حداقل 24 ساعت طول بکشد.
شناسایی بیماری ام اس

علامت آغاز بیماری ام اس 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هر گونه خواب رفتگی دست و پا ناشی از ام اس است؟ ، افزود:خیر. کسانی که خواب رفتگی دست و پایشان از یکی دو روز قبل شروع شده و خوب نمی شود و آرام آرام بیشتر می شود یا کسی که یک سمت بدن خود را حس نمی کند یا از تنه به پایین از یک حدی به پایین احساس خواب رفتگی، داغی، سرما یا بی حسی دارد یا کسی که احساس می کند چند روزی است کمربندی دور تنه اش پیچیده شده و به او فشار می آید باید نسبت به ابتلا به ام اس شک کند.
وی همچنان ادامه داد:حتی تاری دیدی که در بیماری ام اس بروز می کند از یک چشم آغاز می شود؛ یعنی یک چشم از چند روز یا چند ساعت شروع به تار شدن می کند. این چشم آن قدر تار می شود که طی مدتی اصلا دیگر قادر به دیدن نیست. همچنین وقتی چشم را حرکت می دهیم مقداری درد هم دارد و کاملا مشخص است با یک چشم همه چیز را می بیند ولی با چشم دیگر نمی بیند.
این متخصص بیماری های مغز و اعصاب در پایان علامت بعدی در شروع بیماری ام اس ضعف دانست و بیان کرد:ضعف هم یک کلمه کاملا مبهم و عمومی است. ضعفی که در بیماری ام اس داریم به معنی کاهش قدرت است؛ یعنی قدرت بدنی کم شده و زور ندارد. این ضعف نشانه ام اس است. حتی ممکن است هر دو پا یا یک طرف بدن، قدرت و زور خود را یکباره از دست بدهد که این عوارض می تواند نشانه ام اس باشد.

چگونه بیماری ام اس را در مراحل اولیه شناسایی کنیم

چگونه بیماری ام اس را در مراحل اولیه شناسایی کنیم
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 119
برگرفته از رادیو سلامت/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 109 10
نظر کاربران
حسن

حسن

سلام.تقریبا ازاوایل ماه رمضان طرف راست بدنم به یکباره بی حس شد وگزگز میکرد اما بعدازیک روز خوب شد.اما بعد طرف چپ بدنم دست وپام حالت بی حسی پیش اومد وگزگز میکردهنوز هم تقریبا یک ماهه همینجورم.حتی قبل ازاین علایم که برام پیش بیاد چشمام یه مدتی بودسنگینی میکرد.البته اینم بگم که دیسک خفیف کمرهم دارم.آیا ازچی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید.30ساله پسراز خود شهراصفهان هستم.

پاسخ دادن 120 55
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف