شهرک سینمایی

شهرک سینمایی غزالی برای سفر به گذشته+عکس

تاریخ انتشار : 1 فروردین 1395کد مطلب : 28548زمان مطالعه : 3 دقیقه
شهرک سینمایی غزالی نام محوطه بزرگی در غرب تهران است که در آن دکورهای خیابان ها و ساختمان های مربوط به فیلم ها و سریال های ایرانی ساخته و نگهداری می شود.تصاویر را در ادامه مطلب ببینید.

شهرک سینمایی غزالی برای سفر به گذشته

شهرک سینمایی غزالی نام محوطه بزرگی در غرب تهران است که در آن دکورهای خیابان ها و ساختمان های مربوط به فیلم ها و سریال های ایرانی ساخته و نگهداری می شود.

این شهرک که در بزرگراه شهید لشگری، (کیلومتر 15 خیابان 55 ام) روبروی شرکت سایپا جای گرفته است، در سال 1358 توسط کارگردان فقید ایرانی، علی حاتمی ساخته شد.

 

شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی


احداث شهرک سینمایی درسال 1358، به طرح و پیشنهاد شادروان علی حاتمی، کارگردان شهیر سینمای ایران، آغاز شد. طرح علی حاتمی و ولی الله خاکدان تولید سریالی با مضمون تاریخ سیاسی معاصر ایران بود که فاصله ای کوتاه از اوایل دوره رضاشاه را در بر می گرفت. در این دوره، عده ای از آزادی خواهان پنهانی، با تشکیل کمیته مجازات، اقدام به ترور سران مملکتی می کردند که در آشفتگی اوضاع اقتصادی و افزایش فقر دست داشتند.

هزاردستان (که علی حاتمی طرح اولیه آنرا به نام "جاده ابریشم" در سال 1355 نوشته بود) به قدرت های سیاسی پنهانی می پرداخت که نقش مهمی در حذف و ترور اشخاص سیاسی داشتند. هم زمان با آغاز تولید هزار دستان، از آن جا که این سریال شرایط جغرافیایی و شهری مناسب همان دوران اوایل قرن چهاردهم شمسی را می طلبید، احداث شهرک سینمایی نیز با طراحی خاص آغاز شد. 10 هکتار مساحت برای ساخت و بازسازی تهران قدیم در نظر گرفته شد، و سپس عکس هایی از ساختمان ها، عمارت های دولتی، محله ها، خیابان های تهران و لباس و نوع پوشش و... تهیه شد.

تاریخچه ی شهرک سینمایی غزالی
 
تصاویر شهرک سینمایی غزالی
موسس شهرک سینمایی غزالی

بخش های مختلف شهرک سینمایی غزالی


حاتمی عکس ها و اسناد را در شهرک سینمایی ایتالیا، به نام چینه چیتا با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلوهای کوچکی به وجود آورد. سپس با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به نام جانی کورتینا و گروه بزرگ او، نقشه شهرک را در مقیاس 1:100 ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از شهرک به ایران بازگشت و پس از مدتی با بررسی اراضی کناره بزرگراه تهران کرج، احداث شهرک در اسفند سال 1358 آغاز شد.

 

شهرک سینمایی
 
مرحوم علی حاتمی طراح شهرک سینمایی غزالی
 
شهرک سینمایی
 
تصاویر شهرک سینمایی غزالی


از مکان های سریال هزار دستان به میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، ساختمان عدلیه، خیابان لاله زار، خیابان اکباتان، جواهر فروشی قازاریان، گراند هتل، ساختمان شاه آباد و کافه پارس تهران قدیم و اخیرا سریال شهرزاد می توان اشاره کرد. نماهایی از خیابان اکباتان، لاله زار، و تهران قدیم بین سال 1315 تا 1320 ، نیز موجود است. یکی دیگر از بناهای مهم سریال هزار دستان و سریال شهرزاد، ساختمان سینما تابان است که نبش خیابان لاله زار واقع شده است و جزو اولین سینماهای تهران است که اولین فیلم ناطق ایرانی نیز به نام دختر لر، ساخته عبدالحسین سپنتا، در آن اکران شد.

 

شهرک سینمایی
 
بخش های شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی 

قسمت های مختلف شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی

 شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی 

تصاویری از شهرک سینمایی غزالی


شهرک سینمایی

شهرک سینمایی غزالی
 

علاوه بر نماهای مربوط به تهران قدیم، سعی شده است تا نماهایی از باشتین و سبزوار هم به نمایش گذاشته شود. لوکیشن های فیلم هایی همچون شیخ مفید، سربداران، هشت بهشت، کاراگاه علوی، کفش های میرزا نوروز و... در این شهرک بوده است.


برای فیلم مریم مقدس هم بخشی از اورشلیم در این شهرک بازسازی شد. در دل خیابان لاله زار کوچه ای برای فیلم تختی ساخته شد تا نمایانگر محله قدیم خانی آباد باشد.

 

 

 شهرک سینمایی
 
بخش های قدیمی شهرک سینمایی غزالی
 
شهرک سینمایی 
 
تصاویری از محله های شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی


خیابان لاله زار از قدیمی ترین خیابان های تهران است، که در قدیم از میدان توپ خانه (سپه) شروع و به چهارراه اسلامبول ختم می شد که آن سال ها دشت سرسبزی بود و لاله های فراوان در آن می رویید. آخر خط واگن اسبی که از چهارراه شاهپور و حسن آباد و میدان توپ خانه می گذشت در انتهای خیابان لاله زار قرار داشت. لاله زار در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی نماد نوگرایی و هنر ایران بود و «شانزه لیزه تهران» لقب گرفته بود.

البته ازنظر شکلی کاملا با خیابان شانزه لیزه تفاوت داشت ولی به دلیل ساختار نماد نوگرایی می توان مشابه دانست. بسیاری از تئاترها، رستوران ها، تجارتخانه ها، کاباره ها، پیاله فروشی ها، خیاط خانه ها، سینماها و فروشگاه های معروف ایران در این خیابان قرار داشتند.

این خیابان نیز در شهرک سینمایی ساخته شد ودرفیلم ها وسریال های مرتبط با آن دوره همانند سریال شهرزاد که اخیرا جزو سریال های پر طرفداراست و تهران دهه ی سی را به نمایش در می آورد دوباره بازسازی شده است.

 

شهرک سینمایی غزالی برای سفر به گذشته+عکس

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از باشگاه خبرنگاران/م.ن
وبگردی